Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Gumbo a banánové daiquiri

Datum: 

Autor recenze: 

Čarodějky na cestách
Čarodějky na cestách

O tom, co se stane, když Magrátě odkážete kouzelnou hůlku a Bábi Zlopočasné nařídíte, že nemá něco dělat. O tom, jak vznikají a jak se narušují pohádky, a také o tom, jak se vaří gumbo. O tom všem jsou Čarodějky na cestách.

Dvanáctý příběh ze Zeměplochy Terryho Pratchetta začíná zdánlivě nešťastně: úmrtím kmotřičky víly, která si nestihla vycvičit nástupkyni. Svou kouzelnou hůlku tak odkáže jediné mladé čarodějce v okolí, i když se jedná o Magrátu Česnekovou. V dopise se nezapomene zmínit o důležitém úkolu v daleké Genově, do kterého se hlavně NESMÍ plést ty dvě: Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová.

Nebyla by to ale hlavologie a nebyla by to ani Bábi Zlopočasná, aby hned druhého dne trojice čarodějek na košťatech a v doprovodu jednookého kocoura Silvera nevyrazila na cestu. Sám autor této svérázné výpravě postavil do cesty hned několik příběhů a pohádek, se kterými je třeba se vypořádat způsobem notně čarodějným. A tak se ještě před příletem do Genovy dozvídáme, jak to mohlo být se Šípkovou Růženkou či Červenou karkulkou a k čemu je dobré, když vaše kouzelná hůlka umí jenom dýně.

Proč si Popelka nesmí vzít prince, jak stálo v dopise? Kdo je tajemná paní Gogolová, která v močálech vaří pokrm zvaný gumbo, na který se schází kdekdo ze širokého okolí včetně těch, kteří nejsou tak úplně mrtví? A nepřehání to Stařenka Oggová s těmi nápoji z bylinek a ovoce?
 

Vydavatelství OneHotBook se dříve vydanými Soudnými sestrami pustilo do znovuobnovení slávy Pratchettovy knižní série, a navázalo tak na díla načtená Janem Kantůrkem. Zpočátku jsem málem obrečela rozhodnutí nevydávat všechny příběhy popořadě – byly přeskočeny Pyramidy a společně s Čarodějkami na cestách vyšly také Stráže! Stráže! Ty jsou v zeměplošském pořadníku osmé, je tedy jasné, že momentálně v řadě máme další tři volná místa. Nicméně rozhodnutí vydavatelství pustit se nejdříve do nejoblíbenějších příběhů plně chápu. Jak čarodějky, tak i stráže totiž patří pravděpodobně k tomu nejlepšímu, co se na Zeměploše urodilo (Smrť a mágové prominou).

banner 1200x150

Hlasem čarodějných audioknih se stala Zuzana Slavíková. Zatímco v Soudných sestrách teprve postupně hledala ten správný zvuk, do této knihy již naskočila v plné síle a se znalostí prostředí. Opět se tak setkáváme se známými postavami, které mají již známé hlasy. Slavíková neměla nejmenší problém najít specifický projev i pro nové zeměplošské bytosti. Poslech audioknihy se tak zejména ve druhé polovině, kde se i příběh řádně rozjíždí, stává téměř koncertem, velmi příjemným skloubením spisovatelského a vypravěčského umu.

Nejvíce jsem si užívala scény s polidštěným kocourem Silverem, jehož kočičí projevy se dostaly i do mluvy dospělého (a podle reakcí ostatních, zejména ženských postav, také velmi sexy) muže. Slavíková však má stále jednu slabinu, kterou bude jen velmi obtížné napravit, a tou je Smrť. I přes značnou snahu její hlas prostě NEZNÍ, JAKO BY BYL NAPSÁN KAPITÁLKAMI (jak jej znají čtenáři), navíc v jedné ze závěrečných scén splývá s hlasovým projevem zombíka z močálu. Zrovna v tomto místě se však jedná o pochopitelný jev – oba mluvčí totiž mají společný atribut ne-života.

Také režisérskou židli obsadila stejná osoba jako v případě předchozích Soudných sester, Jitka Škápíková. U Čarodějek na cestách se tak můžeme těšit na neustálé zlepšování nejen hlasového projevu vypravěčky, ale také zvukových doprovodů, které jsou epičtější a při tom poťouchlejší, což spolu s perfektně gradovaným příběhem tvoří ještě o chlup silnější zážitek. Takže co bude dál, dámy a pánové?

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nad Ankh-Morporkem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Pořádek v metropoli má za úkol udržet jediná instance – Městská hlídka! Ale ta má zatím k dispozici jen desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu.
Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl.
Každý rok obětují lidé v Protektorátu jedno novorozeně čarodějnici žijící v hlubokých lesích, aby ochránili město před zlými kouzly. Jenže čarodějnice Xan není krutá – o opuštěné dítě se postará, nakrmí ho výživnou hvězdnou září a najde mu novou rodinu na druhé straně lesa. Avšak jednou se novorozená holčička omylem napije svitu měsíce a v…
Paranormální detektiv Tomáš Kosek má problémů víc než dost. Nejenže dluží CIA službičku a musí pro ni vyřešit, proč se z amerických mariňáků stávají zombie, ale má na krku i pár hladových naštvaných démonů a bohyně, které získaly prastarou magii. K tomu mocného sumerského démona, jezinky a starou dobrou babu Jagu.

Recenze ze stejného žánru

Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Přiznám se bez mučení, že mé rozhodnutí poslechnout si Tobiáše Lolnesse souvisí s oceněním titulu v audioknižních Cenách Bystrouška. Umístil se na třetím místě v kategorii mladší žáci. Cena vyhlašovaná Asociací vydavatelů audioknih po zásluze obrací pozornost k novinkovým titulům pro děti a mládež.
Vydavatelství Fragment se po velmi úspěšném Odkazu Dračích jezdců Christophera Paoliniho rozhodlo vdechnout audioknižní podobu další fantasy sérii - Letopisům Narnie z pera C. S. Lewise. Načtení této fantasy klasiky se ujal Miroslav Táborský a stejně jako kdysi s Martinem Stránským a dračí tetralogií, měl i tentokrát Fragment při výběru interpreta šťastnou ruku.
Nekonečný příběh napsal Michael Ende před třiceti lety, ale věhlas knihy zastínila úspěšná filmová adaptace z poloviny osmdesátých let. Posluchače neznalého knihy tedy může zaskočit, že film převyprávěl pouze první polovinu děje. Velkorysá německá produkce i značný divácký ohlas navíc umlčely protesty spisovatele, který s filmovým zpracováním nesouhlasil.

Dále od recenzenta

Přestože lze zvukovou Knihu pěti kruhů Mijamota Musašiho, samuraje bez pána, a Knihu rodinných tradic válečného umění od Jagjú Munenoriho, šógunova učitele, pořídit a poslouchat samostatně, rozhodli se ProgesGuru spojit moudrost dvou japonských škol bojového umění sedmnáctého století i do souborného vydání. Právě stojí-li společně, lze možné je lépe srovnat, což může přinést pro Evropana…
Eli Bell nemá úplně obyčejné dětství. Jeho otčím je drogový dealer, chůvu mu dělá proslulý vězeňský útěkář a bratr nemluví, jen píše písmena do vzduchu. Eli má ale i ve svých dvanácti letech dospělé uvažování – aspoň to mu říkali. Přes to všechno není příběh Kluk spolkne vesmír o drogách nebo o věznicích – vlastně…
Kdo se v těch řeckých božstvech, titánech a dalších mytických stvořeních má vyznat? Možná v nich máte chaos – staří Řekové a Stephen Fry by vám však rádi vysvětlili, že Chaosem to všechno teprve začíná.
Když se najde balíček s lidským uchem, je jasné, že opět začal řádit Opičí vrah. Tentokrát podobný nález vytáhl detektiva Sama Portera z nucené dovolené. Vše nasvědčuje tomu, že sériový vrah omylem skončil pod koly autobusu. Ale kde je potom jeho poslední oběť?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Čarodějky na cestách
Komu připadne po skonu čarodějky a zároveň sudičky Desideráty Duté její kouzelná hůlka? Překvapivě Magrátě Česnekové. Ovšem jen pod podmínkou, že dokáže uvést do pořádku jednu její nedokončenou záležitost - musí zabránit sňatku Lenóry Sobotové řečené Popelka s princem v dalekém městě Genova. Dodatek v závěti "řekni těm dvoum starejm škatulím, aby s tebou nejezdily“ zajistí Magrátě zkušený doprovod a velká výprava do zahraničí může začít! Co těžkého by mohlo být na tom, postarat se, aby si obyčejná služebná nevzala prince, zvláště když ho nechce? Jenže stínová vládkyně města mocná lady Lilith de Tempscire, ovládající zhoubnou zrcadlovou magii, na tom tak trochu trvá. Trio z hor Beraní hlavy má ale k dispozici hlavologii, pomoc tajemné vúdú kouzelnice z močálů paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže - vykouzlit dýně.
Přejít nahoru