Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dokud se tančí…

Čekání na Bojanglese
Čekání na Bojanglese

Prvotina francouzského autora Oliviera Bourdeauta Čekání na Bojanglese byla krátce po svém vydání nadšeně přijata čtenáři i odbornou veřejností a dočkala se překladu do sedmadvaceti jazyků. Čeština je díky nakladatelství Plus jedním z nich. I u nás kniha sklízí vesměs pozitivní čtenářské ohlasy, přestože je spíše nenápadná a v knihkupectvích ji pro vás budou hledat o něco déle než tučné bestsellery se zlatistou medailí na přebalu.

Audioknižní vydání, o které se postarala Kniha Zlín, teď může Bojanglese představit těm, kteří ho dosud přehlíželi. Navíc ve špičkovém zpracování.

Bourdeaut psal svůj román s otevřeným srdcem a stejně tak by k němu měl přistupovat i jeho čtenář. Vlastně to ani nejspíš nejde jinak, neboť text si svého čtenáře najde sám a dokonale si ho podmaní. Svou otevřeností, bezprostředností, nespoutaností a především láskou, o které vypráví. Čekání na Bojanglese je jedním z těch děl, při nichž se dojímá i otrlý recenzent. V knihovně ho zařaďte někam k Tracyho tygrovi, Pěně dní a Dívce s pomeranči.

Audioknižní zpracování nezůstává své předloze nic dlužno. Režisérka Olga Walló si z dlouholetého působení v dabingu přináší do audioknižního oboru vedle řady technických zkušeností také výrazný cit pro rytmus vyprávění a nebrání se ani neotřelým nápadům. Rozdělení četby mezi dva hlasy korunuje tím, že obsazuje otce a syna Vondráčkovy. Toto vtipné řešení je plně funkční a velmi dobře odlišuje vyprávění syna od zápisků z otcova deníku, které v knize obstará kurzíva.
 

Výkon obou Vondráčků, staršího Jana a mladšího Vojtěcha, je dokonale vyrovnaný. Rozhlasově i audioknižně velmi zkušeným otcem se jeho syn ani v nejmenším nenechává zahanbit. Posluchače kromě špičkového výkonu obou protagonistů jistě zaujme i podobnost hlasů, a především jejich intonace. Příbuznost postav románu tak zcela jistě není necitlivým obsazením nijak ohrožena.

banner 1200x150

Díky interpretaci je možné v audioknize zvýraznit to, co by v psaném textu mohlo zaniknout. Některé pasáže knihy jsou totiž v rýmech. Jen drobnosti, kterých si čtenář nemusí ani všimnout a které audioknižní interpret pod vedením všímavé režisérky může svým projevem mírně zdůraznit. Zde se hodí smeknout před jistě nelehkou prací překladatelky Jovanky Šotolové, která se zasloužila o to, aby českému čtenáři (a posluchači) uniklo z původního komplikovaného textu co nejméně.

Audiokniha Čekání na Bojanglese ale vedle špičkové interpretace Bourdeautova textu umí dát posluchačům něco, co text nemůže. A tím je skladba, která je v románu mnohokrát zmiňována, a která mu dala název – nahrávka písně Mr. Bojangles v podání Niny Simone. Úryvky z ní se prolínají celou audioknihou a jedinečným způsobem dokreslují její atmosféru. Použít v audioknize citovanou nebo odkazovanou hudbu, zejména zahraniční, je jev vzácný, nejspíš proto, že finančně nákladný. Efekt u Bojanglese je ale obrovský. Nina Simone připlouvá k posluchači pouze v krátkých úryvcích a odděluje jednotlivé celky, její zpěv je však natolik působivý, že doznívá ještě dlouhou dobu po skončení více než čtyřhodinové audioknihy. A pak ještě týdny a měsíce.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Vox
Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena.
Zpívá svůj sedmikráskový protestsong. Diktatuře proletariátu pod okny. Červenec roku 195* zalil i pražský oblouk Vltavy poblíž Stalinovy sochy vedrem, ale jednadvacetiletá Jana Honzlová si léto neužívá.
Lidé přicházejí, pachtí se a odcházejí, ale domy zůstávají. A naděje s nimi. Barokní dům v Dolní ulici kousíček pod náměstím se ujal role vypravěče ságy o nenápadných velikánech, kteří zvelebovali bramborářské maloměsto uprostřed Česka.
Dystopická vize ukazuje blízkou budoucnost na půdě dnešních Spojených států amerických, které se proměnily v republiku Gileád a vlády se chopil klerofašistický režim, jenž militantně volá po návratu k tradičním hodnotám. Země se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, takže ženy, které ještě mohou mít děti, jsou jako „služebnice“ nuceny k sexuálnímu otroctví…

Recenze ze stejného žánru

Christina Dalcherová ví, jak vypadá peklo. Jak jinak si vysvětlit trest, který pro ženy přichystala za to, že jsou ženami? Pouze sto slov na den a potom elektrická rána za každé další. Kniha Vox začíná překvapivě podobně jako Příběh služebnice Margaret Atwoodové – utlačovanou ženou, která vypráví svůj příběh po náboženském převratu. Tady ale nepůjde…
O románu spisovatele, redaktora (a mimo jiné také prvního předsedy Asociace spisovatelů) Jana Němce se toho od října 2019 namluvilo i napsalo celkem dost a ukazovat se s jeho knihou se stalo součástí image určité vrstvy čtenářů a knižních blogerů. Jen na Instagramu lze nalézt stovky fotografií poctivě označených #moznostimilostnehoromanu. Snad proto, že jde o…
O čem to sakra celé vlastně bylo? Takové, nebo i maličko expresivnější výrazy mne po doposlechnutí audioknih často nenapadají. Poté, co jsem prostřednictvím románu Chyba Marka Šindelky vystoupil ze svého obvyklého kruhu klasických detektivek a thrillerů, se však podobné myšlenky draly na povrch víc a víc. Na rozdíl od nich se totiž v závěru vše…
Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového…

Dále od recenzenta

Několikeré zvukové adaptace téhož literárního díla je možno potkávat i na našem malém audioknižním trhu. Poslechnout si lze hned několik verzí Saturnina, Tří mužů ve člunu, o těch spoustách Malých princů ani nemluvě. Netroufám si ze své pozice ani odhadnout, jakým způsobem si mezi nimi vybírá posluchač, který se rozhoduje pro svou první audioknihu.
Autobiografický román Henriho Charrièra, se stal v době svého vydání, tedy v roce 1969, bestsellerem a jeho autor společenskou celebritou. Příběh zločince odsouzeného na doživotí a deportovaného do nechvalně proslulé věznice na Ďábelských ostrovech, notorického útěkáře, muže pevné vůle a nebývalé vytrvalosti, uchvátil čtenáře a o čtyři roky později i filmové diváky. Letos ho mohli…
Podruhé Henning Mankell, podruhé Kurt Wallander, podruhé Jiří Vyorálek, podruhé slušná porce napětí v detektivce ze staré školy. Audioknižní vydavatelství OneHotBook má rozjeto hned několik kriminálních sérií - své posluchače postupně zásobuje případy Joony Linny, Harryho Holea, Carla Mørcka či Fina Macleoda a to prostřednictvím nepřeslechnutelných hlasů Pavla Rímského, Hynka Čermáka, Igora Bareše nebo Jiřího…
Produkce vydavatelství OneHotBook se dosud soustředila výhradně na dospělého posluchače. Není divu - trh s audioknihami pro děti a mládež je u nás docela slušně saturován, zejména uvážíme-li bohaté archivy Českého rozhlasu nebo Supraphonu. Spolu s novými nahrávkami menších vydavatelů se v příslušné kategorii Ceny Audiokniha roku 2013 sešlo celkem dvacet osm nominací a to…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Čekání na Bojanglese
Otec hýřící příběhy, matka milující tanec a syn, který si s dětskou radostí užívá výstředních nápadů svých rodičů. Jejich láska je bláznivá a nespoutaná, jejich život plný přátel a večírků. Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone „Mr. Bojangles“, matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství. Hravý příběh plný nostalgie a lásky strhává do svého víru stále více čtenářů. Ve Francii sklidil řadu cen a překládá se do sedmadvaceti jazyků.
Přejít nahoru