Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kam mizejí závodní koně?

Datum: 

Autor recenze: 

Cena krve
Cena krve

Majitel dostihových koní David Teller přišel za podivných okolností o několik cenných hřebců. Obrátí se tedy na svého přítele Keeblea, aby mu pomohl objasnit, co se na jeho farmě děje. Ten neváhá ani chvíli, komu ze svých podřízených úkol svěřit.

Gene Hawkins se pro tento účel zdá být ideálním kandidátem. Je vynalézavý, umí si v každé situaci poradit a vyzná se v koních. Po bolestném rozchodu se u něj navíc prohloubily depresivní stavy a práce je zřejmě to jediné, co ho může alespoň na čas odvést od myšlenek na sebevraždu. Gene tak vcelku s vděčností nabídku svého šéfa přijímá, ačkoliv se tím pouští do velmi nebezpečné hry. Podaří se mu zjistit, co se s koňmi stalo a bude schopný je vrátit jejich majiteli?

Detektivky z dostihového prostředí jsou téměř nerozlučně spjaty se jménem anglického autora Dicka Francise. Tento někdejší žokej časem přesedlal ze závodního sedla do spisovatelského křesla a za pomoci své ženy a později i syna Felixe vydal několik desítek románů. Cena krve vyšla poprvé roku 1967 a řadí se tak mezi jeho starší díla. Stejně jako u většiny ostatních měla překlad na starosti Jaroslava Moserová Davidová, díky níž si Francisovy nápadité, nepříliš brutální detektivní příběhy získaly nemalou popularitu i u nás.

Tuzemští posluchači audioknih ale doposud neměli moc příležitostí k seznámení se s tímto autorem. Kromě dvou vydaných dramatizovaných rozhlasových četeb totiž existuje pouze několik nahrávek načtených výhradně pro potřeby nevidomých. Nepočítáme-li knihy napsané výhradně synem Francisem Puls a Krize, je Cena krve prvním načteným nezkráceným románem Dicka Francise vůbec.

Témbr tentokrát oslovil režiséra Daniela Tůmu a interpreta Marka Holého. Cena krve ubíhá oproti dnešním detektivkám v poklidnějším tempu. Pátrání po odcizených koních trochu připomíná náročnou šachovou partii hlavního hrdiny, kdy každý neopatrný tah může vyústit v katastrofu. Snad i proto si Holý pro Hawkinse vyhradil klidnější způsob řeči, zatímco ostatní postavy pojímá zpravidla živelněji. Pochvalu si interpret zaslouží za cizojazyčné výrazy, které čte správně a bez zaváhání. Snaží se také zůstat věrný smyslu textu, takže pokud má některý z charakterů být až nápadně flegmatický, přechází Holý do pomalého tempa a až líně protahuje hlásky.
 

banner 1200x150
 

Tu a tam se ale přeci jen zapomene a unikne mu drobná změna polohy hlasu, například když v jednom místě promluví hlubším hlasem, který ovšem záhy mění poté, co z textu vyplyne, že právě hovoří děti. Občas se také stane, že méně zřetelně vyslovuje poslední slova kapitol či jejich oddílů. Naproti tomu ženské postavy pojímá citlivě, takže nevyznívají hystericky či jako parodie. Použitému hudebnímu doprovodu s mírně melancholickým vyzněním dominují klavírní tóny.  Tvůrci jej nepoužili pouze na konci kapitol, ale rovněž jako vhodný podkres či předěl na několika dějově významných místech.

Detektivky Dicka Francise sice všechny pojednávají o koních, pokaždé ale z jiného úhlu pohledu. V Ceně krve tak nenajdeme scény z dostihů, ale metodický postup pátrání po ukradených koních. Ve snaze o jejich navrácení jde hlavní hrdina na samotnou hranu zákona či dokonce až za ni a vy můžete být při tom, když si celý příběh necháte vyprávět Markem Holým.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Sanfranciský detektiv Frost Easton nevěří v náhody. Sebevražda dvou žen v šíleném záchvatu, jedné skokem z mostu, druhé kulkou na svatbě přítelkyně, musí mít něco společného. Stopy ho zavedou k Frankie Steinové, psychiatričce, která oběma zemřelým vymazala z paměti události, jež v nich vyvolávaly panické stavy.
Klasické dílo první dámy detektivního žánru. V neúprosném rytmu známého popěvku o deseti malých černoušcích ubývá hostů v luxusním sídle na ostrově, bouří odříznutém od světa. Jakási ďábelská síla žene podle předem připraveného plánu jednoho po druhém do záhuby, až nezbude žádný. Kam však zmizel vrah?
Je rok 1919 a Louisa Cannonová je na útěku. Před chudobou, před starým životem a před násilnickým strýcem, který ji hodlá strčit do vlaku a přivézt jednomu ze svých kumpánů jako „splátku“ svých dluhů. Než se však odporný obchod stihne odehrát, Luisa raději z vlaku vyskočí. Její propustkou k lepšímu životu je pozvánka na pracovní…
Cesty čínského komisaře Li a americké patoložky Margaret se vlivem okolností rozdělily, ale vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu je opět svede ke spolupráci, ať už se jim to líbí, nebo ne. První tři oběti kdosi omámil drogami, svázal, označil číslovaným plakátem s přezdívkou a nakonec zručně sťal. Čtvrtý zavražděný dopadl stejně, jenže provedení se…

Recenze ze stejného žánru

Nález umírajícího muže by leckterou dívku pořádně vyděsil. Ne tak malou, ale odvážnou Flavii de Luce, dceru ovdovělého majitele zchudlého panství na anglickém venkově. Její největší vášní je, kromě chystání léček na její poněkud kruté starší sestry, bádání v domácí chemické laboratoři, především v oblasti jedů. Když začne policie podezřívat z vraždy jejího otce, rozhodne…
Dvanáct vražedných případů vymyšlených pro pobavení a zamyšlení televizního diváka podle dvanácti znamení zodiaku v seriálu Vraždy v kruhu spisovatelkou a scénáristkou Ivou Procházkovou našlo svůj literární doplněk v podobě tří detektivních románů Muž na dně, Dívky nalehko a zvukově zatím nezpracovanými Doteky zabitých.
Jistá klíčová postava románu Jablka ze stromu nepadají v jednom momentě poznamená: „Já nejsem slušný člověk.“ Po celou dobu vyprávění jako by nám autorka Liane Moriarty kladla otázku, která zní: Co to vlastně znamená být dobrým člověkem? A co to znamená mít kvalitní naplněné vztahy, ať už jsme v jakékoliv roli – rodiče, dospělého dítěte, partnera či…
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně.

Dále od recenzenta

Francouzského spisovatele Bernarda Miniera znají posluchači jako autora série thrillerů s komisařem Martinem Servazem. Od něj i od rodné Francie si teď na chvíli odskočil a svůj nový román, nazvaný Zkurvenej příběh, dějově zasadil na skupinu ostrovů nedaleko Seattlu. Tady, v atmosféře hlubokých lesů a širých mořských plání, rozehrává příběh šestnáctiletého Henryho, kterému se změnil…
Po divoké automobilové honičce v ulicích Helsingborgu skončil pronásledovaný vůz ve vodách přístavu. Pitva mrtvoly, nalezené v kabině, ale odhalila, že muž zemřel již před dvěma měsíci a poté bylo jeho tělo po celou dobu zmrazeno. Jak to ale hraje dohromady s tvrzením svědka, který ho viděl před několika dny živého a zdravého?
Když si chce Jo Nesbø na chvilku odpočinout od svého drsného hrdiny kriminálních románů, Harryho Holea, tak popustí uzdu své fantazie a napíše knihu pro děti. Nebyl by to však on, kdyby se v ději neobjevovala téměř detektivní zápletka a kriminálníky se to v ní nehemžilo snad na každém kroku. Ale vezměme to popořadě.
Víkendovou dovolenou dokáže zkazit ledacos. Třeba když vás sněhová bouře odřízne od světa – žádný internet, elektřina ani mobilní signál. V tomto starosvětském venkovském hotýlku ale navíc došlo k nehodě, při níž zemřel jeden z hostů. Šlo ale opravdu jen o náhodu nebo o promyšlenou vraždu?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Cena krve
Gene Hawkins přichází do kontaktu se zločinem dnes a denně, strach ovšem nemá. Od chvíle, kdy ztratil milovanou ženu, pro něj život pozbyl smyslu a smrti se vyhýbá vlastně jen proto, aby dostál profesním povinnostem. Zčásti i proto, aby ho odvedl od sebedestruktivních myšlenek a depresí, Gena jeho nadřízený poprosí o pomoc v soukromé záležitosti – jeho americkému příteli beze stopy zmizel už druhý vzácný plemeník. Z hledání koně, jež zpočátku vypadalo spíše jako mimořádná dovolená v USA, se velmi rychle stane případ, který vyžaduje Genovo plné nasazení a při němž dotyčný až příliš bolestně poznává cenu života.
Přejít nahoru