Vyhledat
Černá smečka
Černá smečka

V té smršti, již připomíná tvorba Františka Kotlety v posledních několika letech, musel zákonitě nastat okamžik, kdy se objeví knížka, která bude znamenat kvalitativní downgrade. Na druhou stranu je potěšující, že i Černá smečka, akční fantasy román o jednom pražském lovci démonů, je s jednou výhradou pořád hodně dobrá knížka. Výhrada spočívá vlastně jen v tom, že jde o knížku nepříliš objevnou či originální. Dál už je to ale autorova klasika.

Filip Axamit je členem Tobiášova řádu, který potírá démonské projevy: pokud démon ovládne lidské tělo, nestačí daného člověka zabít. Je potřeba ho přemoci a do konce jeho dnů internovat v tzv. déčku neboli důchoďáku, kde už nemůže nikomu škodit. Funguje to celkem dobře až do chvíle, kdy démony napadne, že čeho je moc, toho je příliš a rozhodnou se vzbouřit. A postupně vše vygraduje do závěrečného dramatického souboje kdo s koho.
 
Podobně jako v jiných svých textech zasazených do současnosti staví Kotleta příběh způsobem, jakým jsou obvykle utvářeny konspirační teorie: Náš svět je jen přetvářka, v níž se za hranicí viditelného a zřejmého odehrávají děje a události, které mají být běžnému člověku utajeny. Děje, jejichž aktéři jsou zřejmí a jasně definovaní. Nezáleží, zda je to svět, ve kterém magické rituály doopravdy fungují tak, jak se deklarují (série o doktoru Koskovi), svět, ve kterém soupeří o vliv a moc klany praslovanských bohů od Morany po Černoboga (Perunova krev) nebo svět, ve kterém si uprostřed šťastné konzumní společnosti pekelní démoni nepozorovaně přivlastňují těla hříšníků, jaký František Kotleta představuje v Černé smečce. A můžeme – už nekotletovsky – pokračovat: svět, ve kterém v tělech celebrit přebývají mimozemští reptiliáni nebo svět, který ovládá tzv. „deep state“ prostřednictvím dvojníků, jak si realitu představuje americký konspirační mainstream.
 
Zatímco v reálných konspiracích proklamativně skončí všechno dobře třeba díky tomu, že se vlády v Bílém domě opět ujme Donald Trump a nechá popravit Billa Gatese, případně se objeví nějaká reinkarnace Ježíše Krista, řeší nesnáze Kotletových světů hlavní hrdinové. Ti málokdy podstoupí všechna ta dobrodružství plná násilí, krve, ironických hlášek a nespoutaného sexu dobrovolně, přesto se soubojem s mocnými nepřáteli nechají postupně pohltit a nakonec už nejsou s to cestu bojovníka opustit: boj o dobro, který je u Kotlety právě tak pohádkový jako eschatologický, působí jako droga.
 

 
Co Kotletovy knihy doopravdy zdobí, je právě neobyčejná lehkost, s jakou dokáže jediný bruntálský chlapík konkurovat dlouhodobému kolektivnímu vědomí konspirátorů, kdy jím za pár měsíců vymyšlené světy fungují v rámci žánru úplně stejně (ne)uvěřitelně a (ne)logicky jako kdejaký dlouhodobě budovaný QAnon či pověsti o iluminátském spiknutí. Nelze sice tvrdit, že by byly Kotletovy světy bez chyb a nelogičností, není jich však tolik, aby se nad nimi nedalo mávnout rukou. A hlavně: čtenář při jejich odhalení dostává pocit jistého „aha efektu“ a možná i svého druhu spiklenectví s autorem i – pokud mu přijdou na mysl – s ostatními čtenáři.
 
Případně si lze Kotletovy knihy, Černou smečku nevyjímaje, užít „jen“ jako zábavný, dobře napsaný a v drtivé většině i dobře načtený text pro odpočinek a pobavení. Není na tom nic špatného a pro tento typ publika má Kotleta v rukávu svůj tradiční styl založený na jazykové pointě, sarkastickém přirovnání, ironických přímých řečech a tradičních popkulturních aluzích (přičemž s ohledem na četnost žalob jednotlivých terčů Kotletova ostrovtipu pro jeho vlastní dobro doufáme, že tuto literaturu nečte Helena Vondráčková a Dominik Duka).
 
Pro audioknižního interpreta je prakticky libovolný Kotletův text doslova požehnáním, na kterém může dosyta předvést všechno, co ze svého umění předvést může a chce, ať už k textu přistupuje spíš s nadhledem, nebo spíš s prožitkem. Kotletovy knihy načetla plejáda interpretů a Černá smečka v podání předního herce pražského Divadla na Vinohradech Marka Holého patří k těm nejpovedenějším. Holý si pod vedením velezkušeného režiséra Jana Drbohlava nijak nekomplikuje život a jednoduše vypráví: zaujatě, soustředěně, s dobře pojatými přímými řečmi a solidním tempem, které je dostatečně rychlé, aby nenudilo, a dostatečně volné k tomu, aby mohla naplno fungovat posluchačova fantazie.

V papírové i zvukové verzi představuje Černá smečka hutnou porci hutné, akční a vtipné zábavy. Tentokrát ale už nic navíc.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V království Lancre nastává den letního slunovratu, blíží se horká svatojánská noc plná shakespearovských čar a kouzel. V hospodářských porostech se objevují kola – a výjimkou není ani květináček s hořčicí a řeřichou, které Stařence Oggové vypěstoval čtyřletý Žuchlík. Ona i Bábi Zlopočasná vědí, co to znamená… A Magráta Česneková se má ráno vdávat! Všechno…
Osiřelá dívka vyrůstající v zapadlé provincii nikdy nepoznala lásku ani opravdový domov, a když se dozví, že má být provdána za bohatého starce, upne všechny své naděje i síly k obávané zkoušce kche-tü, v níž mohou obstát pouze nejnadanější žáci z celé říše. K vlastnímu překvapení i nevíře svých hodnotitelů Rin nakonec uspěje a dokonce…
Nad Ankh-Morporkem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Pořádek v metropoli má za úkol udržet jediná instance – Městská hlídka! Ale ta má zatím k dispozici jen desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha…
Když nesmělý Bastián Balthazar Bux jednoho dne prchá před spolužáky, kteří ho šikanují, rozhodne se schovat v antikvaritátu. V bezpečí za dveřmi krámku jej zaujme kniha s motivem dvou hadů, kteří jsou vzájemně zakousnuti do svých ocasů a názvem Nekonečný příběh. Chlapec nedokáže odolat, a když je majitel knihkupectví zabrán do telefonického hovoru, svazek ukradne…

Recenze ze stejného žánru

František Kotleta je ve světě audioknih stale častějším hostem. Po Hustém nářezu a především po postapokalyptické trilogii Spad, kterou pozvedl Borek Kapitančik a která potvrdila, že načítat drsnou akční fantastiku není úplně špatný nápad, se v poměrně rychlém sledu vynořila trilogie s Tomášem Koskem v hlavní roli, následována superhrdinskými akčními Lovci. Čekání na další várku…
O tom, co se stane, když Magrátě odkážete kouzelnou hůlku a Bábi Zlopočasné nařídíte, že nemá něco dělat. O tom, jak vznikají a jak se narušují pohádky, a také o tom, jak se vaří gumbo. O tom všem jsou Čarodějky na cestách.
Bylo nebylo, za sedmero horami žily dvě děti, dvojčata Alex a Conner. Právě oslavily své dvanácté narozeniny a mezi dárky nalezly také babiččinu starou pohádkovou knihu. Tahle kniha ale nebyla jen tak obyčejná. Nejdříve začala polykat Alexiny pastelky, později učebnice a nakonec se probudila k životu zcela. Hádáte správně – Země příběhů spolkla také obě…

Dále od recenzenta

Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
V polovině 80. let obnovil péčí geniálního překladatele Jana Kantůrka a pozdějšího vydavatele Egona Čierného svou činnost Klub Julese Vernea jako platforma k setkávání přátel sci-fi a fantasy literatury. Ten začal v roce 1987 vyhlašovat cenu o nejlepší fantasy a málokdo tehdy tušil, jak velkého boomu se tento segment literatury dočká už za zrhuba patnáct let. Když se…
V roce 1958, uprostřed soustavné práce na tragikomickém dramatu Majitelé klíčů (jehož velkolepá inscenace je momentálně k vidění v brněnském Mahenově divadle) prý Milan Kundera v rámci jakéhosi intelektuálního odpočinku během dvou dnů napsal povídku Já, truchlivý bůh, kterou se započala jeho dráha coby českého prozaika celoevropského významu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Černá smečka
František Kotleta se vrací ke svým kořenům. Vydejte se na zběsilou jízdu plnou démonů, drsných hlášek, sexu a nekončící akce. Když je vaše matka démonská rajda, kariéra lovce démonů, potírače všech temných sil a jiného nepřirozeného blivajzu nebývá první profesní volbou. Své o tom ví Filip Aksamit, který poznal skutečnou válku s démony a nebojí se říci, že je ve svém oboru profesionál. A nyní je povolán zpět do Prahy. Je čas připravit se na lov, který naposledy proběhl za druhé světové války. Ale zdá se, že pravidla se budou měnit v průběhu hry. ​Audiokniha Černá smečka v jedinečné interpretaci Marka Holého a režii Jana Drbohlava.
Přejít nahoru