Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Sázka na známou tvář?

Černobílé prázdniny
Černobílé prázdniny

Když se český profesionální audioknižní vydavatel rozhoduje převést literární titul do zvukové podoby, může marketingově pracovat s několika faktory: starší předloha je u čtenářů oblíbená, do kin se právě chystá filmová adaptace, oslovuje konkrétní cílovou skupinou, sází na popularitu žánru nebo autora. Pokud jde ovšem o literární dílo neznámého a časem zatím neprověřeného spisovatele, musí nastoupit další faktor: interpret, jehož známé jméno by mohlo nahrávku „prodat“.

Možná právě touto cestou se v Tympanu rozhodli vydat, když připravovali zvukovou podobu prvotiny Lucie Šavlíkové Černobílé prázdniny, která se na pultech knihkupců objevila teprve v loňském roce. Pro její interpretaci oslovili herce Ondřeje rychlého, známého především z televizních seriálů. Rychlý má ovšem poměrně rozsáhlé zkušenosti i s prací pro rozhlas, přestože jsou tedy Černobílé prázdniny jeho audioknižní premiérou, není před mikrofonem žádným nezkušeným nováčkem.

Vypravěčem lesního dobrodružství je malý kluk Honzík, a tak režisérka Zuzana Burianová spolu s Ondřejem Rychlým zvolila mírně naivní dětský přednes. Rychlý se v roli hocha rychleji nadechuje, zakoktává v jazykolamech, zdůrazňuje údiv či cizí slova, dává najevo nepředstíranou radost, tu a tam přehnaně dodržuje čárky ve větách. Protože Honzík sděluje svůj příběh menším posluchačům, nahrávce dominuje odpovídající klidnější tempo vyprávění.
 

Pochvalu si zaslouží i Rychlého ztvárnění ostatních postav. Ty jsou důkladně modulačně odlišeny, změnou hlasu ale nechtějí pouze prvoplánově pobavit, ale hlavně dotvořit určitý znak protagonisty. Maminka je posazena výše, vyjadřuje však starostlivost; prateta Slávka má zvláštní povahu, mluví proto staře a podivně; jezevec Petr se ozývá hluboce a přátelsky; chrabrá myška šišlá. Hlasy jsou spíše přirozené, což přispívá k udržení pozornosti i při delším vyprávění.

banner 1200x150

Totéž platí i o strunné muzice Jana Šikla, která navozuje příjemnou přírodní atmosféru, a zní i v podobě rozsáhlejších a funkčních podkresů na začátku jezevcových pohádek. K jejich odeznění vždy dojde právě včas, aby se nestaly dotěrnými. Ocenění náleží i dobře vybranému a odhlučněnému studiu i zvukaři Pavlu Štěpánkovi, který nejenže záznam důkladně postprodukčně zpracoval, ale pohrál si i s postupně se zeslabujícím echem přibližujících se rodičů.

Černobílé prázdniny by asi bez známé tváře mohly v množství nahrávek pro děti zapadnout. Jejich předností ovšem není jen všeobecná známost interpreta, ale především kvalita zvukového provedení. A pokud dáte audioknize šanci, možná se i dozvíte, jak je možné, že jezevec mluví lidskou řečí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Je to k uzoufání nosit pořád ty samé nemoderní kostičkované šatičky!“ říká si smutně Mánička. Když si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy, dala by za jejich kamarádství a za stejně krásné oblečení cokoliv - snad i duši! Od přání ke skutku nebývá někdy daleko! Jakou cenu ale bude muset Mánička za…
Sára je plachá, uzavřená desetiletá dívka, která není příliš šťastná. Má zlomyslného bratra, který ji neustále provokuje, kruté a bezcitné spolužáky a ve škole ji to moc nebaví. Je zkrátka jako mnoho jiných dnešních dětí. To všechno se změní, když potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která jí ukáže, jak se na svět dívat jinak, očima…
Filmová pohádka Tři bratři se již dočkala knižního zpracování a hudebního soundtracku. Stejnojmenná audiokniha v režii Jana Svěráka přináší pohádkový příběh doprovázený písničkami autorské dvojice Svěrák a Uhlíř a hudbou z filmu.
Kniha Devatero pohádek plus jedna od Josefa Čapka jako přívažek vyšla poprvé v  roce 1931, v období hospodářské krize. Od té doby se dočkala mnoha reedic, a také televizních a filmových zpracování vybraných pohádek. Samozřejmě byly pohádky upraveny i pro rozhlas, neboť jsou jazykově zajímavé právě pro toto medium. Následně pak bylo vydáno i několik…

Recenze ze stejného žánru

Nahrávky neuvěřitelných dobrodružství Macha, Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka v neopakovatelné interpretaci Petra Nárožného patří zcela po právu do zlatého audioknižního fondu. Největší zásluhu na tom pochopitelně má Supraphon, který od roku 1985 natočil celkem šest samostatných titulů. Sedmým je pak mezi posluchači téměř neznámá malá SP deska z produkce slovenského vydavatelství Opus, na…
Když si chce Jo Nesbø na chvilku odpočinout od svého drsného hrdiny kriminálních románů, Harryho Holea, tak popustí uzdu své fantazie a napíše knihu pro děti. Nebyl by to však on, kdyby se v ději neobjevovala téměř detektivní zápletka a kriminálníky se to v ní nehemžilo snad na každém kroku. Ale vezměme to popořadě.
V jednom království panoval ovdovělý Marián III. Laskavý. Když měla jeho dcera Ryna slavit osmnácté narozeniny, královská pokladnice zela prázdnotou a Marián netušil, jak z takové bezútěšné situace vybřednout. Vzpomněl na dávnou pověst o truhle, která ukrývá nesmírné bohatství, a která se má objevit teprve tehdy, až si princezna vybere ženicha. Dal ihned široko daleko…
Roald Dahl je klasickým autorem literatury pro děti i dospělé, a tak není divu, že jeho tvorbu reflektuje i audioknižní trh. Ne vše, co bylo již dříve vydáno, je ovšem aktuálně dostupné: na reedici stále čekají dvě pohádky z AudioStory, totéž platí i o rozhlasové dramatizaci Danny, mistr světa od Radioservisu, a také soubor čtyř…

Dále od recenzenta

Patřím mezi stoupence přísloví jména hloupých na všech sloupích. Jsem plachý, nerad se na veřejnosti ukazuji, a když se mi něco podaří, snažím se to spíše ututlat. S velkou dávkou ostychu a nervozity jsem se však teď rozhodl nést svoji kůži na trh. A proč? Jednak tím zřejmě ulehčím svým kolegům recenzentům, kteří si dali…
Když se v roce 1991 dostala poprvé k posluchačům magnetofonová kazeta Devatera pohádek v podání Vlastimila Brodského od vydavatelství AudioStory, jednalo se zajisté nejen pro milovníky Karla Čapka o mimořádnou událost.
Také se vám někdy stane, že jste nuceni k něčemu špatnému a nevíte proč? V hlavě vám pořád někdo našeptává, zkus to, chceš to přece udělat, co na tom, že se to nesmí a vy se tomu bráníte, ale nakonec ten hlásek poslechnete? Za to mohou drobní zlomyslní rarášci.
V krutých dobách moru umřela na pastvině mezi obcemi Velrany a Lovern čísi kráva. Obyvatelé obou vesnic se ze strachu z nákazy začali přít o to, kdo z nich se má o zdechlinu postarat. U soudu Velraňáci odpřisáhli, že pozemek jejich není a bylo tedy rozhodnuto, že odklidí-li mršinu Loverňáci, bude jim přidělena i pastvina.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Černobílé prázdniny
Prázdniny v lesní chaloupce tety Pravoslavy je to nejlepší, co mohlo Honzu Melese potkat. Teta má sice podivný účes a špatně vidí, ale zato si dává k snídani žužu a vůbec se netrápí pravopisem.  A co víc, není jediná, s kým je v lese zábava! Jednoho dne se Honzík proboří nohou do dutiny skryté pod pařezem a objeví tam podivuhodný svět a kamarády, které by ve městě těžko hledal. A to ještě netuší, že to největší překvapení ho teprve čeká.
Přejít nahoru