Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Cesta na důvěrně (ne)známou planetu

Planeta opic
Planeta opic

Všichni si asi pamatujeme zásadní kulturní zážitky, které nás v průběhu života formovaly. Pro řadu z nás to jistě byla filmová Planeta opic režiséra Franklina J. Schaffnera s dodnes fantasticky vypadajícími maskami.

Tento fenomén z roku 1968 se později dočkal několika přímých pokračování, filmového remaku i zcela nové série mapující samotné počátky vlády opic nad lidmi. Na začátku vší té celuloidové slávy ale stála literární předloha Pierra Boullea, s níž se teď můžeme seznámit díky audioknize vydavatelství OneHotBook.

Mladý novinář Ulyxes Mérou přijímá od věhlasného profesora Antella lákavou životní nabídku – podívat se během dvouleté cesty hlubinami vesmíru do soustavy Betelgeuze. Objeví v ní planetu, která jako by z oka vypadla naší Zemi. Ulyxes se skupinou při letmém průzkumu zjistí, že vládci nad touto planetou jsou opice. Velmi brzy upadne do jejich zajetí, ale díky sblížení s šimpanzími vědci Zirou a Korneliem má možnost do specifického opičího světa detailně nahlédnout.

Pro někoho může být překvapením, že knižní Planeta opic je, ve srovnání s velkolepým filmovým zpracováním, četbou komorní, s minimem dialogů. Možná právě proto se režisér Hynek Pekárek s interpretem Davidem Novotným rozhodli zvolit pro audioknihu hlasovou stylizaci připomínající dobrodružnou četbu pro mládež. Tento tah jim vyšel velmi dobře: před posluchačem se doslova zhmotňuje prostředí planety, díky uvážlivé interpretaci se daří vypíchnout mnohé satirické prvky a svůj prostor dostávají i časté Ulyxesovy ironické myšlenkové pochody. Ani o detailní práci s hlasy a náladou jednotlivých postav, která je pro Davida Novotného typická, však posluchači nepřijdou – poslední třetina knihy k tomu díky většímu zastoupení dialogů nabízí interpretovi dostatečný prostor.
 

Potěší též promyšlená hudební složka, která sází na elektroniku. Audiokniha má dokonce své plnokrevné úvodní hudební téma, ve kterém lze zaznamenat i lehký odkaz k legendárním filmovým perkusím Jerryho Goldsmithe, některé z drobných syntezátorových motivů ukončujících jednotlivé kapitoly zase připomenou tvorbu jiného francouzského umělce, Jean-Michela Jarreho.

banner 1200x150

Filmová Planeta opic má kromě excelentních masek ještě jedno eso v rukávu – slavný záběr se Sochou svobody. Boulleův literární konec je odlišný (nejen proto, že „startovacím místem“ je Francie), nicméně podobně překvapivý a mrazivý a audiokniha ho pochopitelně zachovává.

Lze s povděkem kvitovat, že se vydavatelství OneHotBook svými pečlivě připravenými edičními počiny snaží posluchače seznamovat s literárními díly, které poněkud zastínily jejich slavné filmové adaptace. Setkání s originálem může při dobré péči poskytnout zcela nový zážitek umožňující nalézt v daných dílech nový kontext. A to se audioknižní Planetě opic bezezbytku podařilo.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Další recenze této audioknihy

Jednu verzi budoucnosti žijeme právě teď, v době světové pandemie. V románu Planeta opic ale francouzský spisovatel Pierre Boulle popisuje, jak by to s lidstvem mohlo dopadnout ještě za dalších bezmála pět set let.

Audioknihy ze stejného žánru

„Někdy si myslím, že zrovna v tomhletom je malér světa: moc vystydlejch mrtvol na těch nejvyšších místech.“   Sci-fi román o lidské zaslepenosti, který dlouho nepustíte z hlavy.    Kolíbku, která vyšla v roce 1963, považoval Kurt Vonnegut za jeden ze svých nejlepších románů.
I patnáct let poté, co hrdinka Příběhu služebnice Fredova uprchla z Republiky Gileád, trvá na území Nové Anglie krutovláda založená na zotročení zdravých žen schopných rodit děti. Stav prohnilého režimu nám nyní střídavě přibližuje trojice mluvčích, jejichž postoje si nemohou být vzdálenější.
Jeden z nejpoutavějších příběhů francouzské literatury druhé poloviny 20. století konečně vychází i v audioknižní podobě. V režii Jana Jiráně, v hlavní roli s Martinem Myšičkou, uslyšíte dalších 34 vynikajících českých herců, kteří vám ve více než 10 hodinách  odvyprávějí  příběh o malém společenstvu z idylického francouzského venkova, který se během okamžiku promění v přízračnou…

Recenze ze stejného žánru

Už před více jak třiceti lety nám Josef Pecinovský na stránkách Rodokapsu otevřel přízračné dveře do dystopického světa Plástve. Místo, v němž se lidské bytí po válce smrsklo na život podobný tomu ve včelím úlu. Ovšem, svůj lore autor, držící cenu Karla Čapka, rozšířil hned o další čtyři knihy.
Vedle audioknih, které jsou většinou nekrácenou četbou rozsáhlých literárních předloh, vydali Walker & Volf na konci loňského roku i několik kratších, tzv. audionovel. Poprvé se tak stalo v listopadu, kdy vyšel Palubní střelec – military sci-fi Roberta Fabiana.
Pokud má někdo to štěstí, že se stane oblíbeným žánrovým autorem a přidá k tomu i stabilní kvalitativní vyrovnanost svých textů, přihodí se mu možná i to, že ho část publika daného žánru začne vnímat div ne jako klasika. V knihách vymezených slovy sci-fi a fantasy to v současné době stoprocentně platí třeba pro Františka Kotletu, jehož nové…
Ještě do nedávna jsme mohli v audioknižním prostředí narazit na příběhy Jana kotouče pouze ve dvou zvukem vydaných antologiích a románech z jedné knižní série. Letos ale Kotoučovy audioknihy začaly přibývat jako houby po dešti. Hranicemi impéria to začalo a nutno říct, že začátek je to velmi slibný, byť bohužel ne brilantní.

Dále od recenzenta

Jen málokterý zástupce literatury pro celou rodinu má tak neotřesitelné postavení, jako Malý princ. S železnou pravidelností se další a další tvůrci snaží ve stále nových adaptacích vyjádřit svůj pohled na Exupéryho nesmrtelný text. A příliš nezaostávají ani audiozpracování, kterých je v nabídce opravdu nespočet.
Cesta do pravěku z roku 1955 patří k domácím filmovým klenotům s mezinárodním věhlasem. Snad každý z nás se někdy divácky připojil k dobrodružné výpravě čtyř kluků na jejich cestě za původem trilobitů a žasl nad důkladným rozpohybováním pravěkých tvorů, o nichž v době natáčení nebylo zdaleka tolik poznatků, jako dnes. Nyní si můžeme putování…
Je jen málo současných tuzemských divadelních fenoménů. Inscenace Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné Růže pro Algernon, ovšem patří mezi ně. Jevištní dramatizaci novely Daniela Keyese zvládli mnozí z nás vidět už kolikrát, možná i s půvabným „stínovým“ překladem do znakové řeči. Už od roku 1993 v ní v hlavní roli exceluje Jan Potměšil,…
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Planeta opic
Výprava pozemšťanů k obydlené oběžnici v souhvězdí Orion, kterou líčí zápisky francouzského novináře Ulyxe Mérouxe vložené do láhve plovoucí vesmírem, se zprvu jeví jako spočinutí v ráji. V džungli planety Soror se však idylka vzápětí zvrhne v masakr, když je expedice i se zdejšími němými divochy podobnými lidem přepadena oddíly opic.
Přejít nahoru