Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Cesta Steva Jobse

Cesta Steva Jobse
Cesta Steva Jobse

Za velkými osobnostmi stojí velké příběhy. Steve Jobs, ať už firmu Apple milujete či nenávidíte, nabízí příběh na několik knih. Není proto překvapením, že se jich pár v posledních letech urodilo.

Pozorností zatřásla pochopitelně oficiální biografie, špalek o takřka sedmi stovkách stran si sice vysloužil jistou míru kritiky za ne-ideální český překlad, o autorovi originálu, Walteru Isaacsonovi, však jen málokdo mohl vyřknout soud, že by jeho text neuchopil Jobse jako neustále živoucí ikonu se všemi neduhy, které se s tak významnou (a svébytnou) osobností pojí. Isaacsonova kniha se dočkala i výborného zvukového zpracování. Pokud byste chtěli, poslouchat jste ji mohli celý den bez přestání, neboť Práh ji vydal bez krácení.

Totéž nakladatelství v minulém roce vydalo i další titul a v listopadu ve spolupráci s ADK Prague i zvukovou nahrávku. Zaměřením se kniha Jaye Elliota, někdejšího viceprezidenta společnosti Apple, v lecčem kryje s Jobsovou biografií, přesto titul Cesta Steva Jobse nabízí i ingredience, kterým se patří věnovat samostatnou pozornost.

Pokud bych chtěl začít pragmaticky, podotknu, že Elliotova kniha/nahrávka má šanci oslovit širší publikum. Ne snad že by byla výrazně čtivější než Isaacsonův text, ale je o dvě třetiny kratší, přičemž to zásadní o Jobsovu způsobu uvažování předkládá a ještě k tomu předkládá Elliotův komentář a svým způsobem i shrnutí do podoby kuchařky pro ty, kteří by rádi inovovali svůj způsob podnikání. Ano, délka či stopáž přihrává Cestě Steva Jobse plusové body, rozhodně však nejde o hutněji namíchanou směs z Isaacsonova životopisu.

Zatímco totiž Walter Isaacson směřuje od Jobsovy životní filozofii k tomu, kterak Jobs postavil „svůj podnik“ a své produkty, Elliot buduje koncept knihy na podnikatelské filozofii Steva Jobse a jen v několika okamžicích od nich pak směřuje k životním Jobsovým postojům. Jestliže jste, stejně jako já, předtím měli v rukou knihu Isaacsona, vše, o čem Elliot píše, dává větší smysl. Spojujete si to s konkrétními událostmi, včetně jemných nuancí v Jobsově životě, každé jeho rozhodnutí, každý jeho krok. Elliot se sice občas snaží osvětlovat pozadí Jobsova jednání, ale nejenže na to není prostor, ale Jobs jako takový vlastně ani nestojí v Elliotově centru zájmu.

banner 1200x150

Podtitul knihy napovídá více, než se zdá. iLeadership pro novou generaci totiž naznačuje, že Jay Elliot byl poblíž Jobse především jakožto pracovní kolega a je si vědom, že šlo o školu k nezaplacení – lekce, které vás mohou naučit dívat se na podnikání jinak. A proto Elliot sepsal knížku o několika postupech a principech, jež od Jobse vysledoval a jejichž souhrn lze brát jako učebnici. Ano, občas zamíří i do intimnějších vod, ale jen v náznacích, ne zcela pečlivě a vyváženě.

Pokud byste chtěli Jobse skutečně pochopit, Elliotova kniha vám stačit nebude. Na to je příliš neobjektivní a má odlišný záměr. Pokud ale používáte produkty od Apple, nebo vás alespoň trochu zajímá, jak se jednotlivé služby a výrobky rodily, může být Cesta Steva Jobse vodítkem. A myslím si, že pokud jste oficiální biografii Steva Jobse nečetli, budete s Elliotovou knihou o to více spokojenější, i když vám vesměs kořeny zůstanou skryté..
 

Při vzájemném porovnání Elliot prohrává co do stylu psaní. Isaacson je zkušený spisovatel a autor několika životopisů, Elliot je především člověk z praxe, jenž měl potřebu se o své zkušenosti podělit. Obojí má svoji hodnotu, potrpíte-li si však na vybroušený styl a gradování příběhů, Isaaconův Steve Jobs nabízí skutečně výjimečný zážitek. Pokud bych měl ještě něco málo Elliotově práci vytknout, obešel bych se bez těch různých superlativů a mnohdy nekonkrétních zvolání a chval.

Zdá se mi, že se Elliot začal cítit lépe až ve druhé polovině svého textu, kde najednou jeho soudy začínají mít jasnější kontury – více se pojí se samotným procesem přípravy jednotlivých produktů (zejména iPhonu) a s nekompromisním přístupem Steva Jobse. Co na knize nejvíce oceňuji, to je paradoxně vystižení společnosti Apple jako takové, nikoliv osobnosti Steva Jobse.

Zvukové zpracování bych doporučil více než tištěný text. Má zkušenost je taková, že při čtení papírové knihy mi Elliotova kniha moc nesedla a odložil jsem ji. Audionahrávku jsem však uvítal, dal knize znovu šanci a líbila se mi. Pavel Rímský, který ji načetl, je známý hlas z různých dokumentárních filmů z televize, já si jej spíše pojím s načtením thrillerů či detektivek. Jeho jistá naléhavost připomíná Martina Stránského a zakrývá trošku sterilní způsob psaní Jay Elliota.

A poslední poznámka na okraj – pokud se na iLeadership bude dívat i trošku z nadhledu, zjistíte, že řadu z principů lze uplatnit nejen ve firmě, ale také v dalších činnostech, i když třeba zcela individuálních.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Autobiograficky laděný příběh z pera české autorky žijící ve Velké Británii s vtipem dokládá, že život v cizině je potřeba brát s nadhledem a že se na něj jen tu a tam dají použít česká měřítka. Ovšem tím spíš při něm může být větší zábava.
Biografie jednoho z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu…
první ze série audioknih o jednom z nejznámějších českých uprchlíků - Radovanovi Krejčířovi. Autor Jaroslav Kmenta v příběhu popisuje jeho aktivity a následné vyšetřování v Jihoafrické republice. Fakta o českém podsvětí a praktikách v JAR jsou napsána podle skutečných událostí.
Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955. Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie.

Recenze ze stejného žánru

Vydavatelství Bookmedia pod značkou Audiotéka přišlo počátkem března s dalším audioknižním autobiografickým titulem. Tentokrát jde o velmi otevřenou, nijak neučesanou zpověď legendárního rockového zpěváka Ozzyho Osbourna Jmenuju se Ozzy.
I ta nejkrvavější zápletka jakékoli detektivky a nejúchylnější děj jakéhokoli thrilleru blednou před „zápletkou“ a děním, které byly zcela reálné a poměrně nedávno se odehrály v bývalé Jugoslávii během největšího válečného konfliktu v Evropě od konce 2. světové války. Vladimír Dzuro, bývalý pražský kriminalista a detektiv Interpolu, pracoval coby jediný Čech jako vyšetřovatel Mezinárodního soudního…
Zkraje letošního roku se při prodeji knižní novinky Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu stály fronty, které prý američtí knihkupci pamatují naposledy, když si lidé chodili pro nové (tehdy poslední) dobrodružství Harryho Pottera. Text Michaela Wolffa vyšel za nedlouho i u nás, a to i ve zvukové podobě.
Když se řekne Matthew Perry, obvykle se každému vybaví postava trochu nešikovného sympaťáka a věčného vtipálka Chandlera Binga ze seriálu Přátelé, který je jako máloco symbolem popkultury devadesátých let. Perry hrál i v jiných seriálech, a dokonce několika úspěšných filmech, nálepky Chandlera se však už asi nezbaví. Nyní se představuje se svou knižní autobiografií, která ho…

Dále od recenzenta

Nepřekvapí snad, že se každý nový literární příspěvek z dílny Umberta Eca dostane záhy na pulty tuzemských knihkupců. Pravidlem ale rozhodně není, aby se nedlouho poté objevil i ve zvukové podobě. Nultému číslu se to však podařilo.
Beletristicky zachycená historie, zvláště ta „naše“, má už v prvopočátku potenciál oslovit nemalou skupinu čtenářů. A ne nutně si musí hnidopišsky zakládat na faktech. Vítězí autorova schopnost popasovat se s důvěryhodností reálií a zejména pak s dostatečně atraktivním vykreslením povah a chování hlavních aktérů. Ve zkratce by se tak dalo říci: příběh na prvním místě!…
Děláme to každý den. Ať si to chceme připustit, nebo se budeme zdráhat, stěžování patří ke všednodennímu koloritu. Že může vytvářet „balast“, který nás či způsob myšlení významným způsobem stáhne dolů, si uvědomíme zejména až ve chvíli, když se rozhodneme se stěžování zcela oprostit.
Magnesii Literu za nejlepší prózu si v roce 2019 odnesla Pavla Horáková, pro niž román Teorie podivnosti znamenal vůbec první komplexní zkušenost s vážnou prózou pro dospělé. Překladatelka a bývalá novinářka zaujala čtenáře i recenzenty příjemně ironickým vhledem do rozhárané, po symetrii však tolik toužící ženské duše.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Cesta Steva Jobse: iLeadership pro novou generaci
Autor knihy Jay Elliot, bývalý Senior Vice President společnosti Apple Computer a muž, kterého si Steve Jobs vybral za svého blízkého spolupracovníka, vede posluchače na pozoruhodnou cestu Jobsovou úžasnou kariérou. Přináší živé příklady náročných úkolů a vítězství Jobsova leadershipu, popisuje inovativní řízení lidských zdrojů, strategické plánování, představuje Jobse jako nejlepšího “lovce mozků”. Ukazuje posluchačům, jak použít jeho zásady a přístupy ve vlastním životě a kariéře.
Přejít nahoru