Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Cestou necestou, lesem nelesem

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Ignis-fatuus-Petra-Klabouchova
Audiokniha Ignis fatuus

Román Petry Klabouchové s názvem Ignis fatuus je něčím, o čem se hovoří v médiích, v podcastech, mezi čtenáři i posluchači. Ostatně právě ve vydání určeném k poslechu platí tohle dílo za velice silný posluchačský zážitek. Nejen kvůli tomu, jak se v něm prolínají pověsti a přírodní jevy, které nás odpradávna děsí, ale díky tomu, jak se román potkal s velmi schopnou interpretací.

Spisovatelka a novinářka Petra Klabouchová prožila dětství ve Vimperku, což se velkou měrou odráží v nejedné její próze, v románu Ignis fatuus pak obzvláště. Na Masarykově univerzitě v Brně později studovala mimo jiné novinařinu, kterou se po léta živila. Knižně debutovala v roce 2006 titulem Poslední kubánské pomeranče, na první audioknižní vydání si však musela počkat až do roku 2022, kdy její román Prameny Vltavy pro Audiotéku v koprodukci s nakladatelství Host načetl Otakar Brousek ml. V něm obyvateli pohraničních vesniček otřese nález těla studentky vimperského gymnázia a už zde autorka umně pracuje s tajemstvími, jež skrývají šumavské kopce. V následujícím románu, který audioknižně vyšel hned dalšího roku a v téže koprodukci, si Klabouchová na čas odskočila ke hřbitovu v Ďáblicích. Šlo o titul U severní zdi a tuto bezmála dvanáctihodinovou četbu si vzala na starost Vanda Hybnerová. V roce 2024 se však konal velkolepý návrat na Šumavu v podobě vyprávění s názvem Ignis fatuus, což je latinské označení pro jev běžně známý jako bludičky.

V tomto příběhu se vracíme na „začátek“ – ostatně Začátek se jmenuje stěžejní část knihy – do konce sedmdesátých let, kdy pohraničníci na území Šumavy, kolem řeky Křemelné, registrují čím dál častěji záhadné světelné jevy a roste podezření na možné nepřátelské plány Západu. Navíc se krajem šíří odvěké pověsti o bludičkách, beztělcích a dvoudušnících. Do míst, která byla po desetiletí nepřístupná, je vyslána průzkumná vědecká expedice a velice brzy se ukáže, že situace je mnohem vážnější, než se zdálo. Jednotliví členové zjišťují, že nepřijít přinejmenším o rozum, když už ne o život, je nadlidský úkol.

Dvanáct a půl hodiny dlouhou interpretaci románu pro Audiotéku a Host si mezi sebe rozdělili Aleš Procházka a Klára Suchá, přičemž Procházka účinkuje všude tam, kde vyprávění nepochází z osobních vzpomínek hlavní hrdinky vystupující pod krycím jménem Květa. Je příjemně civilní a jaksi dokumentární, zvláště v úvodních pasážích kapitol, kde čte úryvky z vyšetřovacího spisu Ignis Fatuus Křemelná a přiložených výzkumných materiálů souvisejících se studiem etnografie a duchovních fenoménů Šumavy – tedy texty pojednávající o bludičkách, Šumavě, samotě Pohádka a tak dále.

Naopak Klára Suchá podává velmi silný, osobitý herecký výkon, v němž je znát stupňující se nervové vypětí hrdinky, a přitom neztrácí cit pro sarkasmus v místech, kde Květa pro sebe s jistým zoufalstvím odlehčuje situaci, aby se úplně nezhroutila. Je však otázkou, komu ono hodiny udržované vypětí ještě bude připadat v poslední třetině knihy únosné. Celé vyprávění pak rozdělují na segmenty hudební stopy atmosférou a stylem jemně evokující úvodní hudbu ze seriálu Stranger Things, což ostatně nemusí být náhoda.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nejdřív byli jen oni dva a do života jim mělo vstoupit miminko. Ten dům byl jejich začátek. Nebo to byl konec? Temný příběh z jednoho domu, do kterého se nastěhuje mladý pár, a ve kterém není, jak se zdá, všechno tak úplně v pořádku.
Ocitnout se ve spárech toho šíleného chlapa rozhodně nechcete. Stejně jako upír z jeho poznávací značky nestárne a chutě má víc než zvrácené… Už jste někdy tesknili po věci, kterou jste nenávratně ztratili? Malá Victoria „Vic“ McQueenová ji vypátrá! Stačí, aby na kole přejela polorozpadlý most v domovském státě Massachusetts, a zničehonic se ocitne přesně…
Chtěl jsem napsat nějaký příběh pro děti, které se rády trochu bojí. A protože jsem ho psal taky loni o prázdninách a kolem bylo těch dětí plno, tak jsem jim každý den četl nově napsanou příhodu. Kluci i holky říkali svorně, že jim skutečně trošku běžel mráz po zádech. Jen můj syn Otík povídal: „táto,…
Ačkoli byl Ray Bradbury především mistrem žánru science fiction, ve své tvorbě se neomezoval pouze na něj. Temný karneval z roku 1947 je jeho vůbec první publikovanou sbírkou povídek a Bradbury se v ní čtenářům představuje jako autor hororových a strašidelných příběhů, v nichž nechybí krev, mystika, humor, hrůzostrašné bytosti a tvorové, ale také Bradburyho…

Recenze ze stejného žánru

Román Ladislava Fukse Spalovač mrtvol bude stát patrně navždy ve stínu stejnojmenného filmu Juraje Herze s nepřekonatelným Rudolfem Hrušínským v titulní roli. Fuksova kniha je přitom vrcholným dílem, v němž autor na postavě maloměšťáckého, takřka bezvýznamného pracovníka krematoria, ukazuje, kam až může člověka dovést snaha vyniknout navzdory vlastnímu přesvědčení. Je to román o manipulaci, o…
Spojovacím článkem povídkové antologie českého současného hororu, která vyšla pod zastřešujícím názvem Smečka, jsou psi, vlci a jiné lykantropické a temné či spirituální psovité entity. Vydavatelství Golden Dog ji připravilo na konci letošního dubna v tištěné podobě, audiokniha je souběžně k dispozici díky vydavatelství Čti mi! Pečlivý výběr těch nejtemnějších textů sedmnácti autorů interpretoval Libor…
Jsou audioknihy, které není radno poslouchat při řízení auta. Potvrdilo se mi to u Kinga, stejně jako u sbírky povídek Edgara Allana Poea. V případě dvojice namluvených strašidelných příběhů z pera Howarda Phillipse Lovecrafta jsem se poslechu v autě raději vyhnul. Udělal jsem dobře.
Textař a skladatel Richard Bergman přichází se souborem osmi hororových povídek s úderným názvem Zlovětří, který prozatím vyšel u Supraphonu jako audiokniha, přičemž papírové vydání je sice také ohlášené, avšak v době psaní tohoto textu bylo ještě nedostupné.

Dále od recenzenta

Dílo Vladimíra Körnera s sebou nese témata existenciální úzkosti, odosobnění či absence naděje, což může svádět k určitému typu interpretace. A to nejen interpretace textu, kterou každý čtenář nebo posluchač provádí sám za sebe, ale i interpretace režijní a následně narátorské. Jak se s více než čtyř a půl hodinovou četbou Körnerovy novely Adelheid z…
Co se stalo, když Jozef Karika ke Strachu, Tmě a Trhlině přidal ještě Smršť? Rozhodně nešlo o žádný krok vedle. Tím spíš, že všichni – od autora po interpreta – už věděli, co mají dělat. Tedy… téměř do poslední chvíle.
Detektivní romány s židovskou tematikou píše Petr Eidler od roku 2015 a od loňského roku jeho romány vycházejí též audioknižně. Smrt konvertity, čili třetí díl série, představuje návrat ke komorním případům a opět se jedná o velmi komfortní posluchačský zážitek.
Trilogie Neala Shustermana Žatva smrti se u nás v roce 2018 stala výrazným trendem mezi čtenáři young adult literatury, podobně jako cosplaye stavěné na plášti pastelové barvy a kose. A rozhodnutí začít pracovat na kvalitní zvukové podobě celé série lze považovat za svého času velmi výrazný krok na poli české audioknižní scény.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru