Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Čím větší auto máš, tím dál pro tebe musí traktor zajet

Couchsurfing v Rusku
Couchsurfing v Rusku

Cestopisy představuji jeden z osvědčených způsobů, jak poznat cizí země. A to nejen skrze (známá) fakta, ale především prostřednictvím autorovy prožité zkušenosti. Ta mnohdy otevírá dvířka nejen napínavým dobrodružstvím, ale také humorným situacím, díky nimž lze mnohem plastičtěji vykreslit kultura a specifika dané země.

Že mohou mít ony zážitky mnohdy až bizarní podobu, dosvědčuje ve svých cestovatelských zápiscích německý novinář Stephan Orth. Ten nezapře ani své povolání, ale ani prozápadní postoj, který – pro některé posluchače možná až přespříliš okatě – prostupuje komentáři k zemi, jíž právě putuje.

U nás Orthovy svérázné cestovatelské zápisky knižně vydává nakladatelství Kazda – po Couchsurfingu v Rusku také texty z Íránu a z Číny. U první, „ruské“ knihy se vydavatel rozhodl připravit i zvukovou verzi. Není se čemu divit, žánr je to atraktivní, téma – poznávání Ruska zevnitř – jakbysmet. Přesto lze předpokládat, že autor svým pojetím čtenářskou a posluchačskou cílovou skupinu výrazně zužuje. V porovnání třeba s „naším“ Ziburou totiž Orth nepoměrně více akcentuje politické kořeny procházených oblastí. A při propagaci vlastního světonázoru rozhodně není nenápadný. Pokud je tedy čtenáři nemilý kritický postoj směrem k Putinovi, stěží si Orthovy zápisky oblíbí.
 

Vztah s (audio)knihou může ale zproblematizovat i cestovatelská strategie jako taková. Ačkoliv osobní prožitá zkušenost, jak uvádí perex tohoto článku, může země mnohem lépe představit a dát zažít, logicky hrozí, že osobnost cestovatele a jeho preference mohou obraz zploštit obdobně jako „propagační leták“ či zápisek z encyklopedie. Velmi tak záleží na schopnosti cestovatele, jakým způsobem obohatí vlastní prožitek a odpozorované jevy o vyčtený kontext, o informace a fakta, kterých se on sám přímo dotknout nemohl. Stephan Orth to, jednou v menší, jindy ve větší míře dělá, na stranu druhou jde mnohdy spíše o výseky a volbu, kdy se mu onen kontext hodí (např. kapitola o Krymu). Naopak, Orth – v porovnání s již zmíněným Ziburou – účelově vyhledává ne-normalitu, neboť to, co je běžné, je pro něj nudné. A tak i lidé, u nichž přespává, demonstrují značně vyhraněná názorová křídla či prostě jen typy osobností. A jestli chceme právě skrze ně poznat, jak se žije v Rusku, pak získáme obraz notně deformovaný. Na stranu druhou, proč to nepřiznat, jednotlivé kapitoly jsou čtivé, komentáře a zážitky až jiskřivě záživné.

banner 1200x150

Balancování na pomezí novinářské bulvarizace a snahy vykreslit skutečný život v Rusku naštěstí nikdy nesklouzne směrem k tomu prvnímu. Čemuž ostatně velmi napomáhá i způsob, jakým knihu načetl Zdeněk Kupka. Zatímco jiné podání – například typově podobné Filipu Švarcovi – by s velkou pravděpodobností mohlo akcentovat ironii, humor a vůbec jistou dávku uštěpačnosti, které se Orth nevyhýbá, Kupka s tím vším zachází velmi opatrně a naopak posiluje volbou rytmu a prací s intonací a řečovými gesty onu všednost a normálnost. (Srovnejme si to s tím, jak své zápisky načetl přímo Ladislav Zibura, který v porovnání s textem knihy zvukovou verzí onu lidskost potlačil a akcentoval i sebemenší nádech humoru, až z toho vznikla jedna velká křeč.)

Audiokniha Couchsurfing v Rusku tak dost možná vychází ze střetu zvuk vs. text lépe, vytknout jí ovšem lze nadmíra hudebních předělů. Kapitoly jsou totiž poměrně krátké a těch (de facto melodicky totožných) předělů v devítihodinové nahrávce je tolik, že po čase začnou překážet.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dvaadvacetiletý Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se po vlastních do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu pěšky ušel 1 400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanul pod Zdí nářků a prožil největší dobrodružství svého života. 
Vydejte se s Ladislavem Ziburou na dvouměsíční výlet po českých luzích a hájích a připomeňte si, v jak rozmanité a krásné zemi žijeme. Můžete se těšit na vyprávění plné zajímavostí, pozoruhodných příběhů z naší historie a setkání se svéráznými lidmi. Navštívíte všech čtrnáct českých krajů, načerpáte tipy na vlastní výpravy a jako obvykle se také…

Recenze ze stejného žánru

Vezmete-li jakoukoli knihu od Jana Wericha a zalistujete jí, či pustíte-li si jakýkoli z mnoha vydaných zvukových nosičů zachycující Werichovo rozjímání, takřka nikdy nebudete zklamáni. Platilo to a stále platí i o cestopisné novele Italské prázdniny. Werich koncem 50. let podnikl s dcerou Janou cestu z Prahy do Říma a zpět. Své prožitky ve formě…
Po několika knihách a řadě procestovaných cizích zemí se Ladislav Zibura konečně pustil i do poznávání naší republiky. S osobitým humorem a nadhledem tak vyřešil nejen problém s cestováním v covidovém roce 2020, ale navíc si splnil i svůj dlouho odkládaný sen o tom, že konečně pořádně procestuje rodnou zem. Jaké cíle zvolil, co všechno zažil i to, proč psaní knihy o Česku…
Cestopisné publikace, které nepostrádají vtip a nadhled, jdou veskrze dobře na odbyt. Tím víc, pokud nejsou jen o cestování, ale i o kultuře, atmosféře ve společnosti či politické situaci. V těchto případech je velmi důležité, aby jejich autor uměl klást ty správné otázky. Tohle umí Tuvia Tenenbom asi ze všeho nejlépe: Ptát se. Což je také…
Oblíbené cestopisy Ladislava Zibury se dočkaly i své zvukové verze. Prvotinu 40 dní pěšky do Jeruzaléma z konce roku 2015 doplnila po roce i Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Jako start vlastní audio produkce si je vybralo nakladatelství Bizbooks, status debutanta ovšem může pouze vysvětlit ne ospravedlnit kvalitu audioknih.

Dále od recenzenta

Ondřej Štindl, známý publicista a novinář, se potřetí vydal na pole románu. Tentokrát však nikoliv ukotveného v historii. Až se ti zatočí hlava je výsostně aktuální a s velkou pravděpodobností má posloužit jako sžíravý komentář k české rozdělené společnosti.
Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.
Už čtyři roky nás dělí od knižního vydání publikace Karla Pacnera Doteky dějin. Ty nyní vycházejí ve zvukovém zpracování a v zhruba sedmdesáti minutách představují několik málo příběhů, příhod nebo dílčích momentů z moderních dějin, které by neměly být zapomenuty.
Číst o Radovanu Krejčířovi jednotlivé novinové články může velmi snadno vést k bloudění bez naděje na pochopení celého kontextu. Vždyť jeho aktivity se v médiích vynořují už hluboko v devadesátých letech minulého století. Šance porozumět „Krejčířově universu“ tu však existuje – jen je třeba se prolouskat obsáhlou knižní trilogií Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Couchsurfing v Rusku
O žádné části zeměkoule nepanují tak zmatené a rozporuplné informace jako o Rusku. V tom případě pomůže jediné: vyrazit na cestu a udělat si svůj vlastní obrázek. Po deset týdnu sbírá autor bestselleru Stephan Orth mezi Moskvou a Vladivostokem malé i velké postřehy. A od jednoho gauče ke druhému objevuje na své cestě zemi, v níž se za strohou fasádou skrývá nekonečná srdečnost.
Přejít nahoru