Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Popelka je kyborg

Datum: 

Autor recenze: 

Cinder
Cinder

Pohádkový příběh o Popelce, kterou její nevlastní matka s dcerami zavalovala prací a která udělala na zámeckém bále terno, jistě znáte. Přesuňme se ale do daleké budoucnosti, nějakých sto let po třetí světové válce, do Nového Pekingu. Zde žije dívka, kterou svět zná pod jménem Cinder a která se proslavila jako fenomenální mechanička – dokáže opravit prakticky cokoli od přenosné obrazovky po nejpokročilejšího androida.

Cinder totiž skrývá cosi, co jí se stroji pomáhá: umělou ruku, nohu a komplexní počítačový systém v mozku. Ano, zdejší Popelka je kyborg.

Kniha Cinder od americké autorky Marissy Meyer je prvním dílem série Měsíční kroniky, která se řadí mezi retellingy známých pohádek a vedle pětice knih a sbírky povídek zahrnuje také dvě komiksová pokračování. Ve světě young adult literatury se jedná o skutečně výrazný počin. V českém vydání kniha vyšla už v roce 2012, oba komiksy jsou ale zbrusu nové, a tak nastal čas oživit si původní sérii třeba prostřednictvím audioknihy.

Albatros Media se pouští do málo probádaných vod audioknih pro starší mládež. Vydání zvukové Cinder by se dalo označit za odvážný a záslužný čin, nicméně nadšení se nemusí nutně dostavit. U tohoto titulu je totiž třeba počítat se dvěma skupinami posluchačů: s fanoušky knižní série a těmi ostatními.
 

Sama patřím do té první skupiny. Knižní předlohy jsem četla opakovaně a vytvořila jsem si vlastní představu o Cinder i jejím světě. Vyznění, které zvolil režisér audioknihy Miloš Vrána (jehož jméno není uvedeno ani na krabičce s CDa je nutno ho rozšifrovat značky ArtCrow Production) s touto mou představou nekoresponduje. Nejvíce se rozpor projevuje ve výběru interpretky: Terezie Taberyová odvedla dobrý výkon, její barva hlasu a spíš pomalejší tempo vyprávění je ale, dle mého názoru, v rozporu s autorčiným záměrem. Vypravěčka se zakusuje do knihy, jako by skutečně četla pohádku – s lehkostí a ve vskutku volném tempu. Děj knihy ale graduje, a z pohádky se místy stává málem thriller plný úmrtí a politických intrik. I tehdy však Taberyová zůstává v původní poloze a Cinder je v jejím podání stále mladičká a vystrašená.
 
Interpretka přiřadila vlastní hlasy také vedlejším postavám. Zejména ty ženské, od androidky Iko přes macechu až k měsíční královně, se velmi povedly. Hůře jsou však na tom muži – princ, rádce či lékař jsou jen těžko uvěřitelní a interpretčin vysoký hlas ve snaze o napodobení mužského tónu působí spíše komicky.

banner 1200x150

Marissa Meyer po mnoha dotazech fanoušků uveřejnila na svém webu seznam postav společně s výslovností jejich jmen. Je až trestuhodné, že se jím tvůrci audioknihy neřídili a že tak zhruba polovina jmen je v audioknize vyslovena špatně. Několikrát došlo k přeřeknutí a znalci série se tak mohou pobavit nad záměnami jako magický vs. magnetický nebo dívkotvůrkyně místo divotvůrkyně. Chyby, které se ještě před vydáním audioknihy podařilo odchytit a následně dotočit, citlivé ucho odhalí také, neboť doplňované části znějí mírně odlišně od ostatních.

Abych však vypíchla také jednoznačně pozitivní součást této audioknihy: hudební předěly mezi kapitolami jsou skvostné, vhodně zvolené a při každém výskytu unikátní. V místech, kde mluví androidi nebo znějí zvuky z elektronických zařízení, si zvukový mistr pohrál s detaily, a tak jsou hlasy skutečně elektronické a skvěle doplňují atmosféru knihy.

Z vlastní zkušenosti audioknihu Cinder doporučuji spíše těm, kdo se chystají do světa Měsíčních kronik teprve proniknout a nemají vlastní, jasně vyhraněnou představu o tom, jak tato kyborská Popelka vypadá, mluví a dýchá. Příliš velká míra fanouškovství a jasná představa o světě Cinder může narušit požitek z této audioknihy.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

VÝPRAVA DO FANTASY SVĚTA PODRUHÉ! Z trosek pradávného Amdailu povstal nový Nurheim a zdá se, že je národ Nurů konečně v bezpečí před šílenou bohyní. Všichni ale tuší, že jde pouze o dočasné období klidu a že kdykoli může přijít bouře, která je smete. A ač vždy chtěla být hrdinkou, Arila nyní musí dělat něco…
Zemi obsadili mimozemští agresoři, tzv. kartani. Invaze proběhla hladce, takže se emzáci domnívají, že mají situaci pod kontrolou. Netuší, jak hluboce se mýlí. Tahle modrá planeta má totiž už pěknou řádku staletí své vlastní pány. Jen se většinou drží v pozadí..

Recenze ze stejného žánru

Vedle audioknih, které jsou většinou nekrácenou četbou rozsáhlých literárních předloh, vydali Walker & Volf na konci loňského roku i několik kratších, tzv. audionovel. Poprvé se tak stalo v listopadu, kdy vyšel Palubní střelec – military sci-fi Roberta Fabiana.
New York roku 1936. Ulicemi se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií. A za tím vším stojí jediný muž. Nikola Tesla.
Ostravský rodák Petr Schink už dnes patří k zasloužilým autorům české žánrové prózy. Dokáže napsat steampunkový příběh právě tak dobře jako dystopii nebo noir a jeho oblíbenou formou je delší povídka. Po časopisecky a v antologiích vydaných textech knižně debutoval v roce 2006 souborem šesti povídek nazvaných Špinavá práce.
Recepturu pro sepsání románu Kosmonaut z Čech jako by vytvářel stroj. Dostatečně inteligentní na to, aby vytušil, jaké ingredience dobře zafungují při ambici oslovit dostatečně široké čtenářstvo, a jak přitom uchovat punc jinakosti a odér artu.

Dále od recenzenta

Poslední aristokratka je zpět a po dramatických událostech předchozí knihy, které vyvrcholily nalezením vzácného obrazu a žádostí o ruku, nyní Marie Kostková z Kostky, toho jména třetí, stojí před nelehkou volbou: má přijmout pozvání na nizozemský královský dvůr? A co hůř – koho z té sebranky, která tvoří osazenstvo zámku Kostka, vzít s sebou (ergo…
Detektiv Sam Porter má problém: nechal uprchnout Opičího vraha, kolegové jsou na něj naštvaní, navíc po něm šlape FBI. Do toho je pod ledem jezera, zamrzlého před několika měsíci, nalezena mrtvola dívky, kterou pohřešují teprve pár týdnů. Je na scéně další vrah, nebo jen Samův starý známý změnil modus operandi?
„Když jste holka a máte příjmení Dešťová, tak mi věřte, že to máte v životě vážně těžké.” Vaší jedinou záchranou se tak stane kamarádka jménem Šampónová. Dívky chodí do páté třídy, ale ani to jim nemůže zabránit páchat hrdinské činy. Stanou se z nich Superholky.
Říct, nebo neříct manželce v den jejích čtyřicátých narozenin, že se letadlo s dcerou zřítilo? Říct, nebo neříct manželovi to nepříjemné tajemství o vlastním potomkovi? V knize B. A. Paris je těch dilemat hned několik. Autorka na jejich postupném rozplétaní postavila celou knihu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Cinder
Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky.
Přejít nahoru