Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Co se děje v Mořičvílu

Datum: 

Autor recenze: 

Mořičvíl
Mořičvíl

V Mořičvílu bylo toho léta poněkud rušno: profesoři z městského muzea po nezdařených pokusech létají vzduchem, hejkal se pod vedením ducha učí řádně strašit, Spojené železnice přes noc zdražily o 700 % a do toho všeho se ztrácejí děti bohatých občanů. Tohle neuhasí ani novinka v podobě plechovkového piva. Tyhle trable může vyřešit jediný člověk – Blond. James Blond. A vůbec nevadí, že se mu občas v jeho bujné kštici zaleskne pár vlasů poněkud odlišného odstínu…

Město, jehož jméno nese celá kniha, je plné svérázných postaviček, za které by se nemusel stydět ani Terry Pratchett. Vlastně by se dalo říct, že spousta z nich je natolik inspirovaná postavami ze Zeměplochy, až se náramně přibližují hranici odcizení. Přitom se jedná o humoristickou fantasy z českých luhů a hájů – byť se autor skrývá za pseudonymem vypovídajícím o poněkud odlišné provenienci – na obálce září jméno Denny Newman.

Mořičvíl původně vznikal jako webový text na pokračování, a to už na přelomu milénií. Kompletní příběh byl k dispozici od roku 2002, konečnou podobu získal v roce 2005, kdy vyšel jako příloha časopisu Pevnost. Později k nim autor přidal dvě pokračování. Na jaře 2019 se na Startovači objevil nápad obnovit slávu města Mořičvílu a jeho osobitých postaviček ve formě audioknihy. Kampaň sice úspěšná nebyla, audiokniha přesto vyšla.

 V kolonce „vydavatel“ je v e-shopech knižních distributorů u této nahrávky uveden Jaromír Novák, což je shodou okolností civilní jméno Dennyho Newmana. Jako hlavní interpretku se mu podařilo získat Simonu Babčákovou – herečku známou výrazným projevem, která již má s audioknihami zkušenosti. Netradiční předloha a svébytná vypravěčka – takhle kombinace jde dohromady velmi dobře.

Babčáková se pokusila některým postavám přidat svým projevem aspoň trochu svérázu, zůstala však nad očekávání v civilní rovině. Větší hlasové úpravy se tak dočkaly pouze postavy ve stavu alkoholového opojení. Přitom právě tento titul by svým humoristickým a mírně parodickým pojetím trochu větší herecké rozpětí unesl.

banner 1200x150

Druhým vypravěčem je René Souček, původně havířovský písničkář, jehož verbální projev jazykové kořeny nezapře, naopak jich využívá. Pro humoristickou audioknihu by to mohlo být vtipné oživení, pokud by zrovna tento dialekt dával v příběhu smysl a pokud by interpret byl bez řečových vad. Souček načetl poznámky pod čarou, které vysvětlují mnohé zákonitosti fiktivního světa Mořičvílu, případně historii míst a postav. Těchto poznámek je, zcela podle výše uvedeného zeměplošského vzoru, opravdu značné množství. Tvůrcům audioknihy se podařilo najít originální způsob, jak je oddělit od zbytku textu, avšak výběr interpreta je značně diskutabilní.

Režisérsky nepříliš zvládnuté jsou některé přechody mezi hlavním textem Babčákové a Součkovými poznámkami. Zejména se jedná o výslovnost jmen, která nebyla jednoznačně udaná a ohlídaná. Autor při jejich tvorbě zabrousil jak do českého kalendáře (Zuzana, Jeroným), tak i do toho anglického (James, Stuart), a některá jména vymyslel jako úplné novotvary (Myrtil, Quivido). Můžeme se tak setkat s tím, že stejné jméno vyslovuje Babčáková jinak než Souček.

 
Z nahrávky je patrný spíš autorský zápal než profesionální kvalita. Zvuková stopa obsahuje množství drobných mlasknutí a jiných projevů, které posluchačskému komfortu zrovna nepřidávají, a také poněkud ostřejší sykavky hlavní interpretky. Dnešní posluchač je přece jen zvyklý na kvalitní zvukové zpracování zavedených audioknižních vydavatelů. Mezi kapitolami Mořičvílu nenajdeme žádné melodie, pouze drobný zvukový jingle, který je na začátku všech stop stejný. Není výrazně originální, ale neruší.

Příběh samotný má šanci zaujmout právě fanoušky humoristické fantastiky, avšak je třeba počítat s tím, že vznikal v době, která si nepotrpěla na tak vysokou míru politické korektnosti, jaká je obvyklá dnes. Některé vtipy tak můžou narážet na hranu toho, co je v současnosti ještě přijatelné. Například scény s upírem, který se mění na ženu, jsou z dnešního pohledu vyloženě problematické ve vztahu k transgender osobám. Zároveň spousta situací zkrátka na papíru vyznívá výrazně vtipněji, než když jsou vysloveny.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit.
Ledový drak je legendami opředené stvoření, které dosud nikdo nezkrotil. Ale Adara, dítě zrozené za toho nejkrutějšího mrazu, se ho nebojí. Připadá jí, jako by byl součástí jejího života odjakživa.
Chtělo by se říct, že Nikdo Owens (v originále Nobody Owens), známý jako Nik, je normální kluk. Je to ale pravda jen napůl. Jeho domovem je po tragické smrti rodičů hřbitov a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem Silasem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé.
Artemis Fowl, dvanáctiletý kluk pocházející z kdysi zámožné zločinecké rodiny, působí díky své chytrosti jako zázračné dítě. Tátu unesli, s mámou, která to těžce nese, jsou problémy, ale on se tím nenechá zdeptat. Má totiž geniální plán! Udělá vše pro to, aby získal nezměrné bohatství na záchranu otce a obnovení majetku Fowlů. A jak jinak,…

Recenze ze stejného žánru

Bylo nebylo, za sedmero horami žily dvě děti, dvojčata Alex a Conner. Právě oslavily své dvanácté narozeniny a mezi dárky nalezly také babiččinu starou pohádkovou knihu. Tahle kniha ale nebyla jen tak obyčejná. Nejdříve začala polykat Alexiny pastelky, později učebnice a nakonec se probudila k životu zcela. Hádáte správně – Země příběhů spolkla také obě…
Juraj Červenák je u nás populární skoro jako Vlastimil Vondruška, a to především díky historickým detektivkám z rudolfínské doby. Ale mnohem dříve než se v poličkách českých čtenářů usadili pánové Stein, Barbarič a Jaroš, přicválal do nich na svém koni Buruškovi Ilja Muromec. Nejznámějšímu hrdinovi ruských bylin věnoval autor v letech 2006 až 2012 trilogii…
Dívka, která se musí vydávat za chlapce, není zejména v žánru fantasy žádnou novou myšlenkou. Petra Stehlíková toho své hrdince ale postavila do cesty daleko více: otroctví, skrývání, ponižování a dalekou cestu. To vše se společným jmenovatelem – zvláštním nerostem zvaným sklenit.
Audioknihu Anansiho chlapci jsem doposlouchala před časem, pak události nabraly takový spád, že jsem se k psaní recenze dostala až po několika týdnech. Takže bylo třeba si nejprve poslech oživit a ouha! Málem jsem si patnáctihodinovou nahrávku přehrála celou znova. A tady by vlastně mohl text skončit. Jenže mně to nedá a o důvodech mého…

Dále od recenzenta

Když jeden patnáctiletý kluk z Bruntálu dostal dopis s letenkou do Lagosu, ještě netušil, jak moc se jeho život změní a jaký později nabere směr. Obonete Ubam věděl, že je jiný. Věděl, že jeho otec je policistou ve vzdálené zemi. A věděl, že ho čeká velké dobrodružství. Ale to bylo asi tak všechno.
Jméno Johna Greena rezonuje v posledních letech především mezi čtenáři (nebo spíše čtenářkami) young adult literatury. Jedna želva za druhou je již jeho sedmou knihou, a druhou, která se v českém překladu dočkala audioknižní podoby.
Zachary se před začátkem nového semestru snaží zabavit v knihovně vermontské univerzity. Jako vášnivý čtenář ji sice zná skoro celou, s jednou knihou se ale ještě nikdy nesetkal. Uchvátí ho natolik, že si ji odnese do svého pokoje i přes to, že knihovní systém hlásí chybu. A potom – najde v knize sám sebe.
Ona je nesmělá, leč vysoce inteligentní studentka posledního ročníku střední školy. On je hvězdou školního fotbalového týmu a středobodem fantazií mnoha spolužaček. Ve škole na sebe nepromluví, v soukromí však prožívají něco, co sami neumí popsat. Je to láska? Je v tom spousta sexu, tak to musí být láska. Nebo ne?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Mořičvíl
Nad světem, kde se právě pohybujeme bdí bůh Bedřich. Je prastarý, ale ne zase tak, aby trpěl všemi neduhy pokročilého věku. Rád se zasměje, pamatuje si, co bylo včera a někdy si jde zahrát volejbal s ostatními z budovy. Bedřich je opravdu dobrý pozorovatel, má na to přirozený talent. Dokáže pozorovat ne velké množství věcí, dokáže je pozorovat všechny. Někdy trochu zatáhne tuhle, zatlačí támhle, nebo dotáhne nějaký povolený šroubek. Nedělá to často, protože není údržbář, považuje se spíš za drobného domácího kutila, který se sem tam snaží něco trochu vylepšit. 
Přejít nahoru