Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Klení jako zaklínadlo

Co se skrývá pod břečťanem
Co se skrývá pod břečťanem

Paní Miluš bydlela sama v miniaturním bytečku. Většinu prádla sušila v sušičce a na zbytek oblečení používala všehovšudy dva dřevěné kolíčky. Neměla je příliš v lásce – při věšení šatstva ji často štípaly do prstu a ona pokaždé zahromovala: „Krucajs element, Sakryš pardie klepeto!“ Když své klení zopakovala po sté, stali se z kolíčků dva dřevění kluci – Krucajs Element a Sakryš Pardie Klepeto.

Jednoho dne se paní Miluš dočetla, že sušička prádlu škodí a pořídila patnáct nových plastových kolíčků, aby mohla veškeré oblečení věšet na čerstvý vzduch. Plasťáci však Krucajse se Sakryšem tak dlouho štípali, až se oba nebožáci museli prádelní šňůry pustit a spadli do břečťanu pod oknem.

O tom, co všechno na dřevěné kolíčky v novém světě pod rostlinou čekalo, vyprávěl dětem rozhlasový skřítek Hajaja poprvé v sedmi listopadových večerech roku 2012. Původní pohádkový seriál napsal držitel Ceny Jiřího Ortena za sbírku povídek Šaty z igelitu Vratislav Maňák. Jeho půvabné a neobyčejné vyprávění, plné laskavého, originálního a zároveň nevtíravého humoru, využívající vhodně současný dětský slovník, si vyhlédla tehdy nová hlavní dramaturgyně Hajaji, Zuzana Vojtíšková. Režie se ujal zkušený rozhlasový i audioknižní tvůrce Dimitrij Dudík, který měl velmi šťastnou ruku při výběru mladého a příjemně měkkého hlasu Michala Zelenky. O tom, že výsledek dopadl přímo excelentně, nemusí nikdo pochybovat.
 

Na e-shopu Českého rozhlasu Radiotéka je seriál Co se skrývá pod břečťanem ke stažení v téměř nezměněné podobě. Pro rozhlasové vysílání bývá dobrým zvykem u četeb na pokračování uvést posluchače na začátku každé části do kontextu a Co se skrývá pod břečťanem není výjimkou. Shrnující informace jsou zde však do vyprávění zakomponovány tak těsně, že nebylo možné je pro souvislý audioknižní poslech vystřihnout a Radiotéka tedy zachovala na konci každé části přání dobré noci. Hajajovy znělky však byly ponechány pouze v úvodu s přáním dobrého večera a v závěru, mezi jednotlivými díly je vloženo několik vteřin ticha. Myslím, že by v tomto případě znělo lépe, kdyby vyšel seriál buď v nezměněné podobě, anebo by se za dobrou nocí ozvala jako předěl alespoň závěrečná skřítkova melodie. Drobnou výtku ještě směřuji k pojmenování jednotlivých částí – zatímco autor všech sedm dílů opatřil názvy, Radiotéka je v informacích o nahrávce neuvádí.

Tyto nedostatky by vás ale od koupě rozhodně neměly odradit. Osobně považuji seriál Co se skrývá pod břečťanem za jednoho z nejlepších Hajajů posledních let. Kéž by Radiotéka vydala i druhý Maňákův rozhlasový seriál Martin a dvířka do pohlednic.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druhá část pamětí Škyťáka Šelmovského Štiky III., nejzábavnějšího vikinského hrdiny všech dob, vypráví o jeho dobrodružstvích na moři. Povinný pirátský výcvik tentokrát obnáší i ztroskotání a nález prapodivné truhly, která se ukáže být rakví.
V jedné vesnici na Klatovsku se odehrává něco neobyčejného. Jakýsi cizí člověk zabral slepicím zpustlou zahradu. To se nesmí nechat jen tak! Slepice se rozhodnou vyhlásit člověku válku.
Flick Hudsonová je hrdou členkou Cestovní kanceláře Jinosvěty a právě se s Jonatánem, který je správcem Jinosvětů, vydává za dobrodružstvím. Královna pirátů Nyfe je volá na pomoc. Její svět je totiž ve vážném nebezpečí – rychle se zmenšuje a obyvatelům nezbývá než okamžitě utéct.

Recenze ze stejného žánru

V nové audioknize Veroniky Hurdové Agnes a ostrov Stínů, která vyšla ani ne půl roku po zvukové verzi prvního dílu, se opět vydáváme do mírumilovného světa Magrejů, ale i mnohem dále a hlouběji do nitra naší duše. A ačkoliv se znovu jedná o titul určený především kategorii teenagerů, díky jeho mnohočetným rovinám si v něm najde to své…
V září tomu bude dvaaosmdesát let od chvíle, kdy se mohli dětští čtenáři poprvé seznámit se čtveřicí kamarádů z party, která si říká Správná pětka. Že jsou to počty podobné těm v Dumasových mušketýrech? Tak trochu. Pátým členem je totiž pes Tim, který nemůže u žádného z jejich dobrodružství chybět. Čeští posluchači se nedávno dočkali už sedmého…
Dětský čtenář je holt nesmlouvavý. Když se nebaví, tak se nebaví, s tím se nedá nic dělat. A s dětským posluchačem je to úplně stejné. Dítě si neřekne „možná teď jenom potřebuji jiný typ příběhu“ nebo „určitě se to po pár kapitolách rozjede“. O to uspokojivější je sledovat, když se děti ve vzácné shodě s…

Dále od recenzenta

Knihy Zdeňka Šmída jsou dodnes u mladých čtenářů velmi oblíbené. Autorova díla často spojuje láska ke sportu a k trampování, smysl pro humor, akčnost a dobrodružství. Jeho románovou prvotinu Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii lidé často označují za „vodáckou bibli“.
Častým tématem autorů dětských příběhů bývá odnaučování se nepěkným zlozvykům. Této myšlence se dlouhodobě věnují i audio média: Rádio Proglas letos ve svém pořadu Zíváček znovu uvedlo knihu Pohádky o vlastnostech z pera Frídy Pisturiosové, Český rozhlas nedávno v Hajajovi odvysílal původní seriál Lukáše Jůzy O dětech z jiného těsta a divokých vajec, Levné knihy…
Vydavatelé audioknih se dnes v tvorbě pro děti téměř vůbec nevěnují detektivkám a dramatizovaným četbám. Nepatrnou šanci na zlepšení nedávno nabídl Fragment, který se rozhodl převést do zvukové podoby první díl série Jiřího Walkera Procházky a Kláry Smolíkové Tajná dvojka A + B - Zločin mezi dinosaury.
Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem si netroufali na regulerní muzikál pro děti. Pro Novou scénu Národního divadla tak společně vytvořili čtyři dětské mini operky – Budulínek, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách a O Šípkové Růžence, přičemž přáním skladatelské dvojce bylo, aby si děti jejich písničky oblíbily a aby je třeba s pomocí učitelů nastudovaly pro…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru