Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vesmír v učebnicovém duchu

Co to svítí na obloze?
Co to svítí na obloze?

V malém domku na okraji Ruprechtic bydleli spolu se svými rodiči sedmiletý Lukáš a jeho jedenáctiletý bratr Martin. Návštěva planetária v nich probudila velký zájem o vesmír a tak tatínek pořídil staršímu synovi k narozeninám dalekohled. Při pozorování oblohy si celá rodina vyprávěla o Slunci, Měsíci, planetách Sluneční soustavy i o nejznámějších hvězdách a souhvězdích. Jednou kluci zahlédli, jak do nedalekého lesa zalétl prapodivný předmět. Vypravili se jej najít a zjistili, že šlo o létající talíř s mimozemšťanem na palubě. Obyvatel cizí planety ztroskotal na Zemi a než se dostavila přivolaná pomoc, pěkně si s kluky popovídal.

Kniha Davida Kovala Co to svítí na obloze? vyšla v nakladatelství Edika ve skupině Albatros media v roce 2013 s cílem seznámit chlapce a dívky se základy astronomie. Obsahuje mnoho názorných ilustrací a autentických fotografií, bez kterých by se čtenář rozhodně neobešel. Při čtení jsem se ovšem často sám sebe ptal, jak moc je příběh pro titul důležitý. Samotný děj není totiž příliš propracovaný a nápaditý, klade především velký důraz na informace o vesmíru. Jednání Martina a Lukáše působí dosti nepravděpodobně, neboť oba pokaždé položí otázku tak, aby na ni existovala odborná odpověď. Doufal jsem, že epizoda s mimozemšťanem, která se objevuje téměř až na konci knihy, vyprávění poněkud odlehčí, místo toho však následovalo stručné shrnutí nabytých vědomostí.

Součástí knižního titulu je zvukový nosič s nahrávkou celé knihy. Svůj hlas jí propůjčil Miroslav Černý a opět potvrdil, že dobrý interpret může psané řádky skvěle oživit. Podařilo se mu vcítit do dětského vnímání světa a i suché poučky se v jeho energickém přednesu staly zajímavými. Jedinou nepatrnou výtku mohu směřovat k číslování kapitol – Miroslav Černý užil v jejich názvech číslovky základní, já se domnívám, že v audioknihách vyzní lépe číslovky řadové.

Co to svítí na obloze? připomíná svým pojetím spíše doplněk ke školním učebnicím. Děj nenadchne ani nepobaví, nicméně účel přiblížit dětem vesmír splňuje. Je dobře, že audiokniha a tištěná publikace tvoří jeden celek – bez tištěných obrázků by si malý posluchač jen stěží představil všechna nebeská tělesa, o kterých je na CD řeč.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Dále od recenzenta

Pravdomil – to je opravdu trest takhle se jmenovat! Zvlášť, když jste devítiletým žákem základní školy. No, jen si to představte: někam vejdete a chtějí po vás, abyste se s tímhle jménem uvedli... Pokaždé je to stejné – údiv a následný výbuch smíchu. Není tedy divu, že Pravdomil Madlafousek chce od ostatních, aby mu říkali Bill.
Když se český profesionální audioknižní vydavatel rozhoduje převést literární titul do zvukové podoby, může marketingově pracovat s několika faktory: starší předloha je u čtenářů oblíbená, do kin se právě chystá filmová adaptace, oslovuje konkrétní cílovou skupinou, sází na popularitu žánru nebo autora. Pokud jde ovšem o literární dílo neznámého a časem zatím neprověřeného spisovatele, musí…
Zvukových zpracování Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce vznikla v minulosti celá řada. Posluchači se ovšem mohou setkat i s dvěma „pokračováními“, která obstarali novodobí autoři. Podařilo se jim navázat na originál důstojně a se ctí, nebo jde o pouhé těžení slávy ze známého titulu?
Nahrávky neuvěřitelných dobrodružství Macha, Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka v neopakovatelné interpretaci Petra Nárožného patří zcela po právu do zlatého audioknižního fondu. Největší zásluhu na tom pochopitelně má Supraphon, který od roku 1985 natočil celkem šest samostatných titulů. Sedmým je pak mezi posluchači téměř neznámá malá SP deska z produkce slovenského vydavatelství Opus, na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Co to svítí na obloze?
Proč Měsíc mění svůj tvar? Proč jsou hvězdy různě jasné? Jaká máme souhvězdí? Co je to meteor? Jak vypadá Saturn v dalekohledu? A proč ve dne nevidíme hvězdy?
Přejít nahoru