Britský historik Robert Lacey, který působil coby poradce při natáčení hitu z dílny Netflixu, ve své knize Koruna (The Crown), líčí nejen strohé historické události, ale především řadu zajímavostí a méně známých událostí ze zákulisí britské královské rodiny. Tou nejdůležitější ingrediencí jeho vyprávění jsou ovšem emoce a osobní pohled každé z postav.
Audioknižně u nás Koruna poprvé vyšla už v roce 2019, kdy ji v osmihodinové délce a v interpretaci Marka Holého vydalo nakladatelství Bookmedia pod značkou Audiotéka. Aktuální titul Radioservisu, který vznikl v režii Lukáše Hlavici jako rozhlasová četba na pokračování, předkládá 4,5 hodiny poslechu, ze kterého již zcela vymizely odkazy na původní seriál. Díky tomu má nejen příjemný spád a velkou dynamiku, ale ve výsledku skládá i ucelený obraz světa jednotlivých členů britské královské rodiny a jejich blízkých spolupracovníků.
Procítěná a velmi přirozená interpretace Heleny Dvořákové dodává audioknize nejen lidský rozměr, ale především skvěle vyjadřuje celé spektrum emocí, které tak často u jiných zpracování historie britského královského rodu chybí. Při poslechu se tak snadno můžete vžít do mladé královny, která v tu chvíli není jen panovnicí vzdálenou běžnému každodennímu životu, ale především lidskou bytostí se všemi jejími pocity, touhami, sny, obavami i nezdolnou vnitřní silou čelit všemu, co jí osud přinese.
Co se asi honilo hlavou tehdy desetileté Alžbětě, která se právě dozvěděla o abdikaci strýčka Eduarda VIII. a tím i nástupu jejího otce, krále Jiřího VI. na britský trůn? Co vše se v jejím každodenním životě muselo změnit, jaký měla vztah k rodičům a své mladší sestře Margaret? Co obnáší královský protokol a proč se jí její babička přišla po smrti svého syna poprvé v životě poklonit? To je jen zlomek informací, které na vás při poslechu audioknihy čekají.
Jednotlivé kapitoly nejsou řazeny chronologicky a není tak problém je poslouchat třeba i na přeskáčku. Všechny jsou přehledně pojmenovány a přes svou krátkou stopáž (žádná z nich nedosahuje ani 30 minut) obsahují i řadu dalších zajímavých postřehů a témat, které do sebe s postupujícím poslechem začnou zapadat jako jednotlivé střípky barevné mozaiky. Audioknihu dobře doplňují i nezvykle dlouhé hudební předěly s dynamickými klavírními čísly, které znějí nejen mezi kapitolami, ale často i několikrát v rámci každé z nich.