Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Slavit až k smrti

Datum: 

Autor recenze: 

Cyankáli v šampaňském
Cyankáli v šampaňském

Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho natáčení pro účel audioknižního vydání.

Pro ty, kteří by si nebyli jistí, o čem je řeč, lze zmínit, že podobnou metodu autorka užila například při psaní Deseti malých černoušků (audioknižně vydalo Tympanum v interpretaci Vladimíra Čecha).
Kniha Cyankáli v šampaňském vyšla poprvé pod názvem Sparkling Cyanide v roce 1945, což ovšem nebylo poprvé, kdy jsme se mohli setkat s tímto případem. Znalci díla Agathy Christie právem nabudou dojem, že jim vyprávění cosi připomíná. Jde totiž o románové přepracování povídky Žlutý kosatec (v televizní adaptaci jako Žlutý iris) časopisecky publikované už před válkou. V českém překladu ji nalezneme ve sbírce Potíže v zálivu Pollensa. V této původní povídce ještě vystupuje – a případ vyšetřuje – Hercule Poirot. Toho však v románu nahrazuje plukovník Johnny Race, kterému tu a tam sekunduje policista Battle. I zde jde ovšem o drnkání na povědomou strunu. Ani s jedním ze zmíněných jmen se zdaleka nesetkáváme poprvé, například na plukovníka Race jsme mohli narazit v dobrodružném krimi románu Muž v hnědém obleku, stejně tak ale také v knize Karty na stole nebo Smrt na Nilu.
 
V kontextu detektivek Agathy Christie není Cyankáli v šampaňském dílo nijak zanedbatelné. Tato kniha se dokonce stala první v autorčině kariéře, jejíž prodej za první rok přesáhl třicet tisíc výtisků. Také se dočkala několika televizních adaptací, a to v letech 1983, 2003 a 2013, přičemž někdy byl název překládán jako Šumivé cyankáli nebo Perlivý kyanid.
 
Vždycky jde ale o to, že Rosemary, krásná a poněkud naivní dědička, v průběhu večeře pořádané na počest jejích narozenin v restauraci Luxembourg náhle umírá na otravu kyanidem. Soudní vyšetřování dojde k závěru, že šlo o sebevraždu, nicméně o devět měsíců později George Barton, čerstvý vdovec, obdrží anonymní dopisy, se sdělením, že o žádnou sebevraždu nešlo. George se po úvaze rozhodne pro riskantní plán: pozvat všechny, kteří se účastnili oné tragické oslavy, znovu na stejné místo – tentokrát u příležitosti narozenin Rosemaryiny sestry Iris.
 
Jak už bylo naznačeno, příběh se nám vypráví tak, že se postupně důkladně seznámíme s pocity a pohnutkami jednotlivých zainteresovaných osob. Tím, že jde ale o relativně krátkou prózu, zvolilo vydavatelství AudioStory, které se zhostilo přípravy audioknižního vydání, formát nikoli vícehlasé, nýbrž jednohlasé četby. Téměř devítihodinovou audioknihu z jara roku 2023 tak v režii Jindřišky Novákové svým velice příjemným hlasem interpretuje Jan Šťastný, přičemž čte z překladu Evy Ruxové, která má na kontě mimo jiné třeba překlad knihy Vlak z Paddingtonu nebo Tragédii o třech jednáních.
 
Mohlo by se na první pohled zdát, že jde ze strany vydavatelství AudioStory teprve o druhý počin na poli díla Agathy Christie. Tím předchozím byl – nejspíš ne náhodou – právě Muž v hnědém obleku.
Ten byl natočený v loňském roce jako vícehlasá četba v podání Jitky Moučkové, Jana Šťastného a Zbyška Horáka a představuje se nám v něm úplně poprvé postava plukovníka Johnnyho Race. Faktem ale je, že – jak mnozí vědí – AudioStory stojí za nyní již deseti díly audioknižní řady románů se slečnou Marplovou, z nichž nejčerstvější je Karibské tajemství, a dále pak za zvukovým vydáním povídkových antologií Mrazivé vraždy a Letní záhady (obojí vyšlo v roce 2022) – všechny tyto tituly však vycházejí pod značkou VOXI.
 

 
Interpretaci Jana Štastného se technicky nedá nic vytknout. Z režijního hlediska by jí však slušelo o něco svižnější tempo. Vyprávění, které je plné kontemplací nad zesnulou Rosemary má ve zvukové podobě sklon působit nostalgicky a hodiny levitovat v jakémsi vyprázdněném bezčasí, místo aby se až dramaticky chýlilo k rozhodujícímu okamžiku (druhé večeři), jak nám autorka zvoleným charakterem a strukturou vyprávění umně naznačuje.

Posluchač, který příběh nezná, tak může dojít k mylnému přesvědčení, že jde spíše o truchlivý román s důrazem na psychologii postav a jejich prožívání lítosti a ztráty, což je v rámci vyprávění spíše minoritní prvek. Ve skutečnosti má velmi gradující tendenci a je plné pestrých vztahových peripetií a postřehů ohledně manželské a milenecké dynamiky.
 
I přes tento mírný nesoulad však audiokniha rozhodně stojí za poslech, a to i v případě, že si posluchač přeje pouze si známé dílo připomenout, tentokrát v interpretaci.  

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zavražděný gymnazista? Smutná záležitost, ale hlavně nesmí utrpět dobrá pověst školy! Poklidný život obyvatel švédského Västerås, proslulého pěstováním okurek a množstvím cyklostezek, naruší nález zohaveného těla šestnáctiletého chlapce v nedalekých bažinách. Rogeru Erikssonovi, který nedávno přestoupil na soukromé gymnázium, někdo vyřízl srdce, a tak místní policie celý případ raději přenechá státní kriminálce. Což se s…
Dva dny ve mlýně odříznutém sněhovou vánicí od okolního světa se mohou ze začátku jevit jako příjemně strávený víkend. Zvlášť když jeho majitel – bohatý podnikatel Kryštof Oplt – chystá večírek.
„V jakémkoli manželství, které vydrží tolik let, se motivů k vraždě najde spousta.“ Stanovi a Joy Delaneyovým leckdo závidí. Jejich vztah přetrval celé půlstoletí, vychovali čtyři děti, založili úspěšnou tenisovou akademii a sami zvládli vyhrát řadu turnajů.
Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola lži-Mussoliniho, vražda papeže Jana Pavla I., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců. Eco vykresluje temná zákoutí jiného Milána, než jaký znají turisté; zde se v temných uličkách…

Recenze ze stejného žánru

Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např.
Velmi krátce po nadmíru vydařeném audioknižním vydání románu Petra Eidlera Na šábes se nevraždí přichází vydavatelství Tympanum s dalším dílem autorovy detektivní série s židovskou tematikou, a to s titulem Nahá s Davidovou hvězdou. Dočkáme se při poslechu i tentokrát kýženého balzámu na nervy s dobře načasovaným napětím i laskavým humorem?
Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…
Pootevřená dvířka jedné z desítek skříněk zaměstnanecké šatny mohou představovat zcela nevinnou záležitost. Ne tak v hotelu Majestic, kde se za nimi skrývá tělo uškrcené ženy, která se teprve před několika dny ubytovala se svou rodinou v přepychovém apartmá o několik pater výše. Co hledala v podzemních prostorách, kam hosté nemají mít přístup? Zapeklitá Vražda v hotelu Majestic je případ…

Dále od recenzenta

Garážové kapely to nemají jednoduché. U nás, ani v Británii. Taková kapela je zvyklá hrát, jak ji to baví, pořádně do toho řezat, dělat brajgl – a že se někdo tu a tam netrefí? Však ono se to ztratí. Ne tak ale ve studiu, tam je slyšet všechno, stejně jako ve výsledné nahrávce. A o…
Jsou audioknihy, které poslechneme kdekoli, třeba během cestování tramvají, ve frontách v nákupním centru, za volantem nebo tiše v křesle s hrnkem kávy. A jsou takové, ke kterým se hodí klid a možná i to víno. Někdy je totiž třeba i poslech „strávit“ – prožít, promyslet, prodýchat, vstřebat a tu a tam zapít. Mezi takové…
Jedním z velmi vítaných a bohulibých projektů Českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis je uvedení společného díla Jana Zábrany a Jiřího Škvoreckého. Jde o třídílnou sérii kriminálních příběhů s hlavním protagonistou doktorem Pivoňkou. Dosud vyšly dva ze tří případů. Jak si rozhlasoví tvůrci při převedení tohoto díla do zvuku vedli?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Cyankáli v šampaňském
Rosemary, krásná a bohatá manželka George Bartona, zemřela v restauraci Luxembourg během party pořádané na počest jejích narozenin. Téměř rok žijí její nejbližší v přesvědčení, že šlo sebevraždu. George následně obdrží anonymní dopisy s tvrzením, že byla zavražděna. Ale kým? Vdovec se tedy rozhodne pro riskantní plán – pozve všechny z nešťastné oslavy na další, tentokrát u příležitosti narozenin Rosemayiny sestry Iris. Stejné místo, stejný stůl, tíž hosté – a jedno prázdné místo… Znovu se hoduje a tančí, znovu se připíjí šampaňským. A znovu je v jedné sklenici cyankáli…
Přejít nahoru