Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Danny Škvorecký poprvé

Audiokniha-Prima-sezona-Josef-Skvorecky
Audiokniha Prima sezóna

Debutující prozaik Josef Škvorecký stvořil v polovině 50. let v románu Zbabělci jednak svoje alter ego, postavu Dannyho Smiřického, ale také svůj typický styl, v němž se až bestiální ironie mísí s obrovským pochopením lidské slabosti. A také si už jako začínající autor vydobyl pověst literárního průšviháře, která ho bude doprovázet celý život (k dobovým souvislostem a k hlubšímu studiu vztahu literatury a totality doporučujeme případným zájemcům texty básníka a literárního historika Michala Bauera). A celý život bude Škvoreckého rozsáhlé dílo provázet i postava Dannyho Smiřického, setkáme se s ní ve filmem proslaveném Tankovém praporu, výtečném Příběhu inženýra lidských duší a také v souboru šesti povídek Prima sezóna, které dějově předcházejí všem ostatním.

Kniha s podtitulem „text o nejdůležitějších věcech života“ se odehrává v blíže nespecifikovaném protektorátním roce v Kostelci, literárním maloměstě, jehož předobrazem byl autorův rodný Náchod. Ichformou vyprávěné historky prakticky výhradně na téma, jak se dostat pod dívčí sukni, předestírají nejen generační výpověď a ostré vymezování se proti předchozím pokolením, ale především mozaiku postav a postaviček, z nichž Škvorecký skládá mozaikovitý, přesto celistvý obraz toho, co znamená být člověkem. Škvoreckého osobitý, na obecné češtině prostoupené germanismy i anglismy založený styl na sebe váže prvky humoru, ironie a nadsázky a fabule typicky směřuje k nejhoršímu nebo alespoň nejtrapnějšímu konci. Tím vším včetně autobiografických prvků Škvorecký připomíná výtečné Příběhy Pata Hobbyho Francise Scotta Fitzgeralda, jakýsi generační protipól k mladému hrdinovi.

Nepoměr mezi mamutí stopou Josefa Škvoreckého v české literatuře a skrovným otiskem jeho textů v edičních plánech vydavatelů audioknih je až zarážející. Mimo marginálních titulů (rozhovory s Lídou Baarovou a detektivní trilogie sepsaná s Janem Zábranou, která je ale pravděpodobně přece jen mnohem víc dílem posledně jmenovaného) se musíme spokojit jen se dvěma aktuálně dostupnými tituly: Kratičkou Legendou Emöke fantasticky načtenou Lukášem Hlavicou už v roce 2007 a letos vydaný Smutek poručíka Borůvky, povídkovou knihu, která po teoretických statích a esejích znamenala i Škvoreckého praktický příspěvek k budování podoby české detektivkářské školy.

Ve studiích Českého rozhlasu vznikly a ve vysílání se od září objevily i další tituly, především další román s Danny Smiřickým a v další nádherné interpretaci Lukáše Hlavici Mirákl, ve kterém se nadmíru sarkastický autor vypořádává s tzv. obrodným procesem. Jistěže není divu, protože nedožité sté narozeniny význačného autora představují v jeho širšímu veřejnému připomínání očekávatelnou a vhodnou záminku.

Mezi „narozeninové“ tituly jistě patří i aktuálně vydaná nahrávka Prima sezóny, jíž k oslavám Škvoreckého kulatin přispěl audioknižní gigant OneHotBook. V režii Markéty Jahodové se za mikrofon posadil Jan Meduna, herec střední generace, kterého diváci mohou znát z několika divadel, především z Divadla v Dlouhé. Jeho interpretace je sympaticky herecká s použitím řady příslušných technik, z nichž ztvárnění přímých řečí ženských hrdinek přece jen trochu tahá za uši, avšak je bohatě kompenzováno profesionálním výkonem korunovaným i víc než vhodným témbrem.

banner 1200x150

Hudební předěly, které v audioknize hrají význačnou a mnohem větší než jen doplňkovou úlohu, složil Petr Kroutil, vedoucí a hlavní tvář Original Vintage Orchestra, jazzman, ale i hráč na bambusovou flétnu. K české verzi povídek jazzového věku vytvořil jen s pomocí sólového saxofonu výtečnou hudební ilustraci, která nejen dobře upozorňuje na samotný Škvoreckého neřízený styl, ale také dokáže přinést tu správnou náladu, v níž Smiřického vyprávění dostane ten správný náboj. Podobnou muziku pravděpodobně slýchávali v duchu mnozí ti, kteří Prima sezónu četli v pašovaných výtiscích v 70. letech, nebo my, kteří jsme po ní dychtivě sáhli v roce 1990.

Pokud je výsledkem letošního výročí vznik podobně skvělých zvukových titulů, navrhujeme ikonizovat ještě alespoň číslovku 101, za případné rozšíření našich posluchačských archivů by to rozhodně stálo.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Humorná knížka Dům v Bretani zachycuje barvité příběhy autorky poté, co začala žít ve Francii. ​Do té doby typická Pražačka se v poměrně pokročilém věku musela přizpůsobit naprosto odlišnému životnímu stylu v prostředí bretaňského venkova. Stala se trochu námořnicí, trochu farmářkou, trochu hoteliérkou, to všechno zprvu bez znalosti francouzského jazyka, což samo o sobe přinášelo nejednu…
Lidé přicházejí, pachtí se a odcházejí, ale domy zůstávají. A naděje s nimi. Barokní dům v Dolní ulici kousíček pod náměstím se ujal role vypravěče ságy o nenápadných velikánech, kteří zvelebovali bramborářské maloměsto uprostřed Česka.
Mládí je někdy k nepřežití… Dětská hrdinka nového románu Aleny Mornštajnové se zdá být všem na obtíž. Otec se vypařil během povodní, matka raději tráví čas se svými amanty a dědeček s babičkou, kterým zůstala viset na krku, pro ni nemají jediné vlídné slovo. Mlčenlivá cácora, jak jí nedůtklivá babička přezdívá, tak vede hodně osamělou…

Recenze ze stejného žánru

V roce 1958, uprostřed soustavné práce na tragikomickém dramatu Majitelé klíčů (jehož velkolepá inscenace je momentálně k vidění v brněnském Mahenově divadle) prý Milan Kundera v rámci jakéhosi intelektuálního odpočinku během dvou dnů napsal povídku Já, truchlivý bůh, kterou se započala jeho dráha coby českého prozaika celoevropského významu.
Dospívání a různé party neodmyslitelně patřily k životům velké části z nás i našich nepříliš vzdálených předků. Že se tohle téma objevuje v literatuře již delší dobu a je stále aktuální tedy nikoho příliš nepřekvapí. Po všech Knoflíkových válkách, Rychlých šípech nebo příbězích ze sídlišť, přichází na řadu i zástupci nejmladší autorské generace.
Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Období Vánoc je už po staletí spojené s vyprávěním tajemných a nadpřirozených příběhů. Nejsilnější kořeny má tradice strašidelných povídek ve staré dobré Anglii, odkud k nám některé z těch nejzajímavějších štědrovečerních děsivých příběhů přináší právě…
Ladislav Klíma byl zvláštní osobností, která uznávala řadu filozofií od solipsismu přes egodeismus až po přesvědčení, že neexistuje hranice mezi pravdou a fikcí. S ohledem na svou filozofickou vyhraněnost přistupoval Klíma i ke své literární tvorbě. Jedním z témat, která se v jeho díle často opakují, je existence, respektive neexistence hranice mezi životem a smrtí.

Dále od recenzenta

Jelikož před nedávnou dobou náš audioknižní magazín prolomil jisté tabu a rozšířil svůj záběr i o podcasty, bude se tato recenze psát o něco lehčeji. Protože půdorysem většiny podcastů je rozhovor dvou protagonistů na dané téma a právě vydané rozhlasové nahrávky z pořadu Škola života redakce zábavy Českého rozhlasu, který se vysílal v druhé polovině 90. let,…
Umění rozhovoru patří v žurnalistice k nejtěžším disciplínám, zároveň jde o žánr, který je v českém prostředí reprezentován řadou mistrů – od Karla Čapka přes Karla Hvížďalu až třeba po Lenku Vrtiškovou Nejezchlebovou. K nim zcela jednoznačně patří i Aleš Palán, publicista a spisovatel s neuvěřitelně širokým záběrem sahajícím od prózy a poezie až po…
Je zřejmě v „genetické výbavě“ žánrové literatury, že postupně devalvuje v jakýsi banální brak. Čím déle daný žánr existuje a čím je populárnější, tím více se přirozená nadprodukce propíše do upadající kvality a filtr, kterým lze dospět ke kánonu, musí být čím dál jemnější. Zároveň se vždy, s železnou pravidelností, objevují autoři, kteří posouvají daný…
Národní obrození je etapa českých dějin, která budí ze sna nejednoho školáka a během příprav k maturitě již řadu desetiletí způsobuje téměř všem nesnesitelné stavy, kdy hlavou adepta létají pojmy, názvy a jména, která mnohdy marně hledají svůj kontext. Osnovy jsou narvané desítkami, možná stovkami autorů zařazenými mezi ostatní většinou jen letopočty ohraničujícími jejich pobyt na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru