Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Danny Škvorecký poprvé

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Prima-sezona-Josef-Skvorecky
Audiokniha Prima sezóna

Debutující prozaik Josef Škvorecký stvořil v polovině 50. let v románu Zbabělci jednak svoje alter ego, postavu Dannyho Smiřického, ale také svůj typický styl, v němž se až bestiální ironie mísí s obrovským pochopením lidské slabosti. A také si už jako začínající autor vydobyl pověst literárního průšviháře, která ho bude doprovázet celý život (k dobovým souvislostem a k hlubšímu studiu vztahu literatury a totality doporučujeme případným zájemcům texty básníka a literárního historika Michala Bauera). A celý život bude Škvoreckého rozsáhlé dílo provázet i postava Dannyho Smiřického, setkáme se s ní ve filmem proslaveném Tankovém praporu, výtečném Příběhu inženýra lidských duší a také v souboru šesti povídek Prima sezóna, které dějově předcházejí všem ostatním.

Kniha s podtitulem „text o nejdůležitějších věcech života“ se odehrává v blíže nespecifikovaném protektorátním roce v Kostelci, literárním maloměstě, jehož předobrazem byl autorův rodný Náchod. Ichformou vyprávěné historky prakticky výhradně na téma, jak se dostat pod dívčí sukni, předestírají nejen generační výpověď a ostré vymezování se proti předchozím pokolením, ale především mozaiku postav a postaviček, z nichž Škvorecký skládá mozaikovitý, přesto celistvý obraz toho, co znamená být člověkem. Škvoreckého osobitý, na obecné češtině prostoupené germanismy i anglismy založený styl na sebe váže prvky humoru, ironie a nadsázky a fabule typicky směřuje k nejhoršímu nebo alespoň nejtrapnějšímu konci. Tím vším včetně autobiografických prvků Škvorecký připomíná výtečné Příběhy Pata Hobbyho Francise Scotta Fitzgeralda, jakýsi generační protipól k mladému hrdinovi.

Nepoměr mezi mamutí stopou Josefa Škvoreckého v české literatuře a skrovným otiskem jeho textů v edičních plánech vydavatelů audioknih je až zarážející. Mimo marginálních titulů (rozhovory s Lídou Baarovou a detektivní trilogie sepsaná s Janem Zábranou, která je ale pravděpodobně přece jen mnohem víc dílem posledně jmenovaného) se musíme spokojit jen se dvěma aktuálně dostupnými tituly: Kratičkou Legendou Emöke fantasticky načtenou Lukášem Hlavicou už v roce 2007 a letos vydaný Smutek poručíka Borůvky, povídkovou knihu, která po teoretických statích a esejích znamenala i Škvoreckého praktický příspěvek k budování podoby české detektivkářské školy.

Ve studiích Českého rozhlasu vznikly a ve vysílání se od září objevily i další tituly, především další román s Danny Smiřickým a v další nádherné interpretaci Lukáše Hlavici Mirákl, ve kterém se nadmíru sarkastický autor vypořádává s tzv. obrodným procesem. Jistěže není divu, protože nedožité sté narozeniny význačného autora představují v jeho širšímu veřejnému připomínání očekávatelnou a vhodnou záminku.

Mezi „narozeninové“ tituly jistě patří i aktuálně vydaná nahrávka Prima sezóny, jíž k oslavám Škvoreckého kulatin přispěl audioknižní gigant OneHotBook. V režii Markéty Jahodové se za mikrofon posadil Jan Meduna, herec střední generace, kterého diváci mohou znát z několika divadel, především z Divadla v Dlouhé. Jeho interpretace je sympaticky herecká s použitím řady příslušných technik, z nichž ztvárnění přímých řečí ženských hrdinek přece jen trochu tahá za uši, avšak je bohatě kompenzováno profesionálním výkonem korunovaným i víc než vhodným témbrem.

banner 1200x150

Hudební předěly, které v audioknize hrají význačnou a mnohem větší než jen doplňkovou úlohu, složil Petr Kroutil, vedoucí a hlavní tvář Original Vintage Orchestra, jazzman, ale i hráč na bambusovou flétnu. K české verzi povídek jazzového věku vytvořil jen s pomocí sólového saxofonu výtečnou hudební ilustraci, která nejen dobře upozorňuje na samotný Škvoreckého neřízený styl, ale také dokáže přinést tu správnou náladu, v níž Smiřického vyprávění dostane ten správný náboj. Podobnou muziku pravděpodobně slýchávali v duchu mnozí ti, kteří Prima sezónu četli v pašovaných výtiscích v 70. letech, nebo my, kteří jsme po ní dychtivě sáhli v roce 1990.

Pokud je výsledkem letošního výročí vznik podobně skvělých zvukových titulů, navrhujeme ikonizovat ještě alespoň číslovku 101, za případné rozšíření našich posluchačských archivů by to rozhodně stálo.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Lena Lagnerová přijela do kláštera v Bílé Vodě hledat útočiště před bolestnými vzpomínkami. Namísto očekávaného klidu ji však ve zchátralém konventu čekají intriky, pomluvy a útoky, jejichž terčem je hrstka řeholnic z řádu Panen Anežky České v čele s obětavou, ale nepoddajnou sestrou Evaristou. Co je to však proti útlaku, jemuž byly spolu se stovkami…
Jaký život bys žil/a, kdyby ti byla všechna musíš a nesmíš u prdele? Božidara vede sice možná zvláštní, nicméně poklidný život. Když se jednoho dne na prahu její chalupy zjeví skoro dospělá vnučka Rosie s žádostí o azyl na dobu neurčitou, ani jedna z nich netuší, do jaké míry se jejich všednost od základu změní.…
Třiasedmdesátiletý pan Ovčáček doslova přežívá v domově pro seniory. Má vyšší inteligenci než většina klientů i zaměstnanců a rád dělá různé legrácky a naschvály. Ty ale zdaleka ne všichni berou s humorem.
Podtitul knihy, Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921, lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, avšak o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

Recenze ze stejného žánru

Pravděpodobně každý ze čtenářů má několik titulů, které po přečtení vstoupily napevno do jeho života. Mohou být veselé i smutné, útlé i obsažné, spojuje je ale dar něco (pře)dávat. Mezi těmi mými životními se nachází Tracyho tygr.
V době, kdy žebříčkům popularity audioknih jasně vévodí nekrácené četby, není ve vydavatelských plánech formát krátké povídky tak úplně běžný. Ne vždy ale máme čas a náladu na mnohahodinový poslechový maraton a proto mohou být i příběhy s délkou jen mírně přesahující jednu hodinu velmi vítanými. A co teprve, když jde o původní audio povídku.…
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Ladislav Klíma byl zvláštní osobností, která uznávala řadu filozofií od solipsismu přes egodeismus až po přesvědčení, že neexistuje hranice mezi pravdou a fikcí. S ohledem na svou filozofickou vyhraněnost přistupoval Klíma i ke své literární tvorbě. Jedním z témat, která se v jeho díle často opakují, je existence, respektive neexistence hranice mezi životem a smrtí.

Dále od recenzenta

Jelikož před nedávnou dobou náš audioknižní magazín prolomil jisté tabu a rozšířil svůj záběr i o podcasty, bude se tato recenze psát o něco lehčeji. Protože půdorysem většiny podcastů je rozhovor dvou protagonistů na dané téma a právě vydané rozhlasové nahrávky z pořadu Škola života redakce zábavy Českého rozhlasu, který se vysílal v druhé polovině 90. let,…
Válka na Ukrajině, zjevný odklon Trumpových USA od mainstreamového západního liberalismu či výzvy dané klimatickou změnou či stále více problematickou migrací. Nejen v souvislosti s těmito tématy je důležité promyslet, co znamená být Evropanem, zda je evropanství nosnou myšlenkou, s kterou se lze ztotožnit, nebo zda jde jen o zbožné přání elit. Je totiž pravděpodobné,…
Umění rozhovoru patří v žurnalistice k nejtěžším disciplínám, zároveň jde o žánr, který je v českém prostředí reprezentován řadou mistrů – od Karla Čapka přes Karla Hvížďalu až třeba po Lenku Vrtiškovou Nejezchlebovou. K nim zcela jednoznačně patří i Aleš Palán, publicista a spisovatel s neuvěřitelně širokým záběrem sahajícím od prózy a poezie až po…
Je zřejmě v „genetické výbavě“ žánrové literatury, že postupně devalvuje v jakýsi banální brak. Čím déle daný žánr existuje a čím je populárnější, tím více se přirozená nadprodukce propíše do upadající kvality a filtr, kterým lze dospět ke kánonu, musí být čím dál jemnější. Zároveň se vždy, s železnou pravidelností, objevují autoři, kteří posouvají daný…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru