Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Procházka Římem

Dějiny psané Římem
Dějiny psané Římem

S pořadovým číslem třináct se v kolekci Mistři slova objevila (vele)klasická literární výprava do starověkého Říma. Dějiny psané Římem Vojtěcha Zamarovského si vybral a načetl Pavel Soukup. V rámci kolekce jde o výběr překvapivý. Zatím jsme měli totiž co do činění s romány, byť pár z nich odkazovalo na historii a skutečná fakta. Zamarovského text je oproti nim výsostně historiografický. Ne snad, že by nás nedokázal vtáhnout do světa vlivných panovníků a událostí na pomezí mýtů a legend, nezachází však na cesty spisovatelské fabulace a ani nás nešetří, jde-li o množství jmen a letopočtů.

Asi těžko lze předpokládat, že by někdo se zájmem o historii neznal Dějiny psané Římem a mohl tak při poslechu narazit, naivně veden představou, že si poslechne něco ve stylu Sienkiewiczova Quo Vadis. Zamarovského kniha není sice nikterak co do počtu stran obsáhlá, koncentraci si ale žádá bez kompromisů. A o to více pak poslech audioknihy.

Velké štěstí, že se načtení chopil Pavel Soukup. Když odmyslím, jak moc se jeho příjemná, „vráskami životních zkušeností“ prodchnutá barva hlasu hodí k vyprávění o historii, zvláště té starověké, zůstává jeho nadprůměrná schopnost zacházet s tempem. Soukup nedeklamuje, jako by ani vlastně nečetl historiografickou práci, skutečně vypráví, přesto tak, abychom měli šanci vnímat. Abychom měli šanci pojmout podstatné, co do uší jde. Nebudu vám namlouvat, že jsem si při poslechu zvládal uchovat v mysli většinu faktů, že jsem párkrát poněkud nezabloudil, stále však přetrvávala moje potřeba poslouchat dál a dovídat se víc. Toto přičítám oběma pánům, Zamarovskému i Soukupovi.
 

Nemyslím si, že by se z Dějin psaných Římem stal v kontextu kolekce Mistři slova nějaký trhák, ostatně, na Zamarovského (bohužel) narazíte zejména v antikvariátech. Ti, co to s historií ale myslí o něco vážněji, by měli pro změnu zapomenout na všechny ty Vondrušky či Scarrowy a „naordinovat“ si méně napínavou a méně květnatou exkurzi do minulosti. Odvděčí se seriózním přístupem k historii, množstvím informací a díky zvukové verzi pak i ukázkou toho, jak se lze kvalitně vypořádat se čtením náročnějšího textu.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Dále od recenzenta

Vpravdě pozitivního přijetí se dočkal román Muriel Barbery S elegancí ježka. Snad pro svou křehkou exkurzi do nitra padesátileté domovnice a také dvanáctileté dívenky, do duší, které spolu s námi hledají smysl života. A právě nyní vychází i zvuková verze knihy, kterou načetla Taťjana Medvecká a Lucie Pernetová.
Zájmu o romány Petera Maye dozajista napomáhá jeho vydařená ostrovní trilogie Skála – Muž z ostrova Lewis – Šachové figurky. Nelze se tedy divit napjatému očekávání dalšího kousku, kterým měl May na úspěšný triptych volně navázat. A nelze se divit ani zklamání, které se dostavilo, když očekávání zůstala nenaplněna.
Moderní historie bez pochyby neustále vstupuje do aktuálního dění. Že se z ní neumíme poučit ukazuje Snyder ve svém díle Tyranie: 20 lekcích z 20. století. A že zruční ideologové naopak s osvědčenými postupy umí zacházet bravurně dokáže historik ve svém dalším textu, Cesta k nesvobodě.
Kvalitních humoristických románů není nikdy dost. Určitou záruku představuje udílená Cena Miloslava Švandrlíka, právě tu pohled na soužití rodiny Kostků z pera Evžena Bočka obdržel. Stejně jako velmi pozitivní přijetí od čtenářů...

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Dějiny psané Římem
Procházka Římem „Věčného města“ od jeho vzniku až do dnešních dní. Vzestupy a pády, panovníci, války, umění, kultura a každodenní život Římanů.
Přejít nahoru