Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Poseroutka obstojí i v audiu

Deník malého poseroutky
Deník malého poseroutky

Nakladatelství CooBoo, člen skupiny Albatros Media, se od svého založení roku 2009 specializuje na vydávání literatury pro teenagery. V portfoliu, které tvoří, až na malé výjimky, tituly zahraničních autorů, jsou velkou měrou zastoupeny romantické příběhy pro dívky, dobrodružné i fantasy knížky nebo humor. Právě do poslední zmíněné skupiny patří veleúspěšná série Deník malého poseroutky amerického autora Jeffa Kinneyho.

Její první, červený díl vyšel ve Státech v roce 2007, u nás o dva roky později. Zápisky jedenáctiletého Grega Heffleyho si svou upřímností, bezelstností a vtipem získaly řadu mladých čtenářů a svou deníkovou stavbou navázaly na popularitu podobných předchůdců, například britského Tajného deníku Adriana Molea. Malému poseroutkovi se ovšem podařilo být komerčně mnohem úspěšnějším a celá jeho série, čítající dnes osm svazků (plus dva doplňkové), se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejprodávanějších titulů dětské literatury. CooBoo tak přišlo s celkem logickým krokem – nabídnout Deník malého poseroutky také jako audioknihu všem těm, kteří se z jakéhokoliv důvodu nedostali ke čtení, nebo těm, kteří si chtějí příběhy Grega Heffleyho znovu připomenout.

Vypravěčem jim je herec a hudebník Václav Kopta a nutno napsat rovnou, že jeho obsazení byla velmi dobrá volba. Kopta má mladistvý hlas s nímž umí dobře pracovat, a tak, i když mu věk jedenácti let jen těžko kdo uvěří, dokáže dát Greggově postavě konkrétní zvukovou podobu. Je chvályhodné, že si tvůrci audioknihy dali na výběru interpreta záležet a že pouze pohodlně nesáhli k zavedeným jménům typu Bára Hrzánová, Jiří Lábus nebo Petr Nárožný.
 

Vedle výkonu Václava Kopty je třeba ocenit i celkovou koncepci nahrávky: stopáž 75 minut je pro tento typ audioknihy ideální – dostatečně krátká na to aby nezačala nudit a dostatečně dlouhá na to, aby zaznělo vše podstatné. Hudba je použita nejen v předělech mezi jednotlivými kapitolami, ale často i jako podkres vlastního vyprávění, což má jednoznačně příznivý vliv na dynamiku. Všechny výše zmíněné vlastnosti dokonale zpřístupňují Deník malého poseroutky cílové skupině, tedy dětem ve věku okolo deseti let. Obal CD má stejnou grafickou úpravu jako knižní vydání, takže lze na prodejních pultech audioknihu snadno identifikovat.

Díky svědomitému přístupu tvůrců se podařilo vydat audioknihu, která rozhodně nedělá ostudu. Můžeme ji chápat jako doplněk ke knižní sérii, stejně dobře ale obstojí i samostatně. Bylo by škoda, kdyby zůstalo jen při tomto jediném CD – Deník malého poseroutky si zcela jistě zaslouží celou svou audioknižní řadu.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Další recenze této audioknihy

Hledáte-li v internetových obchodech nebo v knihkupectvích audioknihy učené dětem, narazíte většinou na různé pohádky, napínavé příběhy, či fantasy. Jen málo zvukových titulů však reflektuje obyčejný každodenní život z chlapecké či holčičí perspektivy. Jednu ze světlých výjimek tvoří Deníky malého poseroutky, které už od roku 2013 do audia připravuje vydavatelství CooBoo.

Audioknihy ze stejného žánru

Vydejte se s námi do světa nekonečné fantazie a jemného humoru. Přemýšleli jste někdy nad tím, v co se promění hvězdy, když spadnou z nebe? O tom, zda i na první pohled chladné sněhové vločky zatouží po hřejivém pocitu lásky? Co se stane, když se písmenka v knize rozhodnou, že se pomíchají? Nebo že bílé…
Román o rodičích a dospívajících dětech je plný anglického humoru, ale nechybí v něm ani moudrá zamyšlení nad nejdůležitějšími hodnotami v lidském životě.
Právě vychází audiokniha Babička pozdravuje a omlouvá se od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu Muž jménem Ove, jehož zvuková podoba obdržela cenu Audiokniha roku 2014 coby Absolutní vítěz.
Michal Souček a Filip Fialka jsou kamarádi na život a na smrt. Mají dobré srdce, a tak když mají pocit, že někdo v jejich okolí potřebuje pomoc, vrhají se do toho po hlavě. Bohužel, každá jejich snaha se vždycky nějak zvrtne, a proto místo pochval sbírají Michal s Fildou spíše černé puntíky.

Recenze ze stejného žánru

Baští vaše auto dorty, pochutnává si na zmrzlině či na čokoládě anebo umí jezdit bez řidiče? Že ne, a že žádné takové auto na světě není? Vidíte, i když se vám to zdá neuvěřitelné, existoval aspoň jeden takový Volkswagen Golf, který krom výše uvedeného uměl spoustu dalších věcí. Ovšem největší jeho předností bylo mluvení.
Edwin Linda je tak trochu zvláštní jedenáctiletý kluk za šesté třídy. Možná proto, co mu osud v poslední době přichystal: především je tomu právě rok, kdy záhadně zmizel jeho otec, a jeho maminka již půl roku po těžké autonehodě setrvává v kómatu. Žije proto se svým dědečkem v odlehlém nádražním domku na malém městě kdesi…
Čtveřice kamarádů a pes Tim se vrací v osmém dobrodružství, které je tentokrát zavede na Soví vrch do ponurého domu obehnaného vysokou zdí. Co nebo kdo se v něm skrývá? Správná pětka to brzy zjistí, protože zlověstné černé Bentley unese jednoho člena jejich party…
Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout.

Dále od recenzenta

Loňský jarní Velký knižní čtvrtek přinesl čtenářům novelu Jiřího Křižana Stín. Útlé knihy s fotografií mladého autora ve vojenské uniformě na obálce, kterou vydala Knihovna Václava Havla, se letos ujalo vydavatelství Tebenas a připravilo její audioknižní podobu ve výsostné interpretaci Josefa Somra a Pavla Baťka.
Slavná série Padesát odstínů (šedi, temnoty, svobody) se dočkala vydání českého překladu pokračování s názvem Grey. V něm se autorka vrací k událostem předchozích knih, tentokrát však příběh vypráví z pohledu hlavní mužské postavy, Christiana Greye. Čtenářům, či spíše asi čtenářkám, se tak naskýtá možnost nahlédnout na oblíbené pasáže z jiného úhlu pohledu.
Klasické dílo Victora Huga, známé pod českým názvem Bídníci, se ve světě dočkalo nespočetného množství adaptací – filmových, televizních, divadelních, muzikálových, komiksových a pochopitelně též auditivních. I když jsme se u nás čistě audioknižní četby (natož nekrácené) tohoto rozsáhlého díla francouzského spisovatele zatím nedočkali, nabídl Radioservis jeho podobu rozhlasovou, ve formátu sedmidílné dramatizace v režii…
Jestliže platí, že audioknihu z velké části prodává jméno autora, je novinka od Tympana, Pejsek vypravuje, o tuto výhodu ochuzena. Troufám si tvrdit, že Josef Gloser je autorem pro většinu posluchačů neznámým. Ostatně pohádky o fence Džesince jsou jeho prvotinou, kterou napsal pro vlastní potěšení a pro své vnučky. O to příjemnější je zjištění, že…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Deník malého poseroutky
Když je vám tak jedenáct, může to být fakt opruz. A nikdo to neví líp než Greg Heffley, protože se najednou ocitl na škole, kde malí poseroutkové, jako je on, naráží každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně.
Přejít nahoru