Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Sedm hodin a deset let s Václavem Havlem

Datum: 

Autor recenze: 

Deset let s Václavem Havlem
Deset let s Václavem Havlem

Stál denodenně po jeho boku. Připravoval podklady, doprovázel na cestách, naslouchal i vysvětloval. Ladislav Špaček jako mluvčí prezidenta České republiky strávil s Václavem Havlem deset let. Některé své vzpomínky zaznamenal. Napsal i namluvil.

Jen co jsem doposlouchal vzpomínky Madeleine Albrightové na její rodinu a naši zemi, do sluchátek mi začal promlouvat libozvučný hlas Ladislava Špačka. Ten na poli literatury bodoval doposud díky svým “kuchařkám” etikety a rovněž ve vzpomínkové publikaci na Václava Havla zachovává svůj typický decentní, kultivovaný tón. Za to jsem rád, neboť každý průnik do soukromí známé osobnosti (tím spíše když jde o "pomazané hlavy"), láká k popisu banálních historek a může vést k senzacechtivosti a bulvarizaci. Ve výsledku je tak hodnota literárního počinu zcela devalvována. Špaček si nedal za cíl uchopit Havla v jeho úplnosti a píše o prezidentském zákulisí, přesto je zřejmá jeho střídmost v hodnocení Havlova konání a idejí (byť sympatie nezastírá, o tom ale později.) V odhalování Havlova soukromé tváře zůstává Špaček uctivě pár kroků stranou a hranice "odhalování" prezidenta je dost jasně vyznačena. Je jisté, že si tím Špaček zúžil publikum, které by se jistě nějaké skandalózní pikanterie rádo dočetlo. Někdejší Havlův muvčí se sice nezdráhá ukázat, že jeho "šéf" měl své vrtochy a slabiny, pár kapitol věnoval také vztahu s Dagmar Veškrnovou-Havlovou, ale tím se končí. Ačkoliv měl k Havlovi blízko, v knize ctí zdravou míru soukromí.

Decentnost se ale snoubí též se schopností stručně vyhmátnout ty historky, které pobaví a díky nimž lze také získat představu o prezidentském úřadu. Místy, zvláště u zahraničních cest, kdy vynechání některých příhod knize spíše prospělo, ve výsledku však celek působí kompaktně.
 

Pokud jsem zmínil, že Špaček se nepouštěl do hodnocení svého prezidenta, není to tak úplně pravda. Nejenže se čas od času nechá strhnout k ukončení kapitoly ve smyslu “což jen dokazovalo, jak si jej ve světě váží…”, ale samozřejmě už samotným výběrem epizod utváří konkrétní obraz Václava Havla. Obraz, z něhož je patrné, jak si jej Ladislav Špaček vážil a za jak důležitou osobnost jej považuje. Nikterak nekomentuje politické názory, ale tím, že je místy konfrontuje s těmi opozičními (ano, řeč je o Václavu Klausovi), nepřímo je pojmenovává a… ano, lze vycítit, na čí straně Špaček stojí.

Vše výše popsané by se dalo označit za opatrné přešlapování a za neobjektivní a protiklausovskou reakci na nemocné výplody Petra P. Hájka (Smrt v sametu) a ostré výstupy čerstvě bývalého prezidenta vůči svému předchůdci, zvláště po Havlově smrti. Tím pochopitelně ubývají další čtenáři, protože i když Klaus má méně obdivovatelů než Havel, i mnozí "nezařazení" Špačkovo uctivé a laskavé čtivo nemusí.

Přesto pár slov na obranu. Deset let s Václavem Havlem je sice psáno s velkou úctou a rozhodně nehodlá nabourávat ikonický Havlův obraz, obsahuje však tolik humoru a určité demýtizace prezidentování, že se budete téměř celou dobu dobře bavit. A lidsky dramatičtější momenty rozhodně ukazují, že Havel byl silnou osobností, ať jste s ním politicky souhlasili nebo ne.

banner 1200x150

Pro mě to bylo výtečně strávených sedm hodin. Špaček sice při citacích (přímých řečích) neumí až tolik hrát, všemu ale dává osobní rozměr a jeho projev se zkrátka krásně poslouchá.

recenze vyšla na webu Knihožrout.cz

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Široká veřejnost mohla poprvé zaznamenat Ladislava Špačka v roce 1990 na obrazovkách Československé televize, kde tehdy pracoval ve zpravodajské redakci. V letech 1992 až 2003 byl mluvčím prezidenta Václava Havla a ředitelem Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Už v lednu 2004 vtrhl zpět na televizní obrazovky, tentokrát coby průvodce seriálem Etiketa, který seznamoval diváky se…

Audioknihy ze stejného žánru

Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny a stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou odboru Stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové.. Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi…
V úvodu ke své knize, v originále nazvané podle jedné z Cohenových neslavnějších písní A Broken Hallelujah, Liel Leibovitz upozorňuje, že se ve skutečnosti nejedná o životopis, jako spíše o filosofické zamyšlení nad Cohenovým dílem.
Ať se mu položí kterákoliv otázka, řekne poctivě a otevřeně, co v té věci má na mysli. Ne z potřeby svěřovat se, ale z naprosté potřeby nelhat, nekličkovat, nezamlčovat, nevytáčet se. Není to ani nadbytečná důvěřivost k lidem; je to prostě vnitřní zákon pravdy a přímosti, buď co buď. I za cenu mrzutostí. Nemá vůbec…

Recenze ze stejného žánru

Pokud bychom hledali typickou současnou reprezentantku českého herectví, jistě by se z odpovědí široké veřejnosti vylouplo mezi prvními jméno Jiřiny Bohdalové. Nejen v souvislosti s mnoha populárními televizními Večerníčky, kterým propůjčila svůj hlas, ale také pro herecké výkony na divadle, ve filmech a televizních inscenacích, a jistě i pro výraznou stopu v rozhlasové tvorbě a v nahrávkách mluveného slova…
Loni jsme oslavili dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany, jednoho ze dvou nejvýznamnějších českých skladatelů 19. století a také jednoho z nejvýznamnějších skladatelů vůbec. Při této příležitosti představil čtenářstvu nejnovější životopisnou monografii spisovatel a publicista Pavel Kosatík, který tak doplnil solidní řádku starších titulů, zejména rozsáhlou publikaci hudebního historika Václava Holzknechta z roku 1979 a o…
Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books &…
Jiří Anderle je jedním z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců. Pro jeho šíři záběru a zejména pro výjimečný vypravěčský talent ho ovšem mohou znát i posluchači rozhlasu a audioknih. Nejnovějším přírůstkem Anderleho „zvukové stopy“ jsou Zázraky na Hradčanech.

Dále od recenzenta

Kniha, o které se v posledních týdnech čím dál více mluví? Jednoznačně Konec stárnutí Davida Sinclaira. Ostatně, není se čemu divit. Podtitul Proč stárneme a proč už nemusíme slibuje odpovědi, díky nimž bychom se i my mohli dočkat delšího života.
Už je to deset let, co se na pultech knihkupců objevila autobiografie Heleny Štáchové. Pokud vás její vydání minulo, vězte, že nyní se nabízí možnost knihu si poslechnout – o načtení se postarala autorka sama.
Klára Smolíková se soustředila doposud především na populárně naučné knihy pro děti. Jiří W. Procházka patří mezi osvědčená jména tuzemské sci-fi literatury. Není se proto čemu divit, když jejich společnou prvotinu, žánrově navíc vměstnanou do detektivního thrilleru, nebylo možné jen tak nechat stranou.
„Mám tě příliš rád, než abych s tebou válčil kvůli domácím úkolům!“ V podstatě tak by mohl znít leitmotiv audioknihy Dítě na vlastní pohon. Ale nenechte se mýlit, nejde o příručku, která se snaží namluvit rodičům, že nechat dítě dělat si co chce, může vypěstovat soběstačnou osobnost.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Deset let s Václavem Havlem
Kniha přináší unikátní svědectví Ladislava Špačka o tom, jak se s Václavem Havlem seznámil, o začátcích spolupráce v komůrce Havlova bytu u Vltavy, až po triumfální zahraniční cesty plné úsměvných i dobrodružných příhod.
Přejít nahoru