Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Brodský a devatero pohádek

Datum: 

Autor recenze: 

Devatero pohádek – výběr 1
Devatero pohádek – výběr 1

Čapkovo Devatero pohádek bylo adaptováno již mnohokrát. Vedle televizních a divadelních inscenací se různými verzemi – četbami i dramatizacemi, může honosit i archiv rozhlasový. Není proto divu, že se i audioknižní vydavatelé tu a tam rozhodnou natočit některou z devatera pohádek. Někdy vycházejí samostatně, jindy jich je na zvukovém nosiči víc, dosud se ale k posluchačům nedostala kompletní načtená kniha. Název Devatero pohádek se přitom objevuje pouze u tří titulů.

V roce 2011 vydavatelství Popron Music vydalo pětici pohádek načtených Josefem Somrem. Šlo o počin chvályhodný, který si jistě našel své posluchače, nicméně k dramaturgickému výběru textů lze mít výhrady. DvojCD obsahuje tři pohádky, které souvisejí s povoláními – Pošťáckou, Velkou policejní a také Velkou doktorskou pohádku, jejíž součástí je Případ s hejkalem. Případu s rusalkami a s havlovickým vodníkem, které k ní rovněž patří, se ovšem posluchač nedočká a místo toho je mu předložena Pohádka vodnická, která s těmi předchozími tématicky nemá nic společného a z výběru vyloženě trčí.

Podobně je tomu u starší nahrávky z produkce Supraphonu z roku 1998 s Jiřím Krampolem coby vypravěčem. V tomto titulu nacházíme První loupežnickou pohádku: O tlustém pradědečkovi a loupežnících, kterou napsal Josef Čapek, dále pak Karlovu Druhou loupežnickou pohádku a pohádku O princezně solimánské, která je vystřižena z Velké doktorské pohádky. Tento výběr zřejmě vznikl jako reakce na Svěrákovu filmovou úpravu Lotrando a Zubejda. Zatímco však film dokázal mistrně spojit druhou loupežnickou a princeznu solimánskou dohromady, jejich samostatné uvedení vedle sebe působí na zvukovém nosiči spíše nelogicky.

Nejlepším výběrem z Devatera pohádek je tedy zatím verze z roku 1991 od vydavatelství AudioStory, která se dočkala už dvou reedic. Interpretem ptačí, tulácké a vodnické pohádky se stal Vlastimil Brodský. Toto sestavení není v žádném případě nahodilé – v Pohádce ptačí se ptáci sesednou brzo ráno a povídají si o tom, co kdo zaslechl nového, v Tulácké se setkáváme s bílými vránami a u Vodnické se obloukem vracíme opět k Pohádce ptačí.
 

Vlastimil Brodský je v tvorbě pro děti pokaždé zárukou kvality a jeho vypravěčské schopnosti dokážou do děje doslova vtáhnout i tentokrát. Díky němu se ocitneme na stromě a posloucháme ptačí štěbetání, bojíme se hromového hlasu strážníka Boury, sledujeme překotné líčení cizincovy honby za kloboukem a se zatajeným dechem nasloucháme hastrmanským historkám. Z nahrávky je patrné, že se Brodský s Čapkovými texty interpretačně nesetkal poprvé a pro nahrávku dokázal své zkušenosti zdárně využít.

banner 1200x150

Klavírní hudba Mlhoše Kafky je příjemným doplněním posluchačského zážitku. Uvozuje tu první, další melodie jsou velmi vhodně použity jako předěly mezi jednotlivými příběhy. Střídá motivy rozvážné i rozpustilé a reaguje tak na povahu konkrétní pohádky.

Hodinový poslech dnes již klasických pohádek, které jsou plné humoru a které jsou napsány v překrásném, rozmanitém a libozvučném mateřském jazyce v osobitém podání Vlastimila Brodského, vás tedy beze sporu potěší.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V jedné vesnici na Klatovsku se odehrává něco neobyčejného. Jakýsi cizí člověk zabral slepicím zpustlou zahradu. To se nesmí nechat jen tak! Slepice se rozhodnou vyhlásit člověku válku.
Poslechněte si příběhy holčiček, které moc a moc zlobily. A to se jim vážně nevyplatilo! Všechny se proměnily v opravdová strašidla a příšerky. Z jedné se stala bludička, z druhé mátoha, další se převtělily v jeskyňku, ohnivou kočku, lesní ženku či ohnivou kočku.
Život na venkově v dobách našich předků harmonicky plynul v souladu s koloběhem roku. Střídání ročních období s sebou přinášelo různé zvyky a tradice. Vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky, jak prožívají jaro, léto, podzim a zimu se všemi radostmi i povinnostmi, působí v dnešní době trochu jako z pohádky.
Málokterá knížka pro dětské čtenáře se drží na knižním trhu tak dlouho, jako Broučci Jana Karafiáta, který je vydal vlastním nákladem v r. 1876. Důvodů je víc, především však půvab a jednoduchost respektive srozumitelnost (pro děti tak důležitá) Karafiátova textu, v němž přenesl lidský život do světa broučků-světlušek.

Recenze ze stejného žánru

Baští vaše auto dorty, pochutnává si na zmrzlině či na čokoládě anebo umí jezdit bez řidiče? Že ne, a že žádné takové auto na světě není? Vidíte, i když se vám to zdá neuvěřitelné, existoval aspoň jeden takový Volkswagen Golf, který krom výše uvedeného uměl spoustu dalších věcí. Ovšem největší jeho předností bylo mluvení.
Nemohu jinak, než hned v úvodu připomenout svou letní recenzi na audioknihu Tatínek není k zahození. Vše, co jsem v ní napsal, v podstatě platí i pro aktuální titul vydavatelství Audioberg Tatínek 002. Ten je, pochopitelně, jejím volným pokračováním - další pěticí příběhů o hodném a statečném tatínkovi, který dokáže vyřešit i ty nejnepředstavitelnější problémy.
Jednou z mnoha výhod vydavatelství Supraphon je bezesporu jeho bohatý archiv. Vedle nově natočených titulů může tak nabízet vydávání starších nahrávek, ze kterých dlouhodobě sestavuje, i výběrové tituly z oblasti hudby a mluveného slova. Pro dospělé posluchače audioknih už připravil kupříkladu to nejlepší ze Švejka, Vlasty Buriana nebo z českých povídek, dětem nachystal celou řadu…
Chcete se přenést do světa kouzelných bytostí, panensky čisté přírody a obdivu k často nenápadným rostlinkám, které v sobě ukrývají překvapivou sílu? Pak je pro vás nová audiokniha manželů Lenky a Václava Hanusových tou pravou volbou. Jejich krátké pohádky s tématem bylinek plné poetiky, laskavého pohlazení i nefalšovaného dobrodružství zaujmou malé i větší děti, s chutí si je ale poslechne i nejeden…

Dále od recenzenta

Představovat klub Rychlých šípů by zřejmě bylo nošením dříví do lesa. Řada z vás si určitě s jistou dávkou nostalgie vzpomene na tu partu hochů z Druhé strany, jejichž krédem bylo čestné a slušné chování, a nepřítelem nechvalně proslulé Bratrstvo kočičí pracky. K nejznámějším příběhům obou part bezesporu patří pátrání po ježku v kleci v…
Norského autora Josteina Gaardera znají lidé po celém světě především díky jeho knize Sofiin svět. V jeho dílech se často objevují filosofická a theologická témata. Není divu, Gaarder tyto obory vystudoval a celý život se jimi zabývá.
Už čtrnáct let docházejí členové spolku Loutky v nemocnici na různá oddělení a zpříjemňují dětem pobyt v nemocničních zařízeních formou dramaterapie. Zavedenou tradicí je navíc v závěru návštěvy i rozdávání dárků – od hraček přes knížky až k vlastnoručně natočeným audio nosičům, které jsou dostupné i v běžné distribuci. Diskografie Loutek v nemocnici čítá celkem…
Dětskou tvorbu Josefa Čapka jistě mnohý čtenář okamžitě ztotožní s oblíbeným Povídáním o pejskovi a kočičce. Vzpomene si snad i na několik textů, které vyšly jako přívažky neméně oblíbeného Devatera pohádek. Ale patrně si už nevybaví půvabnou a dnes již téměř zapomenutou knížku Povídejme si, děti! Těžko říct, proč u čtenářů tak zapadla, přestože vyšla v…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Devatero pohádek – výběr 1
Kniha Devatero pohádek plus jedna od Josefa Čapka jako přívažek vyšla poprvé v  roce 1931, v období hospodářské krize. Od té doby se dočkala mnoha reedic, a také televizních a filmových zpracování vybraných pohádek. Samozřejmě byly pohádky upraveny i pro rozhlas, neboť jsou jazykově zajímavé právě pro toto medium. Následně pak bylo vydáno i několik audioknih s vybranými pohádkami. 
Přejít nahoru