Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Do zákoutí minulosti

Datum: 

Autor recenze: 

Divný kořeny
Divný kořeny

Vzpomínky jako pátrání, vzpomínky jako cesta za poznáním dlouho skrytého. Hana Frejková se ohlíží zpět za svým životem, ne kvůli sobě, ale aby odkryla prachem pokrytý háv, který zahaluje jejího otce. Ve svém rodném listě má napsáno: matka: Elisabeth Henke-Warnholtz, otec: Ludwig Freund, dítě: Hannah Elisabeth, girl.

Tolik jmen, tolik identit. Tolik tajemství, která se s nimi pojí. A k tomu jedna velká tragédie. Otec byl v roce 1952 souzen v procesu s Rudolfem Slánským a také popraven. Kde má tento akt svůj počátek a příčiny?

Útlou knížku před deseti lety vydalo nakladatelství Torst, pro Český rozhlas ji o rok později načetla sama autorka. Anotace, ale vlastně i text samotný dává tušit, že máme možnost se vydat po cestě, která putuje nitrem a která bezpochyby musela stát vypravěčku spoustu sil. Jaká škoda, že zvuková verze Divných kořenů účinky předlohy oslabuje.

Začít lze už tím, co se k posluchači dostane hned ze samého kraje: hudební složka, která dělá předěl mezi jednotlivými kapitolami, je až trestuhodně nepřívětivá. Ne snad, že by bylo potřeba libozvučných melodií, k dramatu, o jakém Frejková vypovídá, by naopak přílišná „hladkost“ mohla škodit. Ale i disharmonie může být něčím jiným než jen sledem not bez konceptu a vize. A především, z každého tónu ční syntezátor, ale tak moc, až to bolí.
 

Bohužel, jakmile hudba dohraje a nastoupí samotné čtení, pocity se kdovíjak nezmění. Paní Frejková je sice herečka, ne nutně ji to musí kvalifikovat pro úlohu interpretky. Vlastně je až paradoxní, že ačkoliv čte vlastní vzpomínky, dává jim emoce, které mně osobně k textu mnohdy zcela nesedí. Kupříkladu úvodní kapitola, byť se zaobírá ještě dětstvím, zní jako ne zcela vyvedené čtení pohádky pro nejmenší děti. Taková nálada se sice neudrží (naštěstí) dlouho, zůstává melodie a frázování, které boří schopnost se plnohodnotně soustředit a zejména pak vcítit do osudů Hany Frejkové. Autorka totiž naprosto nadbytečně klade důraz na několik slov ve větě. Někdy dokonce rozdělí i samotné slovo na několik slabik tak, jako by každá z nich měla nést něco obrovsky důležitého.

banner 1200x150

Až kacířsky mě napadá, že ve výsledku vyznívá autorská četba Divných kořenů spíše parodicky než jako snaha vtáhnout posluchače do pochmurných časů, kdy komunistická strana systematicky šlape lidem na štěstí (a životy). A z pátrání po autorčině minulosti se stává spíše boj posluchače s nahrávkou.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým Pro tuláky všeho druhu je Miloslav Nevrlý beze sporu legendou. Pro ty, kteří o cestách jen sní, může být tento rozhovor skutečným objevem. I dnes je totiž možné být přírodě blízko, zažívat ji a chápat.
V českých věznicích žije více než třicet doživotně odsouzených vězňů. Všichni odsouzení odpykávají trest za hrůzné činy, které se zcela vymykají lidskému chápání. Ovšem jsou to stále lidé, kteří mají pocity, emoce a často i pocit nespravedlnosti s tím jak byl jejich proces veden.
V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení. Co se zprvu mohlo zdát dílem jako troufalost a dílem jako politická naivita, se v listopadu téhož roku ukázalo býti především občanskou odvahou a prozíravostí,…

Recenze ze stejného žánru

Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem.
Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
V roce 2007 vydala Společnost Franze Kafky útlý vědeckofantastický román nazvaný Návštěva z pravěku, pod kterým byl podepsán jistý Petr Ginz. Kromě svižného a zajímavého textu knížku doprovází jeho vlastní ilustrace, přičemž ta na obálce, otištěná bez úprav, odkazuje na antikvární estetiku prvorepublikových tisků. Šlo o nakladatelský počin, který nevzbudil senzaci, ba dokonce ani zvýšený…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…

Dále od recenzenta

Čtyři roky jsme si museli počkat, než ceněný Jiří Hájíček vydá svůj další román. Ani Plachetnice na vinětách nezapřou jeho typický rukopis, ba i řadu motivů už známe z předchozích textů. Přesto jsou možná až nečekaně jiné. Obyčejné.
Vydavatelství Supraphon vypustilo do světa obsáhlou kolekci Šimek & Sobota: Komplet 1977-1983 s podtitulem Klasika a objevy. Na deseti CD se nachází téměř 13 hodin zábavy, která má však natolik specifický rukopis, že mnozí posluchači komplet dost možná ocení jen pro jeho historický/archivní potenciál.
Jedno je jisté. Ať už si knihu Petera Wohllebna Tajný život stromů přečtete nebo poslechnete, nikdy už nebudete procházet lesem stejně jako předtím. Německý lesník, ochránce přírody, ale také spisovatel, Peter Wohlleben před dvěma lety vtáhl čtenáře do kouzelného světa, který však máme všichni zcela na dosah. V téměř čtyřiceti krátkých kapitolách je provádí vším, co…
Příběh o mladém bankéři Andym nepatří mezi zcela tradiční “kingovky”. Čtenářům, zvyklým na plíživé budování napětí (až hrůzy), autor ve střídmém tempu dávkuje radost ze života a neutuchající sílu po svobodě a naději. Obvyklé není ani filmové zpracování z roku 1994, vždyť adaptace v rukou Franka Darabonta patří mezi divácké “miláčky” a v tuzemských i…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Divný kořeny
Hana Frejková se narodila v lednu 1945 v Londýně. Bylo to už na samém konci války. Den poté, co opustila s matkou porodnici, zasáhla oddělení s novorozeňaty bomba. Na jejím rodném listě stojí – matka: Elisabeth Henke-Warnholtz, otec: Ludwig Freund, dítě: Hannah Elisabeth, girl. Ani jedno z těchto jmen dodnes nepoužila.
Přejít nahoru