Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Do nekonečna a ještě dál!

Datum: 

Autor recenze: 

Vesmírní baroni
Vesmírní baroni

Z hlediska historického vývoje by se mohlo zdát, že už se člověk do vesmíru jen tak nepodívá. Jako by to představitele státu tolik nezajímalo. Jenže jsou tady miliardáři, kteří se kdysi zrozeného snu nechtějí vzdát. A ti připravují své vlastní lety.

Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson a Paul Allen – čtyři jména, které spojuje hned několik věcí. Kupříkladu velké jmění, jehož část se rozhodli investovat do společností specializujících se na (komerční) lety do vesmíru. A také to, že o nich americký novinář Christian Davenport napsal knihu.

Vesmírní baroni, mimochodem těšící se velmi dobrému hodnocení na mezinárodní čtenářské platformě Goodreads (z 5 možných bodů mají 4,16), vycházejí nyní i ve zvukovém zpracování. Je to dobře – dost možná se tak neutuchající (a vlastně až jaksi bezbřehé) sny čtveřice boháčů dostanou k širšímu publiku. A ne, nemusíte nutně noc co noc koukat na hvězdnou oblohu, aby vás Davenportovo vyprávění fascinovalo. Jeho Vesmírní baroni totiž nepředstavují pouze pečlivě vystavěnou procházku po údolí objevování vesmíru, ale odrážejí stejně dobře i mentalitu těch, pro něž „to není možné“ neplatí. Posouvání hranic prochází kapitolami skrz naskrz.
 

Důvod, proč knihu pozitivně hodnotit, spočívá nejen v samotném tématu (pakliže vás zajímá), ale především ve způsobu jeho uchopení. Autor nezapře své profesní zkušenosti, a tak jeho obsáhlý exkurz připomíná více vpravdě vyčerpávající (v tom dobrém slova smyslu) reportáž. Fakty sice nešetří, ale ví, jak je dávat do kontextu – abychom se neztráceli – a jak je obohacovat o lidský rozměr zúčastněných postav. A o emoce. Možná by si mohl vybrat postupné seznamování s tou kterou společností, a ano, asi by to bylo přehlednější, nicméně Christian Davenport kráčí postupně, chronologicky, i za cenu neustálého přesouvání se z místa na místo, z osobnosti na osobnosti, z jedné na druhou strategii. A asi mu ani tak nejde o zachycení toho, kterak šel čas (a vývoj), jako spíše o neustálou konfrontaci. A v neposlední řadě se probíráme vzlety a pády, jako bychom spíše četli dobře budovaný sci-fi román.

K výše uvedenému si v rámci audioknihy ale připočtěte i kongeniálně vedenou hlasovou interpretaci Aleše Procházky. Ten tentokrát – což možná vlastně překvapí – ubírá na dramatičnosti. Jeho práce s hlasem, rytmizací mnohem více ctí literaturu faktu, než aby akcentovala emoce, které neustále skrze „stránky“ probublávají. Tam, kde v případě knihy Nestárnoucí mozek byl Procházka spíše hercem, nyní funguje jako vypravěč. Vypravěč, který ví, že to, o čem mluví, je dostatečně fascinující samo o sobě, a tak se může co do řečových gest a intonace držet zpátky.

banner 1200x150

Překvapivě střídmá je i zvuková stránka knihy – žádné melodie, jen občasné jingly, které dávají tušit, že jsme svědky něčeho velkého, napínavého, ale nechtějí nás od poslechu textu příliš oddalovat. Obojí, zvukový podkres i Procházkův projev, tak Vesmírným baronům mimořádně pomáhá. Takže nejen Davenportova kniha, ale i česká audiokniha se povedla. Jen je třeba brát v potaz, že příběh, do něhož se pustíte, nemá ještě konec.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Michio Kaku je vědec s verneovskou představivostí, jíž nečiní potíže rozletět se kosmickými sférami rychlostí světla. Věhlasný mistr myšlenkových experimentů navýsost přístupně uvažuje, jak a kdy by lidstvo – nyní na stupni energetického rozvoje 0,7 podle Kardašova – mohlo uspět ve snaze nedržet se při Zemi a nespokojit se s krůčkem k Měsíci. Předpokládá to…
Čo je podstatou času a priestoru? Ako zapadáme do vesmírnej skladačky? A ako vesmír zapadá do nás? Nikto vám neobjasní odpovede na tieto otázky lepšie než uznávaný astrofyzik a úspešný autor Neil deGrasse Tyson.
Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád.
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

Astrologové amatéři i ti, kteří jen občas, ale o to zarputileji pročítají horoskopy publikované v těch nejbizarnějších kratochvilných magazínech, nejspíše již v loňském roce zaregistrovali knihu Daniely Fischerové Pikantní astrologie. Nyní se s ní mohou seznámit i posluchači audioknih.
Psal se konec roku 1922, když se v egyptském Údolí králů odehrál objev, který dodnes nemá obdoby. Hrobka starověkého vládce Tutanchamona, která unikla nájezdům hrabivých zlodějů, překvapila pátrače bohatostí pohřební výbavy, s níž na onen svět svého panovníka jeho poddaní vypravili. Spolu s novou audioknihou se můžete vžít do kůže archeologů i vy a projít…
…zní známé české přísloví. Ale jak už to bývá, snadno se to řekne, ale hůře činí. Vodítkem nám může být kniha Radkina Honzáka, která se nedávno dočkala audioknižního zpracování.
1 2 3 6

Dále od recenzenta

Text o práci s problémovými dětmi můžete pojmout jako společensko-kritickou sondu, jako drama postavené na konfliktu mezi posláním a obětí, určitě také jako směs vtipných epizodek s odstínem černého humoru. Literární činnost speciální pedagožky a dětské psycholožky Torey L. Hayden v sobě odráží nejen vlastní zkušenost, ale ruku v ruce s ní i hlubší poznání…
Čarovný svět ajťáků ze Silicon Valley může sice vlhčit sny nejednoho mladíka, jenž touží měnit svět k lepšímu, pod designově vyladěným krytem se však mohou skrývat velmi zákeřné nuly a jedničky.
Nejen Seveřané kralují trhu s detektivkami. O slovo se hlásí i tradičně silná anglosaská detektivka. Velkou oblibu u nás získaly psychologické detektivní romány Tany Frenchové, jejich nezbytnou součástí je hloubání, jaké je být dneska Irem, do popředí se ale tlačí další slibný autor. Skot Peter May, jehož román Skála vydal v knižní podobě Host a…
Stačí si zalistovat knižní produkcí Petry Neomillnerové a nabydete dojmu, že vždy ráda utíkala do jiných světů. Nepřekvapí, že komentáře k jejím knihám naleznete na fanzinových stránkách věnovaných fantasy, že při hledání českých zástupců, kteří využívají ve světě zatím stále ještě oblíbenou tematiku upírů či nemrtvých, narazíte právě její jméno. Petra Neomillnerová však zacílila beletrii…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vesmírní baroni
Audiokniha Vesmírní baroni je příběhem o skupině podnikatelů-miliardářů, kteří investují svá jmění do epického znovuvzkříšení amerického vesmírného programu. Téměř půl století poté, co Neil Armstrong stanul na Měsíci, tito vesmírní baroni - zejména Elon Musk a Jeff Bezos spolu s Richardem Bransonem a Paulem Allenem - využívají inovace Silicon Valley, aby dramaticky snížili náklady na cestování do vesmíru a vyslali lidi dokonce ještě dál, než kam se to podařilo NASA. Tito podnikatelé jsou majitelé těch největších světových firem - Amazon, Microsoft, Tesla nebo PayPal - a postupně mění jedno odvětví za druhým. Nyní se rozhodli změnit to největší: vesmír.
Přejít nahoru