Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Křehká duše hluchavky

Datum: 

Autor recenze: 

Do tmy
Do tmy

Květ lípy, nať třezalky, list ořešáku. Už jen vyslovit ta slova probouzí paměť dávných sběraček. Bylinářky objevovaly sílu přírody v roztodivném býlí, učily se ji ovládnout v nálevech, mastích a sirupech. A co když se ten atavismus, potlačený všudypřítomnou civilizací, znovu objeví? Možná jen číhá pod tenkou slupkou každodenních povinností a rituálů. Třeba je ta vzpomínka stále živá a za jasných nocí některá z těch žen tančí na loukách nahá.

Anna Bolavá je pseudonym autorky, která vešla do širšího povědomí, když za svou prvotinu Do tmy obdržela ocenění Magnesia Litera. V knize nás zavede do městečka na dohled od Temelína a představí nám mikrosvět na hony vzdálený idyle, za jakou na jih směřují výletníci z Prahy. Hlavní postava a zároveň vypravěčka Anna Bartáková, uzavřená překladatelka na prahu středního věku, propadla už v dětství sběru bylin. Nerada o tom mluví, prý to snad ani nejde. Spojenectví je příliš důvěrné. Potřebuje být s rostlinami sama, při sběru i při sušení na staré půdě, jež nejednou prokázala, že je bytostí s vlastní vůlí. Přesto každou větou spisovatelka dokládá, že ona vládne jazykem, který dokáže stmelit babskou zkušenost s trefnými komentáři vzdělané ženy.

Mužům se přiznává právo na volnočasové vášně, dokonce se považuje za prospěšné, když mizí na dlouhé hodiny k vodě s rybářským prutem, odcházejí do lesů s flintou a jezevčíkem, promazávají drahý bicykl a pak na něm překonávají kilometry nerovného terénu. A co ženské záliby? Opravdu je sběr léčivých bylin, pěstování muškátů nebo pravidelné cvičení jen neškodným rozptýlením? Co když se i takové koníčky mohou překlopit do sebestravující posedlosti? Možná Anna a její dvě sestřenice už dávno nejsou víly, ale čarodějnice.

Hlasový projev herečky Anity Krausové, narátorky příběhu Do tmy, znají nejen divadelní diváci, ale i posluchači Rádia Wave. Inteligentní herečka dokáže hlas rozezvonit dívčím nadšením, zkroutit bolestí i vplést do zvolna rostoucího šílenství. Nejprve se sluchátky na uších procházíte krajinou a se znovuobjevenou radostí se kocháte letitými stromy, zarostlými mokřinami i říčními břehy. Energie nahrávky je nakažlivá. Jak se čísla kapitol na displeji přehrávače zvyšují, začínáte se nervózně ohlížet přes rameno a nejistě pátráte ve stínech a kalných vodních hlubinách.

Se zvukovou podobou této pozoruhodné knihy se měli nejprve možnost seznámit posluchači Českého rozhlasu, pro který brněnské studio připravilo titul Do tmy ve zkrácené verzi jako četbu na pokračování. Nyní se textu režijně ujala zkušená Alexandra Bauerová a připravila audioknihu v nezkrácené verzi pro Odeon ve spolupráci se zvukovým studiem Needles. Znepokojení, které v posluchači vtaženém do Annina mikrosvěta roste, výborně ilustrují vibrace ukončující kapitoly. Chvějivý zvuk, do něhož se občas připlete ptačí švitoření, vždy rázně umlkne, jako by vyprávění někdo definitivně vypnul.

banner 1200x150

Umělecké jméno Anna Bolavá, které si bohemistka Bohumila Adamová zvolila, odkazuje k neméně důležité linii knihy, a tou je anatomie bolesti. Hrdinka svou nemoc nepojmenovává, jen její příznaky občas neochotně zmíní a nová zranění přehlíží. Snaží se pouze bolení potlačit, protože bez takových mezních pocitů se země pro člověka neotevře. Zvuková verze je příležitostí, jak takovou zkušenost okusit bez vlastního poranění, bez nebezpečí, že vstoupíme do tmy a ona nás pohltí. 

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Mezi favority ceny Audiokniha roku 2021 bezesporu patřil Spasitel Andyho Weira. Sci-fi titul od knižního vydání rezonoval s očekáváním čtenářské obce namlsané populárním a již zfilmovaným Marťanem a poněkud zklamané mezititulem Artemis. Audioknižní zpracování Spasitele připravilo vydavatelství Témbr a předkládá ji publiku ve dvacetihodinové nekrácené verzi v podání Lukáše Hlavici.
Jako městské dítě bez početného příbuzenstva na venkově jsem si idealizovala obrázek staroušků z chaloupky nebo život s hospodářskými zvířaty uprostřed polí a na dohled lesů. Věkem člověk prozře. Ostatně historky kamarádů pravidelně vláčených za prarodiči na venkov vykazovaly jisté znepokojivé rysy.
Letošní suché léto přálo octomilkám, mouchám a vosám. Otravné bzučení přehlušilo varování odborníků, že hmyzu ubývá, a naopak nahrálo temným představám a atavistickým obavám. Možná tedy bude snesitelnější trávit poslechem Koruny démonů podzimní dny. Titul z pera Jamese Rollinse je už třináctou knihou ze série Sigma Force, v audioknižní podobě vychází u vydavatelství Bookmedia jako…
Audioknihu Anansiho chlapci jsem doposlouchala před časem, pak události nabraly takový spád, že jsem se k psaní recenze dostala až po několika týdnech. Takže bylo třeba si nejprve poslech oživit a ouha! Málem jsem si patnáctihodinovou nahrávku přehrála celou znova. A tady by vlastně mohl text skončit. Jenže mně to nedá a o důvodech mého…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Do tmy
Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.
Přejít nahoru