Vyhledat
Do vody
Do vody

Už sloganem „Vyhýbejte se tichým vodám, nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou…“ vzbuzuje nakladatel ve čtenářích zvědavost. Ani on, ani žádný prodejce či recenzent neopomene okamžitě zdůraznit, že knihu Do vody má na svědomí Paula Hawkins. Ta Paula Hawkins, která si svým debutem Dívka ve vlaku získala pozornost a slávu.

Vydavatelství OneHotBook se už několikrát podařilo načasovat vypuštění nové audioknihy současně s českou knižní premiérou. Pochopitelně to nefunguje jen jako skvělý marketingový tah, ale potěší to i samotné čtenáře/posluchače. Ti si totiž můžou rovnou vybrat, které z forem dají přednost a nemusejí na audioknihu čekat i několik měsíců. To je i případ dramatického thrilleru Do vody.

O marketingu jsem se nezmínil náhodou. Právě ten totiž může knižním titulům dopomoci k získání čtenářů, kteří by si knihy ani nevšimli (patřím do této skupiny), současně ale může dopomoci k posílení zklamání ze samotné četby (patřím do této skupiny). Už Dívka ve vlaku se nesla na vlně pro mě ne zcela pochopitelného zájmu. Jak zápletkou, tak především samotným zpracováním velmi standardní literární záležitost se přehoupla přes magickou hranici a stal se z ní světový bestseller. Jenže… kdybych tady měl více prostoru, mohl bych začít polemizovat nad skutečnou hodnotou tzv. bestsellerů, kterýžto „štempl“ má na přebalech čím dál tím více titulů. Co jsem však Hawkinsové upřít nemohl, to byla semknutost vyprávění – ač více paralelně předkládaných perspektiv, text držel při sobě. Autorka budovala velmi plíživé napětí, nezadávala si se snahou být šokující, dávala přednost psychologii svých postav – jejich plasticitě a nejednoznačnosti.

O totéž se pokusila i ve svém druhém románu – Do vody nezapře její rukopis. Jen s tím rozdílem, že stejně jako další a další pokračování hollywoodských blockbusterů potřebují více akce, efektů a hlášek, tak Paula Hawkins si řekla o více postav, zápletek, motivů, které bude spřádat do sítě, s níž hodlá lapit svého čtenáře. Zkrátka znásobila Dívku ve vlaku několikrát. Místo bytu, do něhož jde vidět skrze okno projíždějícího vlaku, zvolila tajemnější prostředí malého městečka Beckford – ostatně recepty s dostatečně nehostinným místem, v němž hraje podstatnou roli nějaký živel (zde voda) a stín minulosti, v detektivkách a thrillerech vždy dobře fungovaly. Hawkinsová zkrátka svůj druhý román namíchala tak, aby z něj jednoznačně vyšel bestseller.
 

banner 1200x150

Zatímco ale v předchozím případě napomohla autorce novost (ne stylu či příběhu, ale jejího jména) a odkazování na román Zmizelá, tentokrát vlastně vše stojí proti ní. I onen zmiňovaný marketing, který halasně upozorňuje, že tu máme knižní událost. Jedním z hlavních důvodů, proč Do vody nefunguje, je megalomanská snaha autorky odvyprávět vlastně velmi banální zápletku a několik dílčích motivů prostřednictvím desítky postav. Žádná z nich přitom není dostatečně zajímavá a všechny působí jen jako postavy z románu, ne jako lidé, kteří si něco reálně prožili. (Nedá mi to zde neodkázat na skotskou trilogii Petera Maye, která je v tomto směru na přesně opačném konci osy.) Jestliže nemáte chuť upnout se na žádný konkrétní osud, a ještě k tomu vám autorka servíruje takových osudů tucet, buď se v jejím bludišti ztratíte, nebo se jen a pouze dopravíte do konce bez hlubších emocí a zájmu.

A jakkoliv patřím mezi ty, kteří velmi rádi dávají přednost audioknižním verzím, zde musím bohužel napsat, že zvuková podoba románu Do vody příliš nepomáhá. U knihy lze listovat, vracet se, potvrzovat si, o jaké to zrovna čtete figuře. U poslechu je toto všechno mnohem složitější a rozpoznávat některé figury podle hlasu interpretů (byť na začátku kapitol řeknou jméno postavy) vyžaduje o poznání větší soustředění. Nechat číst každou z postav někým jiným se samozřejmě nabízelo, možná ale právě proto jde o obdobně prvoplánový krok jako samotný román a přístup Pauly Hawkins. A odvážná myšlenka nechat román vyprávět jedním hlasem, je nyní už jen ze sféry recenzentských doporučení a proto raději rychle od ní.

Souhrnně lze z mé strany říci, že zejména kvůli nezajímavému textu a plytkým postavám mne nijak zvlášť neoslovil ani poslech. Do vody tak v mých očích zůstává velmi průměrným (vlastně spíše i podprůměrným) literárním počinem, z něhož se stal dobře prodejný produkt.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Vydavatelství OneHotBook volí často pro vícehlasá audioknižní zpracování předlohy, v nichž se střetávají pohledy několika postav, aby společně tvořily jednolitý příběh. Za všechny zmiňme alespoň Zmizelou Gillian Flynové, Game Anderse de la Motte, či deníkové zápisky v Dívce ve vlaku od Pauly Hawkinsové. V těchto dnech vydavatelství přichystalo i další bestseller posledně jmenované autorky s…

Audioknihy ze stejného žánru

Sherlockův bratr Mycroft naruší monotónnost Londýna zahaleného ve smogu svou náhlou návštěvou. Do rukou se mu dostaly tajné plány na ponorku, které byly dosud ztracené. Papíry byly nalezeny u těla Arthura Cadogana Westa. Mladého úředníka našli mrtvého s rozbitou hlavou u stanice metra blízko Aldgate. Na první pohled se zdá, že Cadogan vypadl z vlaku…
V mezinárodním rychlíku Hvězda severu je nalezeno tělo muže, který byl k nerozeznání podobný dalšímu cestujícímu téhož vlaku. Mohlo by jít o zločince hledaného policií mnoha zemí? Nebo je oním gangsterem tajemný dvojník, který se ubytoval v luxusním hotelu Majestic? Komisař Maigret se svými spolupracovníky kousek po kousku odhaluje souvislosti vedoucí ke konečnému rozuzlení zamotaného…
SVÉRÁZNÁ UČITELKA JOSEFÍNA DIVÍŠKOVÁ SI OD ŘEŠENÍ ZLOČINŮ NEODPOČINE ANI NA DOVOLENÉ V KARLOVÝCH VARECH... Josefína a komisař Tvrdík si užívají zasloužené dovolené v Karlových Varech. Lázeňská idylka však náhle skončí s příjezdem Tvrdíkovy patnáctileté dcery Ludmily a nezničitelné tety Václavy. V luxusním hotelu se navíc objeví mrtvá zvířata, přiřítí se nekompromisní krajský hygienik Julius…
Detektivní horor Příběh kriminálního rady může být podobenstvím o těžkostech dospívání a touze vymanit se z rodičovského vlivu, ale zároveň je mrazivým a napínavým pátráním po pravém původci zločinu. V metaforické rovině je úvahou o příčinách viny a důsledcích trestu.

Recenze ze stejného žánru

Zadumaná mollová hudba uvádí posluchače do dalšího, už bohužel posledního románového příběhu komisaře Wallandera. Neklidný muž Henninga Mankella, který švédsky vyšel poprvé už v roce 2009 a v českém překladu autorovy dvorní překladatelky Heleny Steissové o tři roky později, nyní po několikaletém čekání konečně uzavírá i české audioknižní zpracování celé výtečné série, pod kterým jsou podepsáni režisér…
Pokud by měl Sherlock Holmes sestru, která by byla nadána stejnou genialitou jako on, byla by nejspíš v lecčems lepší než její slavný bratr, a to z toho prostého důvodu, že by to byla žena. První z řady feministických pastišů holmesovských příběhů americké autorky Nancy Springerové, Enola Holmesová – Případ pohřešovaného markýze, se právě dostává na český audioknižní…
Audioknižní povídky jsou velmi žádaným artiklem – ocení je každý, kdo nemá čas poslouchat každý den a když, tak jen po omezený čas. Z tohoto důvodu se daří povídkovým antologiím, ať už fantastickým nebo z oblasti společenské prózy. Platí to i pro ty detektivní, mezi něž patří nejnovější výběr z kratších příběhů Agathy Christie Letní záhady.
Nová audiokniha Plaváček od Martina Goffy je už pátým případem detektiva Mikuláše Syrového – a nejen tenhle díl, ale celá audioknižní série bezesporu stojí za pozornost každého milovníka dobrých (a českých) detektivek.

Dále od recenzenta

S velkými osobnostmi se pojí velké příběhy. Některé ale mohou být skryté i několik desítek let. Madeleine Albrightová se až při nástupu do funkce ministryně zahraničí USA dozvěděla o skutečné minulosti své rodiny a vlastních kořenech.
Åsa Larsson s Ingelou Korsell doposud napsaly pět dílů ze série PAX. Série určené malým, mladým čtenářům, současně však série natolik poutavě odvyprávěné, že jí dost možná nepohrdnou ani rodiče. A jak už to u severské literatury bývá, napětím a mrazivem se nešetří...
Historie nahlížená z perspektivy toho, kdo se o ni zajímá, ale nezabývá se jí odborně, může přinést do čtení dějin osvěžující pohled. Samozřejmě, nedochází-li k účelovému zkreslování či dezinterpretaci. Něčeho takového se však Dan Carlin ve své knize Hardcore historie nedopouští. Dosvědčuje to snad dostatečně skutečnost, že ji v češtině vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, které si zakládá…
Jako by chtěl Charles Moore co nejvíce dostát odkazu a přezdívce Margaret Thatcherové. Jak jinak si vyložit jeho mimořádně obsáhlý rukopis, který jen svou první částí atakuje devět stovek stran, respektive pětačtyřicet hodin poslechu? Tahle biografie váží jako pořádný kus železa a je nesmlouvavě přesvědčivá.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Do vody
Malé městečko Beckford obtáčí řeka, jejíž tichá zátočina vytváří tůň, nad kterou strmí vrcholky skal. Její poklid je však jen zdánlivý - smrt tu během historie našlo nemalé množství žen, pověsti vyprávějí i o topení čarodějnic v rámci "zkoušky vodou", díky množství sebevražd se jezírku začalo říkat tůň Tonoucích.
Přejít nahoru