Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dobře znělá Agatha

Audiokniha-Tajemstvi-Chimneys-Agatha-Christie
Audiokniha Tajemství Chimneys

Detektivky Agathy Christie mimo dvě hlavní a nejznámější série přinášejí kvalitativně to nejlepší i to nejhorší, co se královně zločinu za jejího požehnaně dlouhého života podařilo napsat. Titul Tajemství Chimneys z roku 1925, který představuje pátou vydanou prózu autorky, zřejmě nepatří mezi její největší klenoty minimálně co se zápletky týče. Přesto jde o skvěle odvyprávěný a zábavný román s velkou dávkou romantiky a dokonce – v míře, která je u Christie přece jen nezvyklá – humoru a nadsázky.


Hlavního hrdinu příběhu, průvodce turistů Anthonyho Cadea, zastihujeme v jižní Africe, kde přijme nezávisle na sobě dva úkoly: doručit do konkrétního data rukopis pamětí bývalého herzoslovenského (!) předsedy vlády hraběte Stypliče londýnskému vydavateli a vrátit v Anglii dopisy, které kdysi napsala Virginia Revelová a které dnes slouží k jejímu vydírání.

Na tomto půdorysu vystavěla Christie napřed něco, co by se snad dalo označit za dobrodružný román se špionážními prvky. Tento děj jí následně poslouží jako pozadí hlavní detektivní linky, která se odehraje na starém venkovském sídle a jejíž atmosféra ani konstrukce nijak nevybočují ze zavedených pořádků tehdejší žánrové tvorby – podobné detektivky v té době napsali třeba Michal Innes (Hamlete, pomsta!) nebo Margery Allinghamová (Vražda v Black Dudley nebo Záhada kalichu rodiny Gyrthů). Přes veškerou úctu k ostatním autorům však Christie dokazuje, proč je pokládána za spisovatelku, která žánrovou tvorbu dokáže překračovat, případně jí přinejmenším dodat jistou literární kvalitu.

Jak jsme již řekli, Tajemství Chimneys stojí mimo hlavní autorčiny série: vystupuje zde inspektor Battle, jehož uvážlivostí a přirozenou inteligencí jako by Christie před svými čtenáři rehabilitovala postavu profesionálního policisty. Ta u ní totiž jindy slouží převážně jako jednoduché zrcadlo, které multiplikuje geniální intelekty Hercula Poirota a slečny Marplové (poněkud paradoxně se tak látka románu ocitla v hledáčku tvůrců oblíbeného televizního seriálu Slečna Marplová, kde ve velmi zjednodušené podobě tvoří náplň druhého dílu páté série). Postava příslušníka Scotland Yardu Battlea se následně objevuje ještě ve čtyřech dalších románech včetně Nulté hodiny, jedné z nejlepších a v jistém smyslu i nejhlubších autorčiných knih.

banner 1200x150

Zajímavý je osud divadelní adaptace románu. Tu stvořila sama Agatha Christie, a to v roce 1931 pro londýnský Embassy Theatre, kde byla o rok dříve uvedena její Černá káva (u nás známá třeba z velmi dobrého zvukového zpracování Audiotéky). K premiéře Chimneys však tehdy nedošlo, a tak byla hra poprvé uvedena až v roce 2003 v kanadském Calgary, v Británii až o další tři roky později. Každopádně divadelní verze ukazuje na dobrý dramatický potenciál látky, který se pak naplno projevuje v audio verzi knihy.

Její interpret Petr Kubes disponuje dostatečně zajímavým hlasovým fondem i výtečnou technikou, takže jeho audio-výkony jsou vynikající, ať už pocházejí z ranku rozhlasového herectví (vynikající byl třeba jeho výkon ve zvukovém zpracování původně divadelní hry talentovaného Ondřeje Novotného Kolaps, které bychom rozhodně doporučili Radioservisu k vydání na audioknižní trh), nebo klasických audioknih, jichž načetl zhruba tucet v žánrovém rozkročení od literatury faktu a publicistiky přes dystopii až po několik detektivek.

Tentokrát narazil na předlohu, která i přes svůj oddychový ráz patři pro herce k těm nejnáročnějším: množství postav, místy až nepřehledné dialogy, častokrát složitě popsané prostředí dokonce s tajnými chodbami nebo několik vedlejších dějových linek jsou důvodem, proč se v textu dokáže místy ztratit nejeden čtenář. Pod vedením režiséra a zároveň mistra zvuku Jiřího Pochvalovského, který především působí v brněnském Národním divadle, zdolává Kubes úskalí předlohy víc než se ctí. K pečlivé výslovnosti a vpravdě lahůdkovým ukázkám skvělých i zábavných hereckých technik přidává právě i výtečnou orientaci v textu, kterou povětšinou dokáže umožnit i posluchači. A ještě jednou: v tomhle případě to není zrovna snadný úkol. Nahrávka je opatřena decentním hudebním doprovodem, a jelikož vznikla ve studiu Soundguru, je technicky bezvadná. Tympanum si proto může odčárkovat další parádní titul.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se…
Kompletní portrét nejbrutálnějšího sériového vraha Ameriky. Audiokniha spisovatelky Ann Rule, Ted Bundy, vrah po mém boku, je naprosto jedinečná ve své ohromující intimitě a popírá stejně děsivě jako v době svého vzniku naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás.…
V roku 1988 nastal v kariére Richarda Krauza významný zlom, postúpil o stupienok vyššie a z pochôdzkara sa stal detektív. Hneď prvý prípad, vražda robotníka v ropnej rafinérii, mu dáva poriadne zabrať a namiesto toho, aby sa venoval Sylvii a malej dcére, ostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Možno aj preto, že…
Berlín 1964. Německo válku neprohrálo a připravuje se na oslavu 75. narozenin Hitlera. Detektiv Xavier March, stojící stranou nacionálně socialistického běsnění, se snaží zjistit pravdu v případu, ve kterém znepokojivou rychlostí přibývají mrtvoly bývalých vysokých nacistických funkcionářů a který mu byl svěřen vlastně omylem..

Recenze ze stejného žánru

Paříž třicátých let se svými bulváry, bufety a hospůdkami. Pro mnohé krásné a kouzelné místo, pro někoho ale rejdiště zločinců všeho druhu. Druhý pohled by zřejmě platil i pro věčně nabručeného komisaře Maigreta, který se v ulicích hlavního města tentokrát honí za vrahem, o kterém věděl ještě dříve, než se zločin stal, přesto mu ale…
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Kdo chce zabít komisaře Mørcka? Šéf kodaňského policejního oddělení Q sedí za mřížemi ve vazbě a jeho vyhlídky nejsou valné. Kromě toho, že mu hrozí dlouholetý kriminál, mu také kdosi usiluje o život. Podaří se mu přežít dost dlouho na to, aby ho jeho kolegové dokázali dostat na svobodu a on se mohl před veřejností…
Václav Erben a jeho detektiv Michal Exner patří do zlatého fondu české detektivky. Čtenáři a čtenářky milují kapitána Exnera od šedesátých let, před několika lety se jeho příběhy dokonce dočkaly seriálového zpracování. Vražda pro zlatého muže je pak pátým počinem na audioknižním poli.

Dále od recenzenta

Číst tzv. klasiku už dávno vyšlo z módy a její předkládání čtenáři (potažmo posluchači) už je dnes zřejmě mnohem víc vedeno účelem pomoci při plnění školních povinností než nějakým větším zájmem. Jistě se není čemu divit, protože málokterý text přežije svou generaci, natož třeba sto let. Ale občas se přece jenom stane, že to či ono geniální…
Dvanáct vražedných případů vymyšlených pro pobavení a zamyšlení televizního diváka podle dvanácti znamení zodiaku v seriálu Vraždy v kruhu spisovatelkou a scénáristkou Ivou Procházkovou našlo svůj literární doplněk v podobě tří detektivních románů Muž na dně, Dívky nalehko a zvukově zatím nezpracovanými Doteky zabitých.
Řemeslně poctivý publicista Robert Rytina publikoval v roce 2017 v odborném muzikologickém časopise Hudební rozhledy seriálovou studii Reinhard Heydrich: Kat, který miloval hudbu, v níž nabídl neobvyklý pohled na jednoho z nejmocnějších a nejšílenějších zločinců Třetí říše. Ani vysoce inteligentní psychopat, který krom dalšího vymyslel nejzvrácenější způsob masového vyvražďování evropského židovského obyvatelstva, není postavou černobílou…
Po úchvatných Panu Mercedesovi a Právu nálezce uzavírá Stephen King svou temnou thrillerovou trilogii titulem Konec hlídky. Jeho název autor převzal z policejního žargonu, v němž označuje odchod vyšetřovatele do penze. Po jednom z hlavních hrdinů trilogie Billu Hodgesovi totiž „konec hlídky“ zanedlouho nastane i jeho bývalému parťákovi Petovi.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Přejít nahoru