Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dobrodružství v nejtemnější části Prašiny

Prašina – Černý merkurit
Prašina – Černý merkurit

Pokračování Prašiny, v níž Vojtěch Matocha umně kombinuje napínavě vystavěný dobrodružný příběh s prvky sci-fi, fantasy a detektivky, nese tajuplný název Černý merkurit a případné obavy z nastavované kaše lze z velké části zapomenout jako neopodstatněné. Autor sice používá stejné vypravěčské postupy, stejné rekvizity i podobné situace jako v prvním dílu, přesto se Černý merkurit předchozí knize solidně vyrovnává.

Kdo zná v první Prašině odhalené tajemství záhadné pražské čtvrti, v níž nefunguje elektřina a vše jako by zde ustrnulo v době před technickou revolucí, ten si bude muset některými vysvětleními projít znovu. Autor tak ale činí jen v nezbytné míře a způsobem, aby ani poučené publikum nenudil. Děj je tentokrát umístěn do místa zvaného Krchleby, ve všech smyslech slova nejtemnější části Prašiny. Zde už lidé odmítají i ty nejjednodušší vynálezy moderní doby, mají vlastní zákony, pevná pravidla a jejich životy jsou plné zášti, nenávisti a násilí. Právě sem se musejí vydat Jirka a En, aby odhalili záhadu černého merkuritu, ale také aby se o sobě dověděli víc, než zřejmě chtěli vědět. A nové dobrodružství jim možná pomůže vzkřísit i skomírající plamínek jejich dřívější lásky.

Jestliže v první části své zamýšlené trilogie autor více méně nastoluje otázku, nakolik je lidstvo v zajetí technologií, a předvádí, jak by vypadal život bez nich, druhá část je úvahou o tom, nakolik se může projevit v lidské duši a následně ve společenství důsledné odmítání jakéhokoli pokroku – a právě uměřenost jeho přemítání je pro dnešní dobu nesmírně cenná, obzvlášť pokud si uvědomíme, že Matocha si vydělává na živobytí jako vývojář mobilních aplikací.
 

Autor dokázal napsat dvě vynikající a velice čtivé knížky s velkou přidanou hodnotou. Obě rámuje dobrodružný a napínavý děj plný záhad a tajemství, který nedá publiku vydechnout. Jeho stylistické schopnosti jsou místy až neuvěřitelné (už jen způsob, jakým jakoby mimochodem a jako holý fakt umístil Prašinu doprostřed Prahy, je excelentní), a třebaže některé dějové konstrukty mohou působit nereálně, dokáže do jazykově brilantního textu „vpašovat“ celou řadu velmi silných situací, nápadů a otázek, že mu za vlasy přitažené momenty rádi odpustíme. Nutno dodat, že v druhém dílu Prašiny jich nacházíme o poznání více než v prvním, ale také, že otázky, které autor svému publiku klade, jsou o poznání závažnější.

banner 1200x150

Audioknižní verze se opět ujal pod režijní taktovkou Alexandry Bauerové nadaný Matouš Ruml, vyznávající spíše hraný než vyprávěný styl interpretace. Otázkou je, zda taktovka režisérky nezapomínala v některých případech mávat a zda celkově sice povedený Rumlův výkon někdy není za hranou. Posluchač jistě mladému herci odpustí občasná zaškobrtnutí, kterých je velmi málo, ale o to jsou rušivější (jde o nemnoho situací, kdy například neoddělí spojku od podstatného jména). Smíšené pocity však vzbuzují hlasové proměny věnované některým postavám – obzvláště krchlebský hrdlořez Sam promlouvá hlasem, který se blíží přehrávání až karikatuře. Možná by v některých případech méně bylo více, nicméně interpretační rámec je i přes tyto námitky zcela legitimní.

Hudba Maria Buzziho audioknihu skvěle doplňuje a zároveň svou nápaditou moderností neustále připomíná, že se příběh odehrává v současnosti, čímž pomáhá rozbíjet zcestné názory o nových Stínadlech a o Matochovi jako pokračovateli Jaroslava Foglara.

Celkově je audiokniha Prašina – Černý merkurit podobně kvalitní jako její předchůdkyně, a to i po technické stránce. A tak už nezbývá nic jiného, než se těšit na závěrečný díl a doufat, že neposune prozatím hodně nadprůměrný počin do říše zapomenutelna.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Příběh malé Denisky, která žije u babičky, protože je táta na montáži v Africe. Seznámí se se sousedem Cyrilem, který si při práci na zahradě vždycky najde čas věnovat se i Tenisce, jak si její jméno zkomolil. Holčička se seznamuje s přírodou a poznává její proměny v průběhu ročních období. Rozprávění Cyrila s Teniskou končívá…
Připravte se na výpravu do zemí plných fantazie a šťastných konců. Díky moderním vymoženostem máme sice možnost létat a pozorovat každý kout země bez opuštění domova, ale přece jen nás kouzelné zrcadlo fascinuje mnohem víc než televize a létajícímu koberci se nevyrovná ani seberychlejší letadlo. Pohádkový svět je prostě krásnější, kouzelnější a zábavnější než obyčejná skutečnost.
Je vedro. Příšerné vedro. A tlapky osudu jsou nevyzpytatelné… Baculatá Rebeka Voříšková, kterou si spolužáci zvykli vnímat jako „bečku“ a „socku“, musí stůj co stůj přečkat červencová horka. Schovala se proto se všemi XXL mindráky doma na zahrádce – jenže čaromoc prázdnin předčí i sen noci svatojánské. Osamělou šesťačku osloví psí pokolení, jež má po…
Lapálie správné party z Holešovic zná už nejedna generace. V podání Martina Dejdara se velmi dobře pobavíte! Spolu s Alešem, Mirkem, Čendou a Boříkem se smáli kluci i holky už v sedmdesátých letech minulého století, ale jejich lapálie jsou nadčasové a mohou potkat kohokoliv z vás i dnes.

Recenze ze stejného žánru

Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout.
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Parafrází tohoto známého výroku by snad šlo shrnout vše, o co obyvatelé ctihodného městečka Kocourkova usilují a s jakým výsledkem se jejich snažení setkává. Nadšeně se vrhají do nových projektů, kterými chtějí zvelebit svou obec, ale nakonec nic nedopadne podle jejich plánů. Na vině je často několik…
Knihy džunglí britského prozaika Rudayarda Kiplinga, klasika dobrodružné literatury, jsou nejznámější napínavými povídkami o indickém chlapci Mauglím, vychovávaném smečkou vlků. Mauglího příběhy se dočkaly mnoha samostatných vydání, množství adaptací a také několika audioknižních zpracování, včetně tuzemských. S novou velkolepě pojatou a velmi ambiciózní verzí přichází v letošním roce Radioservis, přičemž ve dvouhodinové nahrávce se představí kolem třicítky…
Kdo by neznal příběh sirotka Sebastiána a jeho fenky Belly (nebo je to obráceně a příběh je o Belle a jejím lidském sirotkovi?), nejznámějšího románu francouzské spisovatelky, herečky, scénáristky a režisérky Cécile Aubryové. Konec konců, Bella a Sebastián baví a dojímá dospívající čtenáře už více než půl století.

Dále od recenzenta

Jako velká voda vtrhl mezi nejúspěšnější spisovatele švédský publicista Fredrik Backman a právem se stal oblíbeným v bezmála padesáti zemích světa. Po několika prózách soustředěných téměř výhradně na jedinou postavu (Muž jménem Ove, Tady byla Britt-Marie) se odhodlal k plnohodnotnému románu zalidněnému množstvím figur, který pod názvem Medvědín vyšel česky v nakladatelství Host v roce…
Přinejmenším od dob Sigmunda Freuda víme zcela vědecky, že sexualita hraje v lidském životě důležitou roli. Co se však může stát, pokud se sex tak či onak a třeba jen na moment dostane v životě nebo mezilidských vztazích na místo stěžejní, nejdůležitější? Takové mezní situace se rozhodl prozkoumat Dušan Taragel v menší sbírce pěti povídek Polrok bez…
Jan Amos Komenský. Jméno, které znají všichni, kteří prošli českým základním školstvím, a zároveň autor, kterého podvědomě řadíme někam do pravěku a jehož dílo by nám většinově nepřišlo na mysl číst.
Náboženskou komunitu Amišů máme u nás převážně spojenou s několika popkulturními referencemi. Amišové, či chcete-li amenité, se objevili v pár filmech (především v thrilleru Svědek Petera Weira s Harrisonem Fordem v hlavní roli), paroduje je píseň ‚Weird Al‘ Yankovice Amish Paradise nebo se s nimi setkáme v seriálech Simpsonovi či Family Guy.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Prašina – Černý merkurit
Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Pokračování úspěšné audioknihy, ověnčené cenou Nejlepší audiokniha pro děti a mládež 2018, odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.
Přejít nahoru