Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dokumentární audiorekonstrukce vraždy ve třiadvaceti dnech

Datum: 

Autor recenze: 

Agent
Agent

V listopadu loňského roku přišla Audiotéka s velice zajímavým a poměrně unikátním projektem Agent, který mapoval posledních dvacet tři dní Alexandra Litviněnka, od jehož smrti v tu dobu právě uběhlo patnáct let.

Za celým projektem autorsky (s přispěním Karla Kratochvíla a Petra Erbese) a režijně stojí Jiří Havelka, který v současnosti bezesporu patří k nejvýraznějším českým divadelníkům. Postupně se ale ukazuje, že Havelka jako autor má co říci i na poli čistě auditivním – vzpomeňme na jeho Vlastníky (režie: Natália Deáková), kteří zabodovali v cenách Audiokniha roku, či na jeho rozhlasovou „talkshow“ Spolu je nám dobře aneb Obývačka, která rozvíjí fiktivní realitu současného Československa a ve které se známé osobnosti vystupující sami za sebe zamýšlí nad tím, co by bylo jinak, kdyby se Československo v roce 1993 rozdělilo.
 
Havelka ve svých projektech rád posouvá hranice určitých žánrů a dramatické útvary buduje na půdorysu jiných často publicistických útvarů (např. beseda). Stejně je tomu i u audioknihy Agent, která má dokumentární podobu. Autor ctí formální stránku dokumentu a celý seriál konstruuje zejména z útržků rozhovorů zainteresovaných osob s vyšetřovatelem. Ty doplňují dialogy mezi agentem a jeho manželkou, přáteli či lékaři, retrospektivy a doplňující odosobněný komentář Pozorovatele v podání Radúze Máchy. Právě ten dodává celému seriálu i po obsahové stránce punc dokumentárnosti, zasazuje děj časově i místně a zejména podává rozšiřující informace o zainteresovaných osobách.
 
Nutno podotknout, že Jiří Havelka se tématu otravy Alexandra Litviněnka nevěnuje poprvé. V roce 2017 připravil s herci Dejvického divadla, z nichž většina účinkuje i v audioknize Agent, divadelní hru Vražda krále Gonzaga. Přestože je dílo lehce inspirováno Shakespearovým Hamletem, odtud ostatně pochází i název, pojednává hra ve své druhé části o Litviněnkově zavraždění a funguje na de facto stejném půdorysu jako Agent. V audioknize však Havelka tento autorský přístup dovedl k dokonalosti, při čemž se v tomto případě jen potvrzuje, že stejné téma, respektive dílo může mít v auditivní podobě mnohem větší účinek.
 
Do titulní role obsadil režisér Havelka Jaroslava Plesla, který podal nadmíru sugestivní a zároveň velice přesvědčivý výkon. Plesl to skutečně neměl jednoduché – na rozdíl od ostatních prošla jeho postava drastickým vývojem, který se samozřejmě propsal i do hlasu interpreta. Pleslovi se skvěle podařilo hlasově ztvárnit postupnou zkázu člověka, který dlouze umírá na otravu i se všemi záblesky naděje a následnými zhoršeními. Herec navíc naprosto přesně dokázal vystihnout ztrátu schopnosti mluvit, kterou agentovi způsobily ukrutné bolesti. I v těchto závěrečných pasážích byl Plesl přirozený a přispěl k už tak velice realistickému dokumentárnímu dojmu. Také další herci (jmenovitě například: Klára Melíšková, Ivan Trojan, Martin Myšička či Jiří Vyorálek) jsou ve svých promluvách velice přirození. Lehce odosobněný styl, díky kterému interpreti své postavy příliš neprožívají, je obrovskou devízou tohoto audio seriálu, který si po právu říká dokumentární rekonstrukce.

 

Výtku můžeme směřovat snad jen ke koncepci zvukových předělů. Každý z dílů, které Audiotéka v době vydání uvolňovala postupně, je opatřen zajímavou a střihově podařenou znělkou vytvořenou ze záznamů skutečných promluv Litviněnka a dalších zainteresovaných osob. Ve chvíli, kdy audioknihu posloucháte jako komplet, je ovšem znělka poněkud na obtíž – při 4 hodiny a 17 minut dlouhé audioknize totiž zazní třiadvacetkrát, tedy zhruba každých deset minut. Co je ale naopak velice příjemné, jsou závěrečné titulky, ve kterých zazní jména všech tvůrců a interpretů. Bohužel téměř žádný vydavatel takto detailní není a omezuje se pouze na interpreta, případně na režiséra. Je škoda, že podrobné informace o tvůrčím týmu nejsou povinnou součástí informací o audioknihách alespoň na webových stránkách vydavatelů.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

To se takhle potkají se jezevec, ježek, králík, sýček, jezevčík a člověk… To není začátek vtipu, ale ve zkratce děj příběhu Zubatá, který v roce 2024 napsal Marek Epstein. Kniha je určená starším dětem a jak už název napovídá jejím hlavním tématem je smrt. Zubatou si teď díky nakladatelství Témbr můžete poslechnout v geniální interpretaci…
Alena Mornštajnová je českým čtenářům známá především jako autorka bestsellerů pro dospělé. Nicméně čas od času spisovatelka zabrousí i do literárních vod pro nejmenší děti. To je i případ její nejnovější útlé knížky Vánoce v Šípkové ulici, která teď vyšla ve vydavatelství Albatros a krátce nato také v audiální verzi u OneHotBook.
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…
Vedle Českého rozhlasu, respektive Radioservisu, patří Audiotéka k předním vydavatelům audiálních her. Kromě děl vzniklých přímo pro ni přichází také velice často s adaptacemi známých původně divadelních her. V poslední době to byly například díla Agathy Christie nebo Goldoniho Sluha dvou pánů. Tentokrát však Audiotéka zabrousila do zcela jiných vod a nabídla posluchačům spíše neznámou…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Agent
Alexandr Litviněnko byl bývalý ruský agent, který pracoval pro KGB a FSB. V roce 2000 emigroval do Velké Británie, kde získal azyl a posléze rovněž britské občanství. Na začátku listopadu 2006 byl otráven radioaktivním poloniem, o tři týdny později na následky otravy zemřel. Ve svém posledním prohlášení obvinil ze své smrti ruského prezidenta Putina. Co se ale odehrálo mezi dnem, kdy Litviněnko vstoupil do lobby hotelu Millenium a dnem, kdy jej lékaři prohlásili za mrtvého?
Přejít nahoru