Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Romantizované Irsko jako z bedekru

Datum: 

Autor recenze: 

Domek v Irsku
Domek v Irsku

Julie Caplinová je britská spisovatelka a cestovatelka, známá právě tím, jak se jí daří propojit obě tyto své vášně. Čtenářsky přitažlivá kombinace jednoduchého vypravěčského stylu, romantických zápletek a atraktivních lokací, kam děj svých románů umisťuje, jí přinesla oblibu také u českých čtenářek a čtenářů. Není divu, že se jejího díla chopilo i audioknižní vydavatelství.

Tím je Cosmopolis, který loni vydal audioknihu Kavárna v Kodani a letos navázal nejnovějším románem ze série, tedy Domkem v Irsku. Interpretace se v obou případech ujala Veronika Lazorčáková, režie Zdeněk Rytíř. Byť mají knihy název nápadně stejného typu, jsou psány v totožném žánru a v obou případech je hlavní hrdinkou žena, která do titulního místa přicestuje z Anglie, aby se tam (neplánovaně) zamilovala, nejedná se o navazující pokračování, ale o různé příběhy se stejným konceptem, který autorka s různými obměnami opakuje, neboť v něm nalezla recept na úspěch. Posluchačkám a posluchačům tedy nic neunikne, vrhnou-li se po Kavárně v Kodani ihned na Domek v Irsku (či začnou-li rovnou druhou z audioknih), přestože v knižním vydání mají mezi oběma romány možnost přečíst ještě Pekárnu v Brooklynu, Cukrárnu v Paříži, Hotýlek na Islandu, Pláž v Chorvatsku, Čajovnu v Tokiu a Chatu ve Švýcarsku. Navíc se mohou těšit na – pro letošní rok ohlášený – Hrad ve Skotsku. Audio fanoušci „romantických útěků“ (jak se celá série poměrně přiléhavě jmenuje) si zatím musí vystačit pouze s knihou nejstarší (tedy Kavárnou v Kodani) a zrcadlově k ní s tou aktuálně nejnovější, tedy s Domkem v Irsku.

Příběh nabízí zhruba to, co by si většina čtenářstva pod pojmem současného romantického románu mohla představit. Hlavní hrdinkou je trochu zmatená a trochu sebejistá žena hledající v první řadě lásku, byť občas úsměvným a občas nešikovným způsobem. Přihrává jí však sám osud, a tak se vlastně ani nemusí příliš snažit, protože příběh si jí posouvá sám přesně tam, kde ji autorka potřebuje mít. Hrdinkou a vypravěčkou Domku v Irsku je britská právnička Hannah, která si jede odpočinout na šest týdnů do Irska, kde se také chystá navštěvovat elitní kuchařskou školu na venkově, avšak hned první večer v Dublinu se romanticky zaplete s místním mužem, archetypem současné červené knihovny. Situace se samozřejmě komplikuje, dramatizuje a nějakým způsobem vyvíjí, operuje s množstvím pestrých vztahů (nejen) hlavní postavy, které Caplinová zaplétá a rozplétá – tu konvenčněji, onde méně. Nezabíhejme však příliš do dějových a příběhových detailů.

V mnohém nepříliš nápaditá (a přinejlepším průměrné napsaná) romantická pohádka je plná klišé (jak příběhových, tak vyjadřovacích), nepravděpodobných dějů a často bohužel dosti hloupých scén, místy vpravdě stupidních dialogů a bedekrově idealizujících obrazů malebného Irska, které by čtenáři od zcestovalé autorky vlastně nejspíš nečekali. Navíc je román vyprávěn z perspektivy často otravně hloupé hlavní postavy, vystupující (a někdy se opravdu i projevující) jako inteligentní. Coby oddechová a nenáročná literatura na dlouhé večery však Domek v Irsku obstojí a své čtenářstvo/posluchačstvo uspokojí, v rámci žánru tedy funguje relativně obstojně.

Veronika Lazorčáková knihu interpretuje příjemně, pomalejší tempo její řeči rozhodně nenudí, naopak přidává na jistém pocitu klidu a dodává potřebný nádech neuspěchaného životního stylu a venkovské malebnosti. Nejen, že vystihuje estetiku románu, ale navíc paradoxně doplňuje náladu, o níž se autorka pokouší, občas však ne úplně úspěšně.

banner 1200x150

Hlas interpretky je velice libozvučný, skutečně dobře se poslouchá. Lazorčáková taktéž dobře pracuje s charaktery jednotlivých postav, s uvolněnými i vypjatějšími emocemi, s různými situacemi, ale také třeba s jemnou ironií nebo zmatením vypravěčky či s jistým druhem humoru na příslušných místech. Práce režie i interpretky je tedy zcela bezchybná a cílovou skupinu posluchačů a posluchaček určitě neurazí, ba právě naopak. Troufám si tvrdit, že audiální zpracování dělá z Domku v Irsku příjemný zážitek i pro část ze spektra publika, kterou by kniha v tištěné podobě nejspíš příliš nebavila.
 

K atmosféře přispívá i příjemná hudba, o kterou je audiokniha doplněna. Ta zní v tónech inspirovaných tradičním irským folkem, avšak s výrazně romantickým nádechem, což k prostředí románu sedí absolutně.

Setkáváme se tedy s více než povedeným zpracováním knihy nepřekračující žánrový průměr, byť dávající cílovému publiku přesně to, co očekává, a tak je to vlastně zcela v pořádku. Na druhou stranu, i v tomto druhu romantické prózy lze nalézt velké množství mnohem slabších a hůře napsaných děl, než je Domek v Irsku, a tak toužíte-li po oddechovém romantickém příběhu okořeněném o trochu atmosféry malebného Irska, nejnovější audio zpracování díla Julie Caplinové vám zpříjemní přinejmenším oněch jedenáct a půl hodiny, které jeho stopáž zabírá.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí. Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné…
Nový román držitele Man Bookerovy ceny je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, vyprávěných unikátně v první, druhé a třetí osobě. Jejich pomocí autor odhaluje a prohlubuje pohled na osudový vztah.
Jednoho večera navštíví Addie Moorová svého souseda Louise Watterse. Oba již před lety ovdověli a jejich životy na malém městě plynou ve stereotypech, které chabě vyplňují prázdnotu. Rozhodnou se nebrat ohledy na to, co si pomyslí ostatní, a začnou se scházet.
1 2 3 5

Recenze ze stejného žánru

Opuštěnou kočku nebo babičku politujeme, ale co si počít se zdravou třicítkou, která je jen divná? Příšerně se obléká, nedochází v pravidelných intervalech ke kadeřnici ani na kosmetiku, škudlí každou libru a nepochopí jediný vtip. Takové individuum bez jediné slzy lítosti opustíme a z kolektivu vyloučíme.
Představte si svět po čtvrté světové válce, ve kterém se Spojené státy změnily na království, v němž funguje kastovní systém. Možností, jak si polepšit, není mnoho, a tak, když král vyhlásí, že svého právě zletilého syna, prince Maxona, provdá za dívku z lidu, mnoho rodin ucítí svou životní šanci. Ne však America Singerová. Princ ji…
Audioknihy populárních herců a hereček v autorské interpretaci patří mezi stále vyhledávanější. Často jde o vzpomínky či herecké historky, někdy například o sbírku fejetonů. Co ale, když herečka načte svůj vlastní literární, v základu fiktivní příběh? Z knihy Jany Bernáškové s mnohoznačným názvem Jak přežít svého muže se v papírové podobě téměř okamžitě stal bestseller a…
Julia Quinnová je úspěšná americká autorka historických romancí spadajících do žánru červené knihovny. Jen v češtině vyšly přes dvě desítky jejích románů, audioknižního zpracování se však dostalo prozatím jen prvnímu dílu série o osudech rodu Bridgertonových, knize Vévoda a já. Jde zároveň o román, který autorce zajistil nebývalou popularitu, v posledních letech znásobenou zejména díky aktuálně velice…

Dále od recenzenta

Autor humoristických knih, vtipných průvodců židovskou kulturou, ale také třeba filmových scénářů Leo Rosten je u nás známý především svými knihami o studentovi newyorské večerní přípravné školy pro dospělé Hymanu Kaplanovi. Kniha Pan Kaplan má stále třídu rád se u nás dlouhodobě těší obrovské popularitě, hrávalo se tu také muzikálové zpracování, vyšla též audio dramatizace.
Pavel Renčín patří mezi známá jména české fantastiky, ač občasně „zabloudí“ i k jiným žánrům, například do nebezpečné blízkosti literatury pro mladší čtenáře. Jeho již patnáct let stará novela Jméno korábu kombinuje oba zmíněné žánry, a přesto z autorovy poetiky poměrně vybočuje. Audioknihu připravilo v interpretaci Vojtěcha Hamerského vydavatelství Čti mi!
Ruský spisovatel, dramatik a scenárista Vladimir Sorokin je známý nejen milovníkům postmoderny a literatury s prvky absurdna. Provokatér, a především dlouhodobý kritik totalitářských praktik putinovského Ruska patří mezi světově proslulé autory, i u nás vyšlo z jeho díla mnohé, letos byl dokonce hostem pražského veletrhu Svět knihy.
Politik, autor několika knih (převážně sebraných facebookových statusů) a také básnické sbírky. A nyní i audioknižní interpret. Ivan Langer připravil audiální verzi své knihy Sochobásně. Tři čtvrtě hodiny dlouhou četbu pod názvem Zvukosochobásně vydal Galén a načetl sám autor.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Domek v Irsku
Hannah se rozhodla pro velkou životní změnu. Opustí kariéru úspěšné právničky z uspěchaného Manchesteru a vydá se na šestitýdenní kurz vaření v Irsku. Cestou se zastaví v Dublinu, kde si užívá všechno, co nové město nabízí – irské speciality, skvělé drinky a také společnost charismatického Conora, se kterým se náhodou seznámí. Když se další den přesune na malebný venkov a ubytuje se v útulném domku, zjistí, že to, co se stalo v Dublinu, tak docela v Dublinu nezůstalo.
Přejít nahoru