Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Fikce. Nic, než fikce

Datum: 

Autor recenze: 

Dopis ze záhrobí
Dopis ze záhrobí

Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy na články o nejprodávanějších titulech v daném měsíci i roce.

Frekvence, s jakou Dominik Dán píše, je srovnatelná třeba s americkým géniem Edem McBainem, k němuž bývá pro svižné tempo a živé dialogy hlavních hrdinů často přirovnáván. Jsou to většinou dvě knihy ročně (pravda, McBain někdy zvládl i čtyři, dokonce měl dohromady sedm pseudonymů), což asi nevyhnutelně znamená i široké kvalitativní rozkročení.

Mezi jeho detektivkami najdeme několik knížek vysloveně slabých, ale i díla nesmírně zajímavá. Například jeden z jeho prvních románů Bestie celkem uvěřitelně vykresluje povahu sadistického sériového vraha, příběhy Červený kapitán (česky vyšel pod názvem Rudý kapitána Uzol zase účtují s minulostí a možná nezáměrně vzbuzují mnoho otázek, například nakolik se lišily struktury a nepsaná pravidla předlistopadových bezpečnostních složek od těch, které jsou vlastní různým mafiím. A pak je tu drtivá většina velice slušného standardu žánrového literárního průmyslu. Sem patří i Dopis ze záhrobí, solidně vystavěná detektivka z úplného začátku postkomunistického režimu, v níž současné zločiny pramení z dávných provinění.

Kniha dějově patří téměř na úplný začátek série, kterou svými romány autor buduje. Je těsně po revoluci, staré pořádky se rozpadají a nové se ještě neustanovily, jakákoli úvaha o budoucnosti končí velkým otazníkem. Chlapi z kanceláře 141 na bratislavské kriminálce (pardon, na kriminálce v Našem městě) berou vše s patřičnou dávkou profesionality, ale i svého pověstného humoru. (Audio)kniha má jako obvykle spád, napětí a akční scény, v přímých řečech to jiskří, popisy jsou uměřeně nenudné – a čte ji Martin Stránský. Ten dodává příběhu svižnou interpretaci, které není možné vytknout snad vůbec nic.

Na pováženou je však toto: Je triviální skutečností, že jméno Dominik Dán je pseudonym, za nímž se údajně skrývá aktivní elitní policista z bratislavské kriminálky s hlubokou znalostí vyšetřovacích metod na straně jedné a chování zločince, potažmo organizovaného podsvětí, na straně druhé. S takovým PR backgroundem a tak širokou čtenářskou a posluchačskou základnou, jakou disponuje, už má potenciál do jisté míry ovlivnit veřejné mínění – a projdeme-li si uživatelské recenze na knižních a audioknižních serverech, seznáme, že se tak opravdu děje.

banner 1200x150

Pak je ale celkem špatnou zprávou, jak až umanutě hned v několika románech (Krv nie je voda, Beštia) tlačí skrz vypravěčské hodnocení, dialogy i samotný děj nebývale ostrou kritiku amnestie, již vyhlásil prezident Václav Havel v roce 1990. Problém je, že Dán vůbec nekritizuje fakticitu Havlova gesta, nýbrž slaměného panáka, kterého si vystavěl snad ze všech dostupných mýtů a legend, které kolují od ústní slovesnosti po řetězové maily.

Zájemce lze odkázat na Sbírku zákonů, kde si může předmětné rozhodnutí přečíst a přesvědčit se například o tom, že amnestie se opravdu netýkala vražd, znásilnění ani loupeží. Pokud si nádavkem vyhledá i rozhodnutí o amnestiích Gustáva Husáka nebo Antonína Novotného, zjistí také, že ta Havlova opravdu nebyla bezprecedentní a největší v dějinách.

Přitom lze zcela oprávněně poukazovat na jednotlivé případy, v nichž amnestie zafungovala jako katalyzátor nesmírně smutných a často i odporných činů a událostí – například na vzpouru vězňů v Leopoldově nebo na případ dvojice sériových vrahů Kotta a Kutílka, kteří byli amnestováni, když si odpykávali tresty za banální krádeže. Varovný byl i případ pedofila Jaroslava Oplištila, který vzbuzuje otázku, zda seznam trestných činů, na které se amnestie nevztahovala, nebyl příliš úzký.

Dánova sériová kritika se však něčím takovým obecně nezabývá, a pokud, tak také zcela mylně: v románu Mucholapka připisuje Havlově amnestii podmínečné propuštění pozdějšího sériového vraha Josefa Slováka, to s ní však vůbec nesouviselo.

Amnestie hraje v Dopisu ze záhrobí důležitou roli, bez ní by příběh nemohl být vystavěn tak, jak vystavěn je. To knihu značně problematizuje co do její realističnosti a faktické věrnosti. Pouze pokud ji vezmeme jako čistou fikci bez pokušení pokládat ji za literární dokument, dostaneme zručně napsanou detektivku v solidním překladu a skvělé interpretaci. A nebudeme zklamáni.

 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Autobiograficky laděný příběh z pera české autorky žijící ve Velké Británii s vtipem dokládá, že život v cizině je potřeba brát s nadhledem a že se na něj jen tu a tam dají použít česká měřítka. Ovšem tím spíš při něm může být větší zábava.
Příběh nejslavnějšího švédského startupu. To, jakým způsobem dnes posloucháme hudbu se zdá samozřejmostí, vývoj současných možností avšak trval téměř dvě desetiletí. A není u konce. Hledání investorů, boj o práva, vyjednávání s Markem Zuckerbergem, vstup na akciové trhy, v této knize najdete všechno to, co se skrývá na cestě od geniálního nápadu až k dominantnímu…
Příběh Radovana Krejčíře vrátí posluchače na začátek jeho kariéry a to do let devadesátých a na přelom tisíciletí. Co ho vedlo k tomu dát se na profesionální dráhu gangstera?
Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955. Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie.

Recenze ze stejného žánru

Když se řekne Lauren Graham, mnohým seriálovým fanouškům se ihned vybaví postava těžko zaměnitelné matky samoživitelky s bystrou myslí, komicky-ironickým pohledem na svět a ocelovým žaludkem z (převážně) komediálního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Že je Graham též spisovatelka, bude vědět patrně o něco méně lidí. A to právě v češtině vyšla už třetí její kniha.…
Vydané svazky korespondence různých literátů, vědců, herců či politiků zajímají většinou pouze odborníky z daných oborů nebo sběratele fakt a faktíček, případně bulvárních informací, které tu a tam autoři soukromých dopisů zakleli do svých řádků. V případě Korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kterou ve třech svazcích vydalo nakladatelství Akropolis (ve spolupráci s nadací Medy…
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Loni jsme oslavili dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany, jednoho ze dvou nejvýznamnějších českých skladatelů 19. století a také jednoho z nejvýznamnějších skladatelů vůbec. Při této příležitosti představil čtenářstvu nejnovější životopisnou monografii spisovatel a publicista Pavel Kosatík, který tak doplnil solidní řádku starších titulů, zejména rozsáhlou publikaci hudebního historika Václava Holzknechta z roku 1979 a o…

Dále od recenzenta

Je neuvěřitelné, jak velkou část díla dvou velikánů české literatury, prozaika a nakladatele Josefa Škvoreckého (1924–2021) a básníka, překladatele a editora Jana Zábrany (1931–1984) zaujímá detektivní žánr. Škvorecký, autor poručíka Borůvky, populárních Hříchů pro pátera Knoxe a řady společenských detektivek z poslední etapy svého života, byl významným teoretikem žánru (především eseje Nápady čtenáře detektivek, knižně 1965).…
Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč.
Betonová zahrada Iana McEwana, nositele Řádu britského impéria, neoficiálního titulu „básník perverze“ a přezdívky „Ian Macabre“, je patrně nejznámější prózou plodného anglického autora, jehož dílo čítá úctyhodných 17 románů, pět sbírek povídek a také (vzhledem k jeho zaměření poněkud paradoxně) dvě knížky pro děti. Výsadní postavení románu je dáno i stejnojmennou filmovou adaptací režiséra Andrewa Birkina…
Dvě význačné osobnosti se v roce 2023 spojily k napsání výjimečné knihy Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století, která se péčí nakladatelství Audiolibrix dostává také k českým čtenářům i posluchačům audioknih.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dopis ze záhrobí
V roce 1990 začíná nová éra v dějinách našeho státu, staré socialistické struktury se hroutí, nastupuje demokracie se všemi kladnými i zápornými dopady na obyčejné lidi, policisty nevyjímaje. VB – Veřejná bezpečnost – se přetransformovala na policejní sbor, ale otázka, kdo ho bude tvořit, vyřešena není. Stanou se ze všech příslušníků ze dne na den policisté? Čeká funkcionáře a politicky aktivní příslušníky odchod do civilu? Doplatí na nové změny i zkušení renomovaní kriminalisté, jako je komunista Eduard Burger, nebo je nový režim vezme na milost? Dilema vyřeší osudové rozhodnutí nově zvoleného prezidenta. Uvede se neuváženým, krátkozrakým činem – vyhlásí širokou amnestii. Noční ulice jsou najednou plné deviantů, násilníků a vrahů, novodobí detektivové tím dostanou šanci uklidit, dokázat společnosti svou potřebnost. Vše se mění, nová demokratická doba přináší nové vraždy, které svou brutalitou a bestiálností předčí ty staré, socialistické. Vše se vším souvisí, stín minulosti se vznáší nejen nad detektivy, ale i nad vrahy. Na otázku, komu svítá na lepší časy, zatím nezná odpověď vůbec nikdo, všechno ukáže až budoucnost.
Přejít nahoru