Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Uvážlivé vzpomínky milovníka invektiv

Datum: 

Autor recenze: 

Dr(o)bečky z půjčovny duší
Dr(o)bečky z půjčovny duší

K čtenářsky oblíbeným žánrům bezesporu patří biografie známých osobností a tak není divu, že mu pozornost dlouhodobě věnuje i stále více se rozvíjející audioknižní trh. Vzpomínky slavných jsou v knihách zaznamenávány různými způsoby – někdo se nechává zpovídat novináři či spisovateli, jiný si své paměti ve spolupráci s redaktory napíše sám, často autoři vytvářejí portréty osobností na základě archivních materiálů. S obdobnými přístupy pracují i vydavatelé mluveného slova.

Z rozhovorů vychází edice Mluviti stříbro, či nedávno vydaná nahrávka vzpomínek Lídy Baarové, se kterou rozmlouval v roce 1982 Josef Škvorecký. Několik životopisů sepsaných autory o někom jiném natočila například Audiotéka, nechybí ani umělecký deník Karla IV. od Josefa Bernarda Prokopa z vydavatelství OneHotBook. V jisté menšině se však k posluchačům dostávají autobiografie napsané a namluvené samotnými majiteli vzpomínek. Jednu z takových výjimek představují Dr(o)bečky z půjčovny duší Vlastimila Brodského.

Nutno říci, že si dal Brodský na sepsání pamětí velmi záležet a to i přes skutečnost, že se jim dlouho usilovně bránil. Při vzpomínání se držel prosby jedné obdivovatelky, která mu napsala: „Chcem Vás poprosit, aby ste nepísali raz vo svojich pametiach o úlohách herca, ktoré ste stvárnili, ale aby ste napísali, ako ste žili mimo javiska, mimo kamery. Nás drobných, bezvýznamných ludí práca herca nadchne len v tých chvílach, keď úlohu s jeho výkonom prežívame v divadle, vo filme, v televízii. Potom zabúdame. V životopise herca nás nezaujímá, čo hrál a ako hrál, ale ako žil ako človek.”

Své vzpomínky tedy Brodský volil velmi uvážlivě. V textu nenajdeme pikantní historky z natáčení, rádoby vtipné pomluvy hercových kolegů, ani bulvární příběhy typu kde, kdo, kdy a s kým. Naproti tomu poznáváme Brodského jako člověka laskavého, kultivovaného, sebekritického a moudrého. Jsme svědky hercova přemítání na různá témata – úvaha o partnerství na jevišti, a po celou dobu nás provází typický humor Vinohradského divadla plný invektiv mimo jiné i na vlastní osobu. Ke kladům díla také přispěla autorova bohatá slovní zásoba, vyprávění bez známek patosu, i přiznávání vlastních chyb a omylů. 

Brzy po vydání knihy (1995) byl herec pozván do studia Českého rozhlasu, aby své vzpomínky přednesl na mikrofon. Někteří příznivci mluveného slova vyžadují tituly bez dramaturgických zásahů, v šestidílné četbě na pokračování v režii Karla Weinlicha se však krácení ukázalo jako velké plus. V předloze se totiž nachází mnoho pasáží, které by si měl čtenář přečíst raději sám, a celá řada korespondencí, jejíž přednes by autentičnosti spíše ubral. Kapitoly jsou také často řazeny jinak než v knize. Jedním z důvodů byla jistě stopáž jednotlivých dílů, která vyžaduje dělit části na uzavřené celky, na druhou stranu odlišný výběr umožnil vznik zajímavých kompozic, z nichž jmenujme alespoň tu o stáří a dorostencích. 

banner 1200x150

O dokonalost pro vydání zvukového záznamu se v letošním roce postarala i Radiotéka, když metaforu v podání Jiřiny Jiráskové ponechala jen u první části a následující díly uvedla klavírním doprovodem. Posluchači je tak umožněn souvislý poslech, nahrávka přitom neztrácí nic z původního formátu četby na pokračování. Nezbývá než dodat: zaposlouchejte se do autentického a upřímného vyprávění člověka, kterému přátelé přezdívali „laskavý Bróďa“.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Na železničních kolejích byla v únoru nalezena nahá mrtvola malého chlapce s rozpáraným břichem, podivnou smyčkou kolem kotníku a s pusou plnou hlíny. Očividnou vraždu přesto státní orgány vyhodnotily jako nešťastnou nehodu. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá – případ se odehrál v Moskvě roku 1953, tedy v době, kdy v Sovětském svazu zločinnost…
David Walliams, autor dětských knížek, je plným právem považován za pokračovatele Roalda Dahla. V jeho dílech se pokaždé objevují bizarní postavy, jejichž chování je v běžné společnosti vnímáno jako velká odchylka od normálu. Vzpomeňme např. na pana Smraďocha, který se dostane do rodiny, ve které se přehnaným způsobem dbá na čistotu. Ne jinak je to…
Putování za švestkovou vůní od Ludvíka Aškenaziho považuji za klenot české literatury. Poetické vyprávění s notnou dávkou humoru je sice určeno především dětem, na své si ale přijdou i dospělí. Nekrácená podoba tohoto skvostu v úžasné interpretaci Jaromíra Meduny bohužel zatím zůstává dostupná jen členům Knihovny a tiskárny pro nevidomé, audioknižní trh však nabízí dvě…
V Kladně se dříve těžilo uhlí a obrovská pec vyráběla železo. Za potravu měla vápno, rudu a železo staré, které bylo shromážděno na obrovském vrakovišti blízko kladenského nádraží. Kovovému šrotu vévodil tank, ve kterém bydleli dva malí myšáci, Zoubek a Chloupek.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Audiokniha není v databázi, nebo není v článku uvedena.

Přejít nahoru