Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Velké dobrodružství dubového mužíčka Borka

Datum: 

Autor recenze: 

Dubánek ve světě lidí
Dubánek ve světě lidí

Klára Smolíková patří k poměrně činorodým dětským autorkám. Kromě psaní knížek se věnuje i pořádání nejrůznějších besed zaměřených nejen na dětského čtenáře, je autorkou dvou rozhlasových her (Pod kobercem a Ukřičená pohádka) nebo spoluautorkou scénáře k animovanému seriálu Vynálezce Alva, který vysílala České televize. Smolíkové však není cizí ani oblast audioknih.

Společně s Lukášem Vavrečkou napsala popularizační publikaci Nečtu! Poslouchám s podtitulem Průvodce báječným světem audioknih (Universum, 2022) a už čtyři z jejích knížek pro děti vyšly v audiální podobě (Mrtvá šelma: Walker&Volf, 2015; Tajná dvojka A + B – Zločin mezi dinosaury: Fragment, 2017 – oba tituly napsala autorka společně s Jiřím W. Procházkou; Začarovaný Hvozd: Czech News Center, 2021 a Dubánek ve světě lidí: Tympanum, 2023).

Nenechte se zmást názvem poslední z nich. Přestože nese název Dubánek ve světě lidí (knižně Triton, 2022) obsahuje audiokniha dva dubánčí příběhy. Kromě titulního je to pohádka Dubánek a tajný vzkaz, kterou Smolíková napsala v rámci projektu Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Tuto knížku dostali pouze prvňáčci ze školního roku 2021/2022, jejichž školy se do projektu zapojily. Díky vydavatelství Tympanum se tedy toto první dubánčí dobrodružství dostává vůbec poprvé k širší veřejnosti.

Součástí obou knížek jsou krásné fotografie Petra Václavka, na kterých jsou zachyceny figurky dubánka Borka a duběnky Lidky v situacích, které jsou v knihách popsány. Je třeba ocenit vydavatelství, že jednu z fotografií využili na obalu audioknihy, a posluchači tak vlivem převedení děl do zvukové podoby o tuto samostatně fungující část pohádek zcela nepřijdou. Fotografie totiž výborně dokreslují atmosféru příběhů a odkazují ke knížkám. Dokonce by se dalo říci, že by obal mohl děti nalákat k přečtení knižní verze.

Vypravěčem dubánčích příběhů byl režisérem Janem Koukalem zvolen zkušený audioknižní interpret Jan Zadražil. Čtení příběhů pro děti je vždy ošidné, narátoři mnohdy sklouzávají k pitvoření, kterým nezáměrně degradují chytře napsaný příběh. Zadražil se sice určitému karikování nevyhne, ale dobře se mu daří vyvažovat neutrálního vypravěče s herecky výraznější interpretací dialogů. Každé postavě vtiskává unikátní hlas, díky čemuž je audiokniha pro děti zábavnější a také, zejména pro ty nejmenší, přehlednější.
 

banner 1200x150

Titul Dubánek ve světě lidí je velice příjemná pohádková audiokniha, která zaujme nejen děti ale i dospělé. Oba příběhy nejsou nijak komplikované (to ale neznamená, že by byly banální – naopak), takže pozornost udrží už děti okolo tří let (otestováno). K tomu přispívá i skutečnost, že jednotlivé tracky mají okolo tří minut. Audioknihu lze tedy poslouchat jako „pohádku na dobrou noc“, zároveň jsou oba příběhy funkční i při poslechu „na jeden zátah“ třeba při delší jízdě autem.

Na závěr si však neodpustím dvě drobné výtky. První se týká dramaturgie, která zvolila vydání dubánčích příběhů v opačném pořadí, než v jakém byly vydány knižně. Stalo se tak zřejmě proto, že první příběh Dubánek a tajný vzkaz nebyl v distribuci a dostal se jen k úzkému okruhu čtenářů. Je pochopitelné, že Tympanum chtělo audioknihu „otevřít“ známější knihou Dubánek ve světě lidí, avšak některé detaily zůstaly nedomyšlené. Například, že v prvním audioknižním příběhu dubánek Borek umí číst a v „Tajném vzkazu“ se to teprve učí. Druhá výtka míří k technické stránce audioknihy, kdy za každou kapitolkou (každým trackem) po veselé hudbě Jana Šikla následuje v průměru pět vteřin dlouhé studiové ticho. Na jednu stranu jako rodič během toho stihnete vypnout přehrávání, avšak na druhou je ticho opravdu hodně dlouhé a při kontinuálním poslechu poněkud nepříjemné. Zkrácení těchto „hluchých“ pasáží by určitě bylo ku prospěchu. Jedním dechem je však nutné podotknout, že děti, kterým je audiokniha primárně určená, tyto drobnosti ani nezaznamenají.
 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná: má bílé vlasy a silné brýle, nosí zubní protézu a naslouchátko, ráda hraje scrabble a chodí brzo spát. Až na to, že je.. mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!
DRAZÍ DOBRODRUHOVÉ, VÍTEJTE V NEZMAPOVANÉM SVĚTĚ KOUZEL A DOBRODRUŽSTVÍ! Jak známo, dobrodružství jsou velmi nepředvídatelná a občas mohou dopadnout i špatně. Navíc dokážou lidi úplně změnit. Své by vám o tom mohl vyprávět jedenáctiletý KAŠPAR TOCK.

Recenze ze stejného žánru

Malá Dalila se s rodiči přestěhuje z vesnice do většího města. Vysoké domy, prostorné ulice a spousta lidí ve zvídavé holčičce vzbuzují úžas. Nejvíce ji však zaujme výtah v domě. Nejde ale o obyčejný výtah. Tento nemá dveře a obíhá domem pořád dokola. Téměř nikdy se nezastaví. A protože Dalila nemůže jezdit výtahem sama, bere…
Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout.
Městečko Mariefred se pomalu chystá na Vánoce, radost z příprav na svátky ale místním vzala podivná nákaza, která se mezi nimi začíná šířit. Spolu s prvními nemocnými ožívá vzpomínka na dávné legendy o Moroději, který údajně chodí po kraji a rozsévá nákazu. Podaří se šíření nemoci zastavit dříve krkavčím bratrům Alrikovi s Viggem, nebo samozvané…
Mezi klasiku dobrodružné literatury se řadí i dnes možná trochu pozapomenutý romanticky laděný příběh námořního kapitána Korkorána.  Ten se vydává do Indie, aby odsud pro Učenou lyonskou společnost přivezl posvátnou knihu Gurukaramtu. Po svém boku má neustále věrnou společnici, tygřici Jiskru, které kdysi pomohl v nerovném souboji s krokodýlem. Získá v zemi Maráthů nakonec vzácnou knihu, nebo…

Dále od recenzenta

Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…
Když z Tater vane halný vítr, neprojevuje se jeho síla jen na stržených střechách a polámaných lesích. Jeho prudkost se odráží i na psychice obyvatel, stoupá počet rvaček, sebevražd i vražd. Tento skutečný meteorologický jev se do značné míry stal námětem knihy Smršť od slovenského autora Jozefa Kariky.
Britský herec a režisér Alan Rickman patří i téměř deset po své smrti k velice oblíbeným osobnostem. V roce 2022 vyšly v zahraničí knižně jeho deníkové zápisky pod názvem Madly, Deeply: The Alan Rickman Diaries. České vydání připravilo nakladatelství IKAR v roce 2023 pod prostým názvem Alan Rickman: Deníky. A jak se dalo očekávat, brzy…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dubánek ve světě lidí
Dubový lesní človíček se vydává na průzkum do světa lidí. Dubánek Borek chce všemu porozumět, ale zvědavost se mu stává málem osudnou. Dubánek Borek je velký neposeda. Když les v zimě utichne a zapadá sněhem, přesunou se dubánci do starého dubu. Jen Borek vybíhá do mrazu, aby mu nic neuteklo. Jeho kamarádka Lidka sedí pohodlně na větvi na mechovém polštářku, aby ji nezáblo, a směje se vymrzlému odvážlivci: „Měl ses raději na podzim zavrtat do hlíny.“ Dubánek se otřese: „To tak, ještě bych pod listím zakořenil!“ A skočí rovnýma nohama do teploučké čepice na čísi hlavě. Chce vědět, jak to chodí ve světě lidí. Proč se lidé s prkýnky na sněhové závěji neproboří a proč jim před Vánoci zahrady a střechy do tmy tak krásně svítí. Nečekaně se ocitne v domě lidí, a to ještě netuší, že s nimi bydlí kocour Elvis! Když všechno dobře dopadne, v druhém příběhu se doslechne o šipce z klacíků a hned se vydá zjistit, kam ukazuje. Třeba i vy jste zahlédli dubánka mezi spadanými žaludy pod dubem nebo v lese objevili malinký domeček z kůry, klacíků a mechu. Ne? A jste si jistí? Audiokniha obsahuje bonusový materiál Dubánek a tajný vzkaz. 
Přejít nahoru