Společně s Lukášem Vavrečkou napsala popularizační publikaci Nečtu! Poslouchám s podtitulem Průvodce báječným světem audioknih (Universum, 2022) a už čtyři z jejích knížek pro děti vyšly v audiální podobě (Mrtvá šelma: Walker&Volf, 2015; Tajná dvojka A + B – Zločin mezi dinosaury: Fragment, 2017 – oba tituly napsala autorka společně s Jiřím W. Procházkou; Začarovaný Hvozd: Czech News Center, 2021 a Dubánek ve světě lidí: Tympanum, 2023).
Nenechte se zmást názvem poslední z nich. Přestože nese název Dubánek ve světě lidí (knižně Triton, 2022) obsahuje audiokniha dva dubánčí příběhy. Kromě titulního je to pohádka Dubánek a tajný vzkaz, kterou Smolíková napsala v rámci projektu Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Tuto knížku dostali pouze prvňáčci ze školního roku 2021/2022, jejichž školy se do projektu zapojily. Díky vydavatelství Tympanum se tedy toto první dubánčí dobrodružství dostává vůbec poprvé k širší veřejnosti.
Součástí obou knížek jsou krásné fotografie Petra Václavka, na kterých jsou zachyceny figurky dubánka Borka a duběnky Lidky v situacích, které jsou v knihách popsány. Je třeba ocenit vydavatelství, že jednu z fotografií využili na obalu audioknihy, a posluchači tak vlivem převedení děl do zvukové podoby o tuto samostatně fungující část pohádek zcela nepřijdou. Fotografie totiž výborně dokreslují atmosféru příběhů a odkazují ke knížkám. Dokonce by se dalo říci, že by obal mohl děti nalákat k přečtení knižní verze.
Vypravěčem dubánčích příběhů byl režisérem Janem Koukalem zvolen zkušený audioknižní interpret Jan Zadražil. Čtení příběhů pro děti je vždy ošidné, narátoři mnohdy sklouzávají k pitvoření, kterým nezáměrně degradují chytře napsaný příběh. Zadražil se sice určitému karikování nevyhne, ale dobře se mu daří vyvažovat neutrálního vypravěče s herecky výraznější interpretací dialogů. Každé postavě vtiskává unikátní hlas, díky čemuž je audiokniha pro děti zábavnější a také, zejména pro ty nejmenší, přehlednější.
Titul Dubánek ve světě lidí je velice příjemná pohádková audiokniha, která zaujme nejen děti ale i dospělé. Oba příběhy nejsou nijak komplikované (to ale neznamená, že by byly banální – naopak), takže pozornost udrží už děti okolo tří let (otestováno). K tomu přispívá i skutečnost, že jednotlivé tracky mají okolo tří minut. Audioknihu lze tedy poslouchat jako „pohádku na dobrou noc“, zároveň jsou oba příběhy funkční i při poslechu „na jeden zátah“ třeba při delší jízdě autem.
Na závěr si však neodpustím dvě drobné výtky. První se týká dramaturgie, která zvolila vydání dubánčích příběhů v opačném pořadí, než v jakém byly vydány knižně. Stalo se tak zřejmě proto, že první příběh Dubánek a tajný vzkaz nebyl v distribuci a dostal se jen k úzkému okruhu čtenářů. Je pochopitelné, že Tympanum chtělo audioknihu „otevřít“ známější knihou Dubánek ve světě lidí, avšak některé detaily zůstaly nedomyšlené. Například, že v prvním audioknižním příběhu dubánek Borek umí číst a v „Tajném vzkazu“ se to teprve učí. Druhá výtka míří k technické stránce audioknihy, kdy za každou kapitolkou (každým trackem) po veselé hudbě Jana Šikla následuje v průměru pět vteřin dlouhé studiové ticho. Na jednu stranu jako rodič během toho stihnete vypnout přehrávání, avšak na druhou je ticho opravdu hodně dlouhé a při kontinuálním poslechu poněkud nepříjemné. Zkrácení těchto „hluchých“ pasáží by určitě bylo ku prospěchu. Jedním dechem je však nutné podotknout, že děti, kterým je audiokniha primárně určená, tyto drobnosti ani nezaznamenají.