Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dům v blankytně modrém moři
Dům v blankytně modrém moři

Travis John Klune je americkým autorem fantasy s LGBT+ hrdiny v hlavní roli. Ať už šlo o jeho prvotinu Bear, Otter and the Kid, či Into This River I Drown, vždy v nich šlo o boření stereotypů LGBT+ postav. Nejinak je tomu v knize Dům v blankytně modrém moři, která se stala bestsellerem New York Times a za níž získal také ocenění Alex and Mythopoeic Awards. Příběh Linuse Bakera by se mohl na první pohled zdát dalším z klonů Sirotčince slečny Peregrinové, ale opak je pravdou. Místo dalšího hororově laděného vyprávění plného tajemství přináší fell good příběh o tom, že je jedno, jak vypadáte nebo jaké křivdy si v sobě nesete, důležité je, jací jste uvnitř.

Třicátník Linus Baker vede jednotvárný a osamělý život vládního úředníka zpestřený pouze poslechem starých desek, nevraživých komentářů jedovaté sousedky, a občasného zamňoukání kočky Penelopé, která s ním sdílí malý domek. Linus však není jen tak obyčejným úředníkem. Je totiž zaměstnán jako pracovník OPOMu – Oddělení péče o magickou mládež. Náplní jeho práce je objíždět britské sirotčince, v nichž jsou umístěny děti s magickým nadáním nebo děti z řad mytických bytostí. Nejde snad o to, že by se vláda těchto dětí nebo jakýchkoli neregistrovaných magických bytostí bála. To v žádném případě. Ani plakáty s výzvou „Vidíš něco, řekni něco!“ nabádající občany Albionu k nahlášení těchto bytostí nejsou ničím jiným, než touhou vlády magickým tvorům pomoci. Tak to Linusovi sedmnáct let tvrdili jeho nadřízení a on tomu věřil.

Jeho vírou v neomylnost vládních nařízení však otřese nejnovější úkol který mu nejvyšší managment přidělil. Na ostrově Marsyas, kde má prošetřit, jak funguje místní sirotčinec a zda jeho osazenstvu nic nechybí, se totiž náš milý úředníček setká nejen s šesticí úžasných a potenciálně nebezpečných dětí, ale především s jejich opatrovatelem, jímž je tajemný a okouzlující Artur Parnassus. Z počátku odměřený Linus si k dětem i jejich vychovateli a ochránci hledá cestu pomalu, ale čím více jednotlivé děti poznává, tím vřelejší vztah si k nim buduje. Že ho nejvyšší managment OPOMu vyslal na ostrov spíš proto, že se Parnasse a jeho dětí bojí, než že by mu šlo o jejich dobro a bezpečí, začne být milému úředníčkovi jasné poměrně záhy. Jestli se ale postaví na stranu Artura a jeho svěřenců, či svou zprávu o chodu sirotčince zakončí doporučením k ukončení jeho činnosti, to už musíte zjistit sami.

Dům v blankytně modrém moři vydala Audiotéka. Pod režijním vedením Heleny Rytířové se role vypravěče ujal jeden z nejčastěji obsazovaných českých dabérů, držitel Ceny Františka Filipovského, Saša Rašilov (III.) Jak už jsem psal výše, ostrov Marsyas je zabydlen šesticí svébytných dětí a každému z nich interpret přidělil specifický hlas. Ať už jde o zahradní trpaslici, která vítá každého návštěvníka pohrůžkou, že z něj udělá hnojivo, lesní vílu, špicodlaka (prostě vlkodlak který se mění ve psa), slizoidního chlapce, jenž se chce stát poslíčkem v hotelu, či temperamentního syna Satanova, je to vždy Saša Rašilov, jehož ústy mluví. Přitom nejde o žádné přemrštěné přehrávání. Je příjemné poslouchat všechny ty hlasy a nechat se unášet kouzelným příběhem o cestě za uvědoměním si své jinakosti a jejím přijetí. Ostatní hrdiny příběhu včetně Parnasse a Bakera jsou však ztvárněni veskrze civilně. Ačkoli jsou Artur i Linus homosexuálové, interpret je nijak neparoduje a jejich orientaci posluchač určí až z kontextu, nikoli z přemrštěně afektovaného přednesu. Tomu říkám profesionální přístup k textu.
 

banner 1200x150

Hudební složku tvoří pouze jediná melodie oddělující jednotlivé kapitoly. Nijak neruší a její veselé tóny feel good příběhu jakým Dům v blankytně modrém moři sluší. Jenže obyvatelé ostrova Marsyas nezažívají jen krásné chvíle prosycené láskou a přátelstvím. Noční bouře či útok davu nepřátelsky naladěných vesničanů, to jsou okamžiky, kde by měly zaznít trošku dramatičtější tóny

Díky Audiotéce a její spolupráci s nakladatelstvím Fantom Print se k nám dostává jeden z nejpříjemnějších příběhů pro duši a to v podání opravdového profesionála.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zachary Ezra Rawlins je obyčejný vysokoškolský student, který jednoho dne objeví v univerzitní knihovně zvláštní knihu. Nejprve se nedokáže odtrhnout od příběhů nešťastných milenců, sběratelů klíčů a bezejmenných akolytů, pak však narazí mezi řádky na něco nečekaného – na příběh z vlastního dětství.
První díl fantasy ságy Hraničářův učeň, na jejíž knižní předloze vyrostlo mnoho čtenářů, nás zavádí do tajemstvím opředené země Araluen.
Existuje opravdu podivný sirotčinec pro děti se zvláštními schopnostmi, o němž Jacob jako malý slýchával, když se probíral dědečkovou sbírkou starých fotek? Teď je mu šestnáct a po rodinné tragédii se vydává na cestu, která mu umožní pochopit, kým vlastně je. Nezodpovězené otázky jej zavedou na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objeví rozpadající se…
Starý kněz zemřel tou nejúhlednější smrtí. Ruce měl zkřížené na hrudi, oči zatlačené a někdo mu vstrčil něco do úst. Vypadalo to jako rolička stočeného papíru. To dodávalo mrtvému znepokojivě furiantský vzhled, jako kdyby se rozhodl dát si ještě po smrti poslední cigaretu.

Recenze ze stejného žánru

Vydavatelský dům Albatros Media připravil ve svých zainteresovaných vydavatelstvích už pěknou řádku dětských audioknih. Fantasy díla, zejména ta pro starší mládež, lze však stále spočítat na prstech jedné ruky, a tak jsou Časodějové vítaným přírůstkem do této kolekce.
Psát něco nového o knize, která vyšla už takřka před dvaceti lety a navíc poslední roky s ní koexistuje i masově oblíbený televizní seriál z produkce HBO, mi přijde prakticky nemožné. Proto shrnu pouze své pocity.
Byl jednou jeden chlapec, kterému se zlata skřítků zachtělo. Tenhle kluk ale nebyl jen tak obyčejný Honza z Horní Dolní – skřítci se musí mít opravdu na pozoru, protože stanuli v hledáčku samotného Artemis Fowla!
Fantasy sága Píseň ledu a ohně se stala doslova legendou. Mezi fanoušky fantastických příběhů si vydobyla své postavení i díky převedení do podoby podmanivého seriálu HBO. Ten dostal pojmenování podle prvního dílu celé knižní série, který právě přichází i ve formě audioknihy. Dámy a pánové, Hra o trůny do uší přichází.

Dále od recenzenta

Juraj Červenák je u nás populární skoro jako Vlastimil Vondruška, a to především díky historickým detektivkám z rudolfínské doby. Ale mnohem dříve než se v poličkách českých čtenářů usadili pánové Stein, Barbarič a Jaroš, přicválal do nich na svém koni Buruškovi Ilja Muromec. Nejznámějšímu hrdinovi ruských bylin věnoval autor v letech 2006 až 2012 trilogii…
Hodně fanoušků sci-fi zná seriál Expanze vysílaný v letech 2015-2022 americkou kabelovou a televizní stanicí Syfy. Ne však každý televizní divák ví, že předlohou k tomuto úspěšnému, šest sezón čítajícímu seriálu byla svým rozsahem neméně rozsáhlá space opera Daniela Abrahama a Ty Francka píšících pod společným pseudonymem. Devítidílnou sérii ze světa, v kterém lidstvo kolonizovalo Sluneční soustavu…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dům v blankytně modrém moři
MAGICKÝ OSTROV. TAJNÝ ÚKOL. NEBEZPEČNÉ TAJEMSTVÍ. Linus Baker vede tichý, osamělý život. Je mu čtyřicet a žije v malinkatém domečku s ďábelskou kočkou a sbírkou starých elpíček. Jako sociální pracovník na oddělení péče o magickou mládež se celé dny stará o dobro dětí ve vládních sirotčincích.
Přejít nahoru