Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

22 hodin s legendou

Duna
Duna

Audioknižní vydavatelé do svých edičních plánů zařazují nejen velmi žádané žhavé bestsellerové novinky současných autorů, ale také klasická díla světové literatury. Posluchač má tak možnost slyšet například Orwelovo 1984, Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho, Hrabalovy Ostře sledované vlaky, ale i Saroyanova Tracyho tygra, Vianovu Pěnu dní a mnoho dalších. Do stejné kategorie lze dozajista zařadit i sci-fi Franka Herberta Duna, kterou se nyní, více než padesát let od jejího prvního vydání, rozhodlo nahrát OneHotBook.

Zvuková adaptace takové žánrové literární legendy, kterou Duna bezesporu je, s sebou nese hned několik úskalí. Pokud se bude režisér pokoušet o sebemenší náznak dramatizace a zjednodušení původního románu, bude nařčen z neuctivosti k literárním hodnotám a znepřátelí si velkou skupinu skalních fanoušků. Jestliže naopak půjde důsledně po Herbertově textu a nechá ho interpreta slovo od slova odvyprávět bez jakékoliv ambice naplnit nebo alespoň využít možností audioknižního média, hrozí, že znudí všechny ty, kteří dosud Dunu neznají. OneHotBook se sice rozhodlo jít blíže k druhé cestě, takže k románu přistupuje velmi pietně, přitom ale umí oslovit a zaujmout i nové posluchače.

Na audioknize pracoval tandem herce Marka Holého a režiséra Petra Gojdy. Holý sice už několikrát s audioknižní tvorbou přišel do styku, mnohem početnější jsou ovšem jeho zkušenosti rozhlasové. Obdobně i Petr Gojda je znám především jako moderátor, ale i dramaturg a režisér rozhlasových slovesných pořadů. O to příjemnější je zjištění, že se jejich společné, navíc takto rozsáhlé dílo, zdařilo velmi dobře.

Na ploše 22 hodin je rozehrán příběh o rodovém nepřátelství, o naplněném proroctví, mocenská hra plná intrik a bojů o vzácné koření. Svět stvořený Frankem Herbertem je stejně důmyslný jako složitý. A právě složitost, jak dějová tak jazyková, může být pro mnohé čtenáře důvodem, proč zatím Dunu míjeli. Audioknižní adaptaci se ovšem tuto překážku daří velmi dobře eliminovat. Přestože text nebyl pro účely nahrávky nijak významně upravován či dokonce zkracován, dokáže Marek Holý udržet posluchačovu pozornost takřka od začátku do konce. Takřka, neboť Frank Herbert svůj román nenapsal pro čtenáře nijak podbízivě, a tak i k poslechu je, alespoň z počátku, nutné zvýšené soustředění a snad i trpělivost. Jestliže ale posluchač překoná několik prvních kapitol, bude mu odměnou rozsáhlý příběh, který svým sdělením osloví i dnešního člověka.
 

banner 1200x150

Marek Holý, až na citáty princezny Irulán interpretované Janou Strykovou, táhne celou audioknihu sám. Má sice úlohu vypravěče, posluchač ho ale nejspíše bude vnímat v roli Paula Atreida, skrze niž jakoby příběhem provází. Toto jednoduché a čisté pojetí umožňuje bez dramatizace a bez výrazného hereckého odlišování postav zachovat přehlednost a uspokojí ty, kteří od audioknih očekávají maximální věrnost předloze, tak ty, kteří ocení umělecký interpretační a režisérský vklad. Ani jednu skupinu zcela jistě neurazí hudba, která svou pompézností výborně navozuje atmosféru a odděluje jednotlivé celky, ani nadstandardní grafická úprava obálky.

Duna je kultem, který si zaslouží být vnímán i mimo komunitu příznivců science fiction. Její zvuková podoba by mohla k takovému zpřístupnění širokému okruhu významně posloužit, neboť je v rámci své kategorie četby velmi dobře zpracovaná. Odradit by snad mohla celková délka nahrávky a také úvodní část příběhu, která nepřipraveného posluchače může zaskočit svou komplikovaností.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

NĚKTERÉ ŠÍLENÉ PŘEDPOVĚDI SE NAPLNÍ DO POSLEDNÍ TEČKY Sci-fi román proslulého filozofa a básníka, mrazivě trefná předpověď vývoje civilizace. Vítejte na Zemi v roce 2046, kdy svět ovládají dvě velké korporace a Mafie sídlící v Praze. Mrazivá předpověď vývoje civilizace. Svět v roce 2046 ovládají dvě velké, navzájem se požírající korporace a Mafie, která sídlí…
Když se probudíte v den, o kterém víte, že je středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.
Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky.
451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky.

Recenze ze stejného žánru

Fanoušci sci-fi její jméno s největší pravděpodobností opakovaně potkávají při oční procházce po domácní knihovničce. Sérii Vilmy Kadlečkové, Mycelium, by si ale nemuseli/neměli nechat ujít ani ti, co s daným žánrem zrovna nekamarádí. Nyní se nabízí ideální příležitost - první díl, Jantarové oči, totiž vycházejí ve zvukové podobě. A ne ledajaké.
Ještě do nedávna jsme mohli v audioknižním prostředí narazit na příběhy Jana kotouče pouze ve dvou zvukem vydaných antologiích a románech z jedné knižní série. Letos ale Kotoučovy audioknihy začaly přibývat jako houby po dešti. Hranicemi impéria to začalo a nutno říct, že začátek je to velmi slibný, byť bohužel ne brilantní.
New York roku 1936. Ulicemi se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií. A za tím vším stojí jediný muž. Nikola Tesla.
Zpěv drozda amerického spisovatele Waltra Tevise patří v žánru science fiction ke klasikám a má své pevné místo mezi nejoriginálnějšími dystopiemi konce minulého století. Byť autor je dnes znám převážně jinými díly, i Zpěvu drozda se bezmála čtyřicet let po vydání dostává zasloužené pozornosti, kterou u nás oživuje aktuální vydání audioknihy.

Dále od recenzenta

Audioknižní adaptaci tří povídek polské spisovatelky Olgy Tokarczukové vydalo Tympanum na CD už na sklonku roku 2009. Nyní je ale v obchodu audioteka.cz nově k zakoupení i elektronická verze a snad tedy neuškodí připomenout si, čím může Skříň zaujmout českého posluchače a zda vůbec.
Společnost Audiotéka.cz je provozovatelem stejnojmenného internetového obchodu s audioknihami a mluveným slovem. Po téměř dvou letech existence může dnes nabídnout více než 1500 titulů, některé ve výhradní distribuci. Několikrát si už ale vyzkoušela i vydavatelskou činnost a posluchačům exkluzivně nabídla například Brusinky Barbary Nesvadbové nebo diptych Michala Viewegha Mafie v Praze a Mráz přichází z…
Klasika anglické humoristické literatury, Tři muži ve člunu, byla do zvukové podoby adaptována hned několikrát. Pomineme-li rozhlasovou úpravu v režii Markéty Jahodové, která zatím na žádném nosiči nevyšla, zůstávají tři audioknižní zpracování: to nejstarší od Supraphonu v osobité interpretaci Miroslava Horníčka, nahrávka z roku 1991 v přednesu Oldřicha Víznera z produkce AudioStory a konečně nejnovější…
Není od věci povšimnout si, jakou část české audioknižní produkce tvoří tituly pro děti a mládež. Ačkoli zdaleka ne všichni vydavatelé se na mladého posluchače zaměřují, existují tací, jejichž ediční plány s touto cílovou skupinou počítají. Oddělíme-li od nich Supraphon, který je svým bohatým archivem schopen pokrýt trh dětských audioknih na několik let dopředu, stále…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Duna
V lidském podvědomí je potřeba mít logický vesmír, který dává smysl. Avšak skutečný vesmír je vždy o krok za logikou.
Přejít nahoru