Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Zázračný svět Jane Goodallové

Datum: 

Autor recenze: 

Důvod k naději
Důvod k naději

Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.

V roce 1998 sepsala za pomoci publicisty Phillipa Bermana svou nejrozsáhlejší a nejosobnější knihu Důvod k naději. Je to do značné míry vlastní životopis začínající v dětství a postupující lineárně časem do přítomnosti, ale také jde o knihu silně spirituální, úvahovou, společensky odpovědnou a v zásadě veškerá zkoumání shrnující, vysvětlující a zasazující do širšího kontextu autorčina uvažování o světě, lidstvu a přírodě. Tomu také mnohem lépe odpovídá původní anglický podtitul Duchovní cesta (Spiritual Journey) než lakonický český překlad Moje cesta životem.

Jane Goodallová, která příští rok oslaví devadesátiny, je známá svým výzkumem primátů, zejména tanzanských šimpanzů, a to již od sklonku šedesátých let, kdy publikovala první populárně-naučnou knížku My Friends, the Wild Chimpanzees (Mí přátelé divocí šimpanzi). Výjimečnou osobnost z Gooddallové dělá to, co ze svých pozorování dokáže zobecnit pro lidstvo, a to hlavně díky pevnému názorovému a morálnímu ukotvení. To je ovšemže dáno křesťanskou vírou, již však autorka opakovaně ztrácí a nalézá a kterou také mimořádně otevřeně a upřímně reflektuje.

Uvažuje třeba nad násilným chováním šimpanzů, kteří dokáží být tribalisticky krutí jak dokonce jen nemnoho lidských teroristických organizací, a mimo jiné si ve strukturách, které připomínají války, vzájemně krutým způsobem zabíjejí mláďata. Tyto úvahy ji vedou k podnětným kulturně-antropologickým myšlenkám například o pseudospeciaci (mechanismu, který vede k dichotomii „my“ vs. „oni“ a u člověka tudíž k dehumanizaci). Odsud pak ale udělá i ten zásadní krok, že se ptá, zda a jakým způsobem můžeme u šimpanzů pozorovat třeba soucit nebo lásku.
 

Všeobecně respektovanou osobnost však z Goodallové činí zejména to, že svůj humanistický světonázor přetavuje do dobročinné činnosti, což dokládají Jane Goodall Institute, starající se o životní podmínky divokých primátů, a jeho dceřiná globální neziskovka zaměřená na mladé lidi a jejich snahy o pozitivní enviromentální a sociální změny v lokálních komunitách Roots&Shoots. A to je také onen důvod k naději: například v projektech Roots&Shoots je jen v USA zapojeno přes 60 tisíc dobrovolníků. Goodallová totiž pojímá naději především jako absenci lhostejnosti.

banner 1200x150

Audioknihy z produkce nakladatelství Kazda jsou, jak se zdá, na výši nejen obsahově a interpretačně, ale i technicky. Mají plný a čistý zvuk a zdobí je i pečlivě vybraný hudební doprovod (ten zde krom úvodu tvoří jen krátké předěly mezi kapitolami). A tak zbývá říct to nejdůležitější: Způsob, jakým populární herečka Taťjana Medvecká přistoupila k textu, je doslova ukázka toho, jak k interpretaci přistupovat. Jistota plynoucí z perfektního porozumění obsahu je slyšitelná, jde o zprostředkování textu sice věcné, ale přesto výsostně umělecké.

Medvecká neomylně sahá k několika málo ozvláštňujícím prostředkům, které v daných situacích dávkuje přesně, způsobem, jakým šéfkuchař zachází s kořením. Například v momentě, kdy Goodallová předloží čtenáři jako ilustraci svého uvažování v pubertě vlastní básničku o sensualismu (na okraj: není zřejmé, zda chyba vznikla překladem nebo u autorky, avšak to, co báseň popisuje, není sensualismus, nýbrž radikální solipsismus). Nádherně ironické verše, mimochodem ve velmi dobrém přebásnění překladatelem Martinem Kupkou, čte sice s nadsázkou, avšak natolik dobře rozmyšlenou, že zapadá do celkového obrazu, celkové intonace, ale přesto působí jako příjemné osvěžení. Velmi dobrá výslovnost anglických výrazů už je na celém výkonu interpretky jen třešničkou na dortu.

Jane Goodallová je jednou z nejinspirativnějších osobností, které kdy chodily po této planetě. Svým životem a svými postoji ilustruje mnoho adjektiv, kterými jsme si zvykli označovat opravdu dobré vlastnosti: je přemýšlivá a konsekventní, věcná i empatická, ve svých názorech a víře pevná, ale také nesmírně tolerantní. Rozsáhlá kniha, která to vše dokládá, je o tom čtivým svědectvím. A v podání Taťjany Medvecké rovněž mimořádným posluchačským zážitkem.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Výběr povídek Františka Nepila s vánoční tematikou (od Adventu až po Silvestr) z knih Dobré a ještě lepší jitro, Dobrou a ještě lepší neděli, Dobrá a ještě lepší jitra a Hledání radosti.
Když baletky zmizí za oponou, obličej se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemohou dýchat pusou. Na utrpení jsou trénované.
Román psaný podle skutečných událostí. Válka, lidské utrpení, ale i životní láska, tajné sny, lidská síla a odvaha ve velkém příběhu muže, který sloužil v SS, Rudé i československé armádě, byl nejmladším krajským tajemníkem KSČ, vězněm i milionářem.
Francouz Henri Charrière byl v roce 1931 nespravedlivě odsouzen za vraždu na doživotí, strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech, uprchl a dvacet let poté popsal svůj příběh v bestselleru, jehož filmová verze se Stevem McQueenem v titulní roli obletěla svět.

Recenze ze stejného žánru

To, zda český divák a nyní i čtenář či posluchač audioknih, zná, anebo naopak vůbec nezná jméno Matthew Perry, ovlivňuje jeden základní faktor: A to, jestli měl nebo neměl rád televizní seriál Přátelé. Možná i to může za skutečnost, že Perryho známe především spíše jako herce komických než charakterních rolí, a už vůbec ne jako…
Po „vítězném“ únoru 1948 opouštěly Československo ilegálně tisíce lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a cítili se ohrožení. Na Západ se dostávali různě – jedním způsobem bylo přejít přes hraniční čáru v hlubokých šumavských lesích. Využívali přitom služeb převaděčů.
Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
Severní Korea je pro mnohé symbolem současného totalitarismu, zároveň jde o zemi obestřenou tajemstvím, o níž koluje řada více či méně pravdivých mýtů. Málokdo v naší kotlině toho o KLDR ví tolik, jako Nina Špitálníková. Jejím prozatím nejúspěšnějším literárním počinem je soubor rozhovorů s těmi, kdo ze země uprchli.

Dále od recenzenta

V té smršti, již připomíná tvorba Františka Kotlety v posledních několika letech, musel zákonitě nastat okamžik, kdy se objeví knížka, která bude znamenat kvalitativní downgrade. Na druhou stranu je potěšující, že i Černá smečka, akční fantasy román o jednom pražském lovci démonů, je s jednou výhradou pořád hodně dobrá knížka. Výhrada spočívá vlastně jen v…
Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout.
Debutující Daniel Gris má jeden výrazný problém: je zoufale neoriginální. Už jeho oficiální „životopis“ je napodobeninou smyšlenek, které o sobě tvrdí František Kotleta, ale jak praví moudré přísloví, opakovaný vtip přestává být vtipem. A bohužel, totéž se dá bez výčitek tvrdit i o jeho „drsném thrilleru s ještě drsnějším hlavním hrdinou“ Říkají mi Lars.
Důvtipné a humorné příhody lehce popleteného dědy Pettsona a jeho zvídavě temperamentního kocourka Fiškuse začal švédský spisovatel Sven Nordqvist psát v polovině 80. let, tedy přibližně v době, kdy byl na tvůrčím vrcholu například Hans Eric Hellberg, jehož čtyři detektivky Vzhůru do povětří bavily i české čtenáře, a kdy Astrid Lindgrenová nebo Maria Gripeová dokončovaly…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Důvod k naději
Světově uznávaná bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová změnila svým výzkumem v šedesátých letých letech 20. století pohled na chování šimpanzů a významně se zasloužila o jejich ochranu. Zjistila například, že tito primáti používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce, ale i to, že se mezi sebou zabíjejí. Šimpanze v africkém Gombe studovala přes 45 let a právě jí vděčíme za mnoho poznatků o nich. Celý svůj život zasvětila přírodě a její ochraně a její působení už dávno přesáhlo oblast vědy. Stala se poslem míru OSN, cestuje po světě se svým projektem pro mladé Roots & Shoots (několikrát navštívila také Českou republiku), přednáší a věnuje se i dalším humanitárním projektům. Za celoživotní přínos v oblasti výzkumu myšlení zvířat a rozvoje lidstva obdržela v roce 2021 prestižní Templetonovu cenu, která se uděluje žijícímu člověku, jenž se zasloužil o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“. V této knize Jane Goodallová odhaluje své rodinné zázemí a nastiňuje své působení v Africe. Předkládá tak inspirativní poselství, stejně hluboké jako poznání, ke kterému došla na své cestě za hledáním naděje nejen uprostřed nedotčené přírody.
Přejít nahoru