Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Důvtipné orgie beznaděje

Audiokniha-Spinava-prace-Petr-Schink
Audiokniha Špinavá práce

Ostravský rodák Petr Schink už dnes patří k zasloužilým autorům české žánrové prózy. Dokáže napsat steampunkový příběh právě tak dobře jako dystopii nebo noir a jeho oblíbenou formou je delší povídka. Po časopisecky a v antologiích vydaných textech knižně debutoval v roce 2006 souborem šesti povídek nazvaných Špinavá práce.

Odehrávají se v Americe 30. let minulého století, avšak nikoli v té drsné, gangsterské a nelítostné, kterou známe z dějepisu nebo hollywoodské produkce, nýbrž v její mnohem drsnější a nelítostnější alternativní podobě. Hlavním antihrdinou většiny z nich je Charlie Parker (ve dvou falešný karetní hráč Ellington, vlastně jakési Parkerovo alter ego), kdysi možná svědomitý občan a poplatník daní, dnes béčkový gangster, jehož superschopností je ocitat se v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Společnost, jakou Schink vykresluje, vyvolává oprávněné zděšení, je to společnost rozpadající se, bez pravidel, založená už výhradně na právu silnějšího. Vlastně vše, co o Americe té doby víme špatného, se pod zvětšovacím sklem dobře koncipované alternativní reality ukazuje dovedeno do krajnosti, což ale znamená jen „do důsledků“: Války gangů, všudypřítomné násilí a svět, ve kterém není místo pro jakýkoli náznak lidskosti. I zápletky, byť umně zkonstruované, ustupují do pozadí před celkovým obrazem, který Petr Schink čtenáři předestírá.

Schinkovy povídky ale především zdobí nebývale bohatý jazyk, a to nejen na poměry žánrového čtení. Styl, který autor servíruje, vychází z jazyka, který do detektivkářské drsné školy vnesli její zakladatelé inspirováni Hemingwayovou teorií vynechání (omission nebo též iceberg theory). Je to technika do značné míry minimalistická, soustředěná na podstatu sdělení, bez ozdob, podávaná v co možná nejjednodušších větách. Především Raymond Chandler následně dokázal na půdorysu hemingwayovské techniky psaní vytvořit originální, snadno rozpoznatelný styl. Ten už se pokusil napodobit kde kdo – a jde o styl, který napodobitelný je, pokud to dělá někdo, kdo má jazykový talent. A ten Schinkovi nemůže upřít nikdo.

Autor převážně pracuje s jednoduchým sdělením, které šperkuje jazykovými hříčkami, vtípky a hláškami („Místní ‚velký‘ šéf byl ve skutečnosti bledý plešatý skrček, co s sebou tahal hezkých pár desítek kilo nadváhy.“ „Malý Mickey se pokusil dostát své přezdívce a před očima se scvrkl.“), které krom trefnosti („po ránu mě (kafe) protáhlo jako štětka na mytí nádobí“) působí velice osvěžujícím dojmem („…pokud by ze samopalu střílel holuby a hlavní se škrábal na zadku, působilo by to nenápadněji.“).

Schink je audiomolům prozatím prakticky neznámý, jediná zvuková verze jeho textu pochází z antologie Lockdown, do které přispěl nepříliš vydařenou povídkou Tlesknutí jedné dlaně, jedná se tak vlastně o dvojnásobný debut.

banner 1200x150

Původní šestice povídek se ve druhém, přepracovaném elektronickém vydání z roku 2022 rozrostla o další dva texty, v audioknize se objevují všechny, ale závěrečná V zahradě Eden je uvedena pod špatným názvem. Další titul z produkce sympatického vydavatelství Čti mi! přes drobné výhrady patří k těm lepším, které jeho péčí vznikly. Až na úplný úvod a závěr se audiokniha povětšinou obejde bez hudby a vše se soustřeďuje na samotné příběhy a jejich vyprávění. Hudba vybraná z rock’n’rollových a jazzových standardů se dál v nahrávce objevuje vlastně nahodile, což je poněkud matoucí.

Interpretem Schinkových povídek se stal kmenový herec pražského studiového Divadla D21 Petr Pochop, bohužel poněkud skrytý velký talent jevištního herectví (výtečné postavy v minulosti vytvořil třeba v Shakespearově Zimní pohádce nebo Čapkově R.U.R., a také v řadě aktuálních inscenací). Pochop není ani v práci v nahrávacím studiu úplný nováček, i když alespoň prozatím nepatří mezi nejvyhledávanější interprety.

Zpočátku možná není snadné se zaposlouchat do až zlověstně poklidného tempa jeho interpretace, ale ve chvíli, kdy si ucho přivykne, začne z jeho ilustrativně beznadějného přednesu až hmatatelně vyčnívat ona temná, tíživá atmosféra, do které Schink své povídky zabalil. Pochopův způsob prostého vyprávění s lehkým zdůrazňováním point či jiných důležitých kousků textu a občasně herecky pojatými dialogy v posledku funguje velmi dobře. Pro všechny, pro které není žánrová literatura sprosté slovo, ale i pro ty, kteří se rádi nechají unášet opravdu bohatou češtinou, představuje Špinavá práce nabídku k výbornému posluchačskému zážitku.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Válka skončila. Zbyla jen vzpomínka v podobě zničené planety, na jejíž povrch dopadly stovky jaderných hlavic. Starý svět zmizel a ten nový je jiný – divoký, nemilosrdný, radioaktivní. V jeho troskách řádí měnitelé – nájezdníci, dobyvatelé a hlavně kult, který shromažďuje atomové bomby k jednomu velkému konečnému odpálení. Věří totiž, že Bůh chtěl zničit svět, ale…
Bestseller Atlas mraků ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl po loňské filmové adaptaci převeden rovněž do zvukové podoby. Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z…
Velká Británie prohrála válku o Falklandy a Alan Turing se věnuje vývoji umělé inteligence… To je alternativní historie 80. let minulého století z pera jednoho z nejvýznamnějších anglických prozaiků. Důležitým tématem knihy je však také láska – respektive otázka, jak se vyrovnáme se skutečností, že umělá inteligence patrně nebude umět lhát. Nebude totiž chápat ani naše…
Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině. Všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu. Třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě. Účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a…

Recenze ze stejného žánru

Jednu verzi budoucnosti žijeme právě teď, v době světové pandemie. V románu Planeta opic ale francouzský spisovatel Pierre Boulle popisuje, jak by to s lidstvem mohlo dopadnout ještě za dalších bezmála pět set let.
Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.
Stačí si zalistovat knižní produkcí Petry Neomillnerové a nabydete dojmu, že vždy ráda utíkala do jiných světů. Nepřekvapí, že komentáře k jejím knihám naleznete na fanzinových stránkách věnovaných fantasy, že při hledání českých zástupců, kteří využívají ve světě zatím stále ještě oblíbenou tematiku upírů či nemrtvých, narazíte právě její jméno. Petra Neomillnerová však zacílila beletrii…

Dále od recenzenta

Tetralogie kratších dobrodružných románů z menšího města Klárov, jejímž autorem je plodný a zručný spisovatel Petr Hugo Šlik a která vyšla knižně v rozmezí let 2015–2019, zajímavým způsobem navazuje na tradici českých chlapeckých příběhů reprezentovanou jmény jako Otakar Batlička či Jaroslav Foglar. A ani ve srovnání s těmito velkými jmény si Šlik vůbec nevede špatně.
Položíme-li si otázku, která díla Milana Kundery jsou celosvětově nejvlivnější, kromě globálního románového bestselleru Nesnesitelná lehkost bytí musíme jmenovat také esej Unesený Západ. Esej hutnou a sice už přes čtyřicet let starou, avšak vzhledem k tomu, jak dlouho už trvá společenská debata o hodnotovém, kulturním a politickém ukotvení Česka (a potažmo dalších zemí s obdobnou historickou zkušeností),…
Číst tzv. klasiku už dávno vyšlo z módy a její předkládání čtenáři (potažmo posluchači) už je dnes zřejmě mnohem víc vedeno účelem pomoci při plnění školních povinností než nějakým větším zájmem. Jistě se není čemu divit, protože málokterý text přežije svou generaci, natož třeba sto let. Ale občas se přece jenom stane, že to či ono geniální…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru