Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Dvanáct nejznámějších povídek
Dvanáct nejznámějších povídek

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar Allan Poe před více než stoletím a půl. Moderní a někdy dost upravené adaptace však často přivádí diváky k původním psaným verzím příběhů. Tympanum má ve svém portfoliu hned tucet z nich v načtení čtveřicí předních českých interpretů.

Soubor Dvanáct nejznámějších povídek, který vznikl spojením tří samostatných kompilací, vznikal v letech 2007 a 2011. Jednotlivé části původně vycházely jako komplety vždy čtyř povídek na dvojici CD, dnes je lze koupit digitálně kromě kompletního souboru i samostatně. U zrodu série stáli známí mistři mluveného slova, vedení režisérem Dimitrijem Dudíkem, a proto by bylo škoda si ji nepřipomenout. Zvláště, když ke skvělým vypravěčským schopnostem hraje atmosféru navozující a místy husí kůži nahánějící hudba Petra Zbrožka a Martina Čecha.

Jako první se v roce 2007 dostaly k posluchačům čtyři příběhy vydané pod souborným názvem Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Svým nezaměnitelným hlasem je načetl Bořivoj Navrátil, pro kterého to byla zároveň jedna z posledních hereckých příležitostí na tomto poli. Hrůzu nahání jeho podání titulní Jámy a kyvadla, ve které Poe líčí krutost španělských inkvizitorů a jejich vynalézavost při mučení obětí. Ale ani symbolická Maska červené smrti pojednávající o morové nákaze, či téměř detektivní povídky Vrah jsi ty! a Černý kocour, odhalující myšlení zločince, za podařeným úvodem rozhodně nezaostávají.

Psychologicky laděný horor Zrádné srdce pak spatřil světlo světa o čtyři roky později jako titulní příběh druhé čtveřice povídek, volně navazující na předchozí sérii. Menší sevřenost Zrádného srdce a jiných povídek je dána užitím tří herců, kteří si příběhy rozdělili. Vladimír Čech se ujal Medailonu a Podlouhlé bedny, zatímco Josef Somr a Miroslav Táborský načetli po jednom příběhu. Somr interpretuje odlehčené Na slovíčko s mumií, zatímco na Táborského zbylo titulní a dramaticky gradující Zrádné srdce. Psychicky narušený vypravěč v tomto hororu líčí svůj krutý skutek i vnitřní napětí, které v něm oběť vyvolávala.

Tucet vybraných střípků z Poeovy rozsáhlé tvorby završilo 2CD pojmenované Pád do Maelströmu a jiné povídky. Právě jeho součástí je původní předloha pro film Podivný experiment, která nese název Metoda doktora Téra a profesora Péra. Ta patří k vůbec nejoblíbenějším povídkám autora a zajisté právem. Už v úvodu jedna z postav hrdinu varuje, že nemá v životě věřit ničemu, co slyší, a jen polovině toho, co vidí.  Tato slova jsou zároveň klíčem k celému příběhu. Ironie, humorná nadsázka i spád řadí Metodu doktora Téra a profesora Péra k nejvíce strhujícím příběhům z celého kompletu. V přímočarosti vyprávění dokonce předloha předčí i současné filmové zpracování. Výborný Miroslav Táborský zde navíc podává bezchybný výkon. Krutá pomsta v Sudu vína amontiladského a děsivé vyprávění o nelítostném mořském víru Pád do Maelströmu, se pak neméně vydařily vypravěči Josefu Somrovi. Zbývající hororová povídka Berenice předkládá čtenáři ústy Vladimíra Čecha hrůzný obraz psychického onemocnění a posedlosti.

banner 1200x150

Edgar Allan Poe ve své době děsil čtenáře i pouhými náznaky hrůz a otřesných krutostí, které se dají tušit za pointou povídek. Dnešní doba sice hranice děsu neustále posunuje a stupňuje, přesto zůstává psychologie postav půl druhého století starých povídek stále přitažlivá. Pokud se k těmto základním kamenům moderních hororových a detektivních vyprávění přičte sugestivní a spolu s dějem gradující způsob četby špičkových herců, má Dvanáct nejznámějších povídek své místo mezi současnými audioknihami i několik let od svého vzniku. Mnohdy totiž může vyprávění hororových povídek za úplné tmy vzbudit ještě větší napětí, než sledování jejich upravených adaptací na televizní obrazovce či filmovém plátně.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Dále od recenzenta

Před časem se na audioknižním trhu objevila dvojice zkrácených příběhů Michala Sýkory, které byly původně natočeny jako četba na pokračování pro rozhlas. Šlo o Případ pro exorcistu, úvodní díl série Detektivové od Nejsvětější Trojice, a jeho volné pokračování nazvané Modré stíny. Snad i proto, že se těmto četbám nedostalo na Radiotéce, přílišné pozornosti, přispěchalo nyní…
Jak komisař Kurt Wallander stárne, stále víc touží po tom splnit si svůj sen o bydlení mimo město. Když mu proto jednoho rána jeho kolega Martinsson nabídne možnost koupi venkovského domu, příliš neváhá a jede se na nemovitost podívat. Wallanderovy dosavadní potíže s nabídkami realitního trhu spočívaly v tom, že na inzerované objekty neměl dostatek financí.
Duch, strašící obyvatele anglického venkovského sídla. Omšelá vilka se zamčeným pokojem, do nějž ani její majitel nesmí vstoupit. Proč musel zemřít muž, nalezený ve vlakovém kupé s šesti zlatými hodinkami, a co se stalo s jeho spolucestujícími?  Snad nikde jinde nenajdeme tolik záhad a podivných událostí jako v povídkách z viktoriánské Anglie. A právě desítku…
V horkém létě roku 1992 naleznou kopáči při přemisťování hrobu lebku se zatlučeným hřebíkem. Případu se ujímá kriminálka z Našeho města v čele s mladým policistou Richardem Krauzem. Při pátrání po tom, co se stalo, se jeho cesty zkříží s bývalými příslušníky StB, kteří potají organizují své síly k opětovnému získání vlivu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Podvolení
Recenze

Podvolení je třeba dát čas

Michel Houellebecq patří mezi nejvýznamnější současné evropské spisovatele. Své pevné místo má i v edičním plánu nakladatelství Odeon, které jej v rámci Světové knihovny vydává ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Přejít nahoru