Jedním z vodítek k vlastním úvahám může a měla by být i historie posledních osmdesáti let, jinými slovy „od vylodění v Normandii po válku na Ukrajině“, jak zní podtitul knihy britského historika a novináře Timothyho Gartona Ashe Evropa, náš domov. Její autor je v českém prostředí dobře znám, oblíbený byl od devadesátých let v okolí politologů v okolí revue Střední Evropa a Institutu pro středoevropskou kulturu a politiku a do obecného povědomí se zapsal studií Rok zázraků 89‘, která mapuje náhlý konec několika komunistických režimů ve střední a východní Evropě.
Jeho nejnovější kniha je vystavěna kolem dvou červených nití, které se jí linou. Tu první tvoří lineární, postupný výklad, tu druhou pak to, že jde o výklad vpravdě osobní, komentovaný a ilustrovaný množstvím vzpomínek a na vlastní kůži prožitých událostí. Ash je zkušený stylista a obě tyto struktury textu mu umožňují předložit svým čtenářům mimořádně čtivý text, který dokáže nasvítit mnohé dějinotvorné události v kontextech a souvislostech, které jsou často kontraintuitivní a na první pohled nezřejmé. A ke kterým pak může přidat i mnohé úvahy, jež je ohledávají s až patologickou pečlivostí.
Nejvíce je to zřejmě vidět v pasážích o brexitu, který byl pro autora, který sám sebe pokládá za liberálního internacionalistu, zklamáním, protože znamenal pravý opak toho, o co Ash celý život usiluje. Brexit je pojednán nikoli jako izolovaná událost, ale jako důsledek mnoha dějů a procesů, které se v britské společnosti odehrávaly dávno před ním. Výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z EU je podroben několika myšlenkovým experimentům, které se dotýkají jeho těsnosti, struktuře voličů hlasujících pro, či proti nebo osobnosti Jeremyho Corbyna, který vedl kampaň za setrvání a přitom vždy zastával poměrně euroskeptické postoje.
Jak je vidět, Ash se nebojí uvažovat provokativně, což u přemýšlivého čtenáře vyvolává množství vlastních úvah a touhu minimálně u některých událostí oprášit své googlovací schopnosti a přečíst si o nich více z primárních zdrojů. Nebudeme daleko od pravdy, pokud řekneme, že dobrá historiografická studie určená mainstreamovému čtenáři má fungovat právě tímto způsobem.
Nápad kmenového režiséra labelu OneHotBook Hynka Pekárka svěřit tento přístupný, ale navýsost publicistický text herci Pavlu Soukupovi byl šťastný a prozíravý. Nebylo by totiž nic horšího, než kdyby interpretace zněla jako unylý komentář k dokumentárnímu filmu, jaké se vysílají na okrajových televizních stanicích v neděli po obědě – a takových audioknih máme dost. Soukup se do textu pustil se slyšitelnými nadšením a převtělil se do Ashe – vypravěče, který tak jeho ústy prostým a přitom dobře strukturovaným způsobem vypráví o moderních dějinách.
Není nic, co by v textu potlačil, ale také není nic, co by přehnaně zdůraznil. Takový způsob čtení je ideální a dělá z audioknihy naprosto rovnocenný produkt k tištěné studii, kterou u podobné literatury pořád upřednostňuje i velké množství lidí, kteří například beletrii už mnohem víc poslouchají než čtou.