Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Deset důvodů, proč se mýlíme

Datum: 

Autor recenze: 

Faktomluva
Faktomluva

Bill Gates ji považuje za jednu z těch nejvýznamnějších, které se mu kdy dostaly do rukou. Kniha, která hned ve svém úvodu s velkou pravděpodobností radikálním způsobem zatřese s vaší představou o světě. Jestliže jste hledali text, který je výsostně vhodný do dnešní neklidné doby, ale místo zoufání nabízí pozitivní východiska, pak Faktomluva představuje jednoznačně správnou volbu.

České vydání jsem očekával toužebně, až netrpělivě. Ač o 352 stranách, pohltila mne a stačilo mi jen několik málo hodin, abych si ji poprvé přečetl. Úmyslně píši poprvé, protože Faktomluvu budete chtít mít doma po ruce, abyste se k ní mohli vracet. Přehledně strukturovaná předkládá deset klíčových oblastí, kde dochází k mylným úsudkům. Nejen o fungování a podobě světa a našeho okolí, ale i ve vztahu k sobě samým, ke způsobu, jak informace přijímáme, jak je vyhodnocujeme. Nebo vlastně, jak si my sami názory tvoříme a kam poté energii či různé tváře emocí směřujeme.

Faktomluvu lze přijmout jako příručku toho, kterak rozumněji nakládat s informacemi a daty, stejně tak ale i jako pobídku ke (sebe)kritičnosti vůči utváření rychlých soudů, nebo zkrátka postřehů, jež vycházejí spíše z dávných stereotypů, klišé a vzorců, které jsme – asi ani už nevíme jak – kdysi převzali. Faktomluva by měla být doporučená (Ne! Povinná!) četba pro školáky i učitele, pro všechny. Já vím, už to můžete brát jako příliš vyhrocené, ale málokdy potkáte knihu, která natolik jasně a srozumitelně bortí mýty, a přitom není o destrukci, nýbrž o pozitivním způsobu vnímání a utváření pohledu na svět. Vlastně stačí docela málo – opravdu dát na fakta.
 

Jan Melvil Publishing nenechal posluchače dlouho čekat. Záhy po tištěné a elektronické verzi knihy do světa vypustil i audio variantu, opět (Jak sbalit ženu 2.0, Proč spíme) načtenou rozhlasovým moderátorem Borkem Kapitančikem. Pokud jste četli mé dřívější recenze na audio produkci JMP, víte, že jsem se v nich rozcházel s vydavatelem v tom, jak by poutavě načtená kniha měla znít. S příchodem Kapitančika se karta obrátila.

Hned z kraje ohodnocení se mi vkrádá potřeba proti sobě dát svým způsobem protichůdné shrnutí. Na jedné straně mi v průběhu poslechu opravdu mnohokrát přišlo na mysl, že si Kapitančik plete žánr. Ať už poznamenán čtením Kotletových sci-fi příběhů, nebo zmiňovaným titulem Jak sbalit ženu 2.0, do intonace místy až nemístně vkládá ironie, nadsázku a jakési sympatické frajerství. Dost za to mohou konkrétní příběhy Hanse Roslinga, autora Faktomluvy, protože právě v nich se Kapitančik malinko utrhuje z řetězu a (na můj vkus) už spíš hraje, než čte.

banner 1200x150

A teď protiargument: Zaprvé vám přesně takový způsob interpretace může zcela vyhovovat a ono hraní dávat smysl, zadruhé díky právě takovému uchopení se Faktomluva poslouchá tak, že ji – stejně jako já tehdy při čtení tištěné verze – pojmete lépe než kdovíjakou severskou detektivku.

Jak jsem psal, může za to text jako takový (Rosling prostě umí nastřádaná fakta a názory předat jako skvělý rétor), ale Kapitančik onomu snadnějšímu vstřebání rozhodně napomůže.

Jestliže jste Faktomluvu drželi v rukou, víte, že obsahuje celou řadu obrázků, grafů. Ty vám pochopitelně ve zvukové verzi budou scházet, ale nebojte se. Ony spíše jen dokreslují to, co Rosling zcela srozumitelně popíše, takže nejde o handicap. I tak jsem ale rád, že vlastním všechny varianty Faktomluvy. Po přečtení a po poslechu, se nyní můžu jen tak občas na některou z kapitol znovu podívat, zopakovat tvrzení, oživit si Roslingovy postřehy. Nevím, zda bych knihu chtěl nejprve jen slyšet, v tomto případě spíše ne. Audioknihu beru jako skvělý bonus, jako něco, co se hodí k zopakování.

Ale ať už do zvukové Faktomluvy půjdete připraveni či nepřipraveni, prostě „do ní jděte“. Je důležitá.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Organizační porno je životní styl! Čas si nekoupíte. Ale můžete se s ním naučit pracovat tak, abyste ho měly dostatek. Abyste stíhaly věci, které dělat musíte, i které dělat chcete.
Muži a ženy jsou odlišné bytosti. Že je to v dnešní době odvážné tvrzení? Ti, kteří se vzpírají myšlence, že biologické danosti ovlivňují naše chování, tak často činí s nejlepšími úmysly, neboť chtějí oponovat sexistickým názorům. Zaměňují však pojmy rovnost a stejnost, označující zcela odlišné skutečnosti.
Poutavost, jasnost a bystrost Fukuokových myšlenek vedla k tomu, že se kniha Revoluce jednoho stébla stala celosvětovým bestsellerem, byla přeložena do 20 jazyků a ovlivnila množství nejrůznějších lidí: farmářů, zahradníků, ekologických aktivistů, biozemědělců, příznivců slow food, lidí studujících východní nauky a dalších, kteří cítí, že právě naše vzdalování se přírodě má za následek vznik neřešitelných…
Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde.

Recenze ze stejného žánru

O tom, že příručka pro mezilidskou komunikaci nemusí být jen nudnou složeninou rad a doporučení, vás přesvědčí Vossova kniha Nikdy nedělej kompromis. Je sice „kuchařkou vyjednávání“, ale notně intenzivní.
Zadáte-li na sociálních sítí hashtag #BulletJournal nebo zkráceninu #BuJo, vpadnete rovnýma nohama do světa všech, kteří věří v sílu poznámek, plánování a (sebe)reflexe s využitím pera a papírového bloku.
Kniha Láska, vztahy a přátelství od Dona Miguela Ruize volně navazuje na předchozí Čtyři dohody. Autor tentokrát rozkrývá umění lásky moudrých Toltéků, zabývá se nalezením cesty ke svobodě a radosti v partnerských vztazích.
Kniha, o které se v posledních týdnech čím dál více mluví? Jednoznačně Konec stárnutí Davida Sinclaira. Ostatně, není se čemu divit. Podtitul Proč stárneme a proč už nemusíme slibuje odpovědi, díky nimž bychom se i my mohli dočkat delšího života.

Dále od recenzenta

Čarovný svět ajťáků ze Silicon Valley může sice vlhčit sny nejednoho mladíka, jenž touží měnit svět k lepšímu, pod designově vyladěným krytem se však mohou skrývat velmi zákeřné nuly a jedničky.
Zkraje letošního roku se při prodeji knižní novinky Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu stály fronty, které prý američtí knihkupci pamatují naposledy, když si lidé chodili pro nové (tehdy poslední) dobrodružství Harryho Pottera. Text Michaela Wolffa vyšel za nedlouho i u nás, a to i ve zvukové podobě.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Faktomluva
Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo o počtu násilných trestných činů – volí systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny.
Přejít nahoru