Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jak být dnes mužem

Fazóna
Fazóna

Finský televizní scenárista a moderátor zábavních pořadů Miika Nousiainen je autorem několika knih pro děti či populárně naučných textů a velmi úspěšný se stal i jako prozaik. V roce 2007 mu vyšel první román Uprchlík z malinové lodi, který byl publikem přijat vlídně a dočkal se i divadelního zpracování.

Do češtiny byly prozatím přeloženy dva texty. V XYZ vyšel v roce 2017 román Kořeny (originál 2016), ve kterém zubař na základě dědičné vady chrupu rozpozná ve svém pacientovi vzdáleného příbuzného a oba muži se rozhodnou pátrat po svých kořenech. V roce 2022 vydal brněnský Host ve skvělém překladu Jitky Hanušové jeho knihu Fazóna, ve Finsku publikovanou o dva roky dříve. Na začátku se ocitneme na pohřbu a seznámíme se s hlavními hrdiny románu, kteří jeho následující kapitoly budou na přeskáčku vyprávět v první osobě. V centru sympaticky poklidného vyprávění jsou muži, jejich emoce a jejich způsob boje se světem a především se sebou samým. Autor je staví do situací, které jsou nelehké, často i hraniční (od vztahu s mnohem starší ženou přes spíš úsměvné pronásledování motorkářským gangem až po těžkou nemoc blízkého člověka) a v jejich sebereflexi a v náhledu druhých hledá odpověď na otázku, co v dnešní době a v dnešní společnosti znamená být mužem.

Fazóna je román odkazující ke dvojí tradici. Lze ho zařadit mezi řadu severských textů reflektujících (svou) současnost jako nekončící a asi i nekonečný souboj deprese a naděje ve světě obývaném lidmi, kteří ji mnohem více žijí než spoluutváří. Tento proud je reprezentován především u nás dobře známým Artem Paasilinnou, třeba jeho Autobusem sebevrahů (1990). Zařadit sem ale můžeme i některé texty tzv. finského podivna a samozřejmě populární romány Fredrika Backmana. Fazóna ale také vzývá řadu nadsazených až sarkastických próz anglických autorů typu Davida Lodge (Terapie, 1995, Nejtišší trest, 2008, ale v mnoha styčných bodech i jeho slavní Hostující profesoři, 1975) či Mark Haddon (Problémové partie).

V tomto vymezení se jeví jako jeden z nejčtivějších textů, ale také jako text, který má spíš nižší literární hodnotu a který bude nejspíš za pár let zapomenut. Tam, kde Lodge neváhá psát symbolistně, je Nousiainen až příliš doslovný, tam, kde Haddon zobecňuje a posouvá text do sféry univerzální výpovědi, dává finský epigon svému příběhu jedinečnost konkrétního příběhu, avšak jedinečnost vlastně fádní a dokonce stereotypní. Fazóna je zkrátka literární pop a nijak to nezastírá, zároveň je potřeba říct i to, že literární pop mnohem kvalitnější než je ten tuzemský.
 

Zvukového zpracování se ve vydavatelství OneHotBook ujal zkušený rozhlasový a audioknižní režisér Hynek Pekárek, který stál především před úkolem najít pro pětici vypravěčů adekvátní hlasy, což se mu povedlo, a současně i pětici hlasů a způsobů interpretace vzájemně vyrovnaných, což už trochu kulhá. Party Samiho ve ztvárnění Matouše Rumla a Pesonena v intepretaci Radúze Máchy jsou lehce ironickým vyprávěním podaným s nadhledem a bez obvyklých činoherních manýr, Alena Hladká jako Henna ale předvádí výkon navýsost herecký, právě tak i Libuše Švormová, jejíž Seija je nonšalantní a moderní dáma, která se za některé své myšlenky a činy možná i trochu stydí, zatímco Robert Mikluš jako Markus působí možná až příliš unaveně.

banner 1200x150

Každý z výkonů je na výši a každý by samostatně obstál zcela bez problému, pospolu však jejich střídání nepřináší žádné vzájemné napětí ani žádnou synergii. Proto zvuková podoba Fazóny zůstává kvalitní a profesionálně zpracovanou audioknihou, jejíž poslech rozhodně není ztrátou času, ale bohužel také audioknihou, která mohla být o stupeň lepší.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Českého herce, komika a dabéra Petra Nárožného není třeba představovat. Začínal jako konferenciér skupiny Rangers, v letech 1973-1980 hrál v Semaforu a letos působí již čtyřicátou sezónu v Činoherním klubu v Praze. Je známý z televize, filmů i divadla a jeho osobitý mluvený projev patří neodmyslitelně k řadě animovaných seriálů.
Když se usedlý učitýlek Philip Swallow z univerzity v anglické Papridgi ocitne na semestrálním pobytu v kalifornské Euforii a na jeho židli výměnou přistane zámořské pedagogické eso Morris Zapp, je o zábavu postaráno. Pod taktovkou klasika žánru univerzitního románu se v obou městech začnou dít věci, až se laik diví, expert žasne a publikum se…
Humoristický román Jeroma Klapky Jeroma Tři muži na toulkách je volným pokračováním velmi slavného a oblíbeného románu Tři muži ve člunu (o psu nemluvě).
Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil…

Recenze ze stejného žánru

Televizních filmů, které se staly diváckou klasikou, můžeme v historii najít celou řadu. Jen málokterý si ale vydobyl své pevné místo v čase vánočním, jako oblíbený Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňákové z roku 1977. Právě tento rodinný příběh si vybral Supraphon pro další kousek volné edice, v níž představuje důvěrně známé filmové příběhy ve…
Známý pražský autor detektivek Ludvík Láce je vytržen z vcelku poklidného života příchodem inspektora Kamila Čepelky, který mu oznámí, že se jeho víkendovou chatu chystá vyloupit lupičská banda. Ludvík se tedy s ním a svou trochu výstřední ženou Lolou vypraví plán ničemů překazit. Brzy však zjistí, že se nebude jednat o obyčejné vloupání, protože do…
David Lauda nepatří na české literární scéně ke známým jménům, jeho debutová próza pro dospělé čtenáře (vedle toho má na kontě ještě jednu pro děti) se však letos dočkala audioknižního zpracování z dílny Čti mi! Jednorožec láká na příběh starce, který prchá, aby nalezl ztracené štěstí, přičemž mimo jiné potká netušeného společníka – stopadesátiletého, velmi…
V březnu 2006 uvedla produkční společnost Sergeart divadelní hru s názvem Lordi, která vznikla na základě korespondence mezi spisovatelem Oscarem Wildem a novinářem, kritikem a jedním z jeho milenců Robbiem Rossem. Oba muži si po Wildově propuštění z vězení vyměnili řadu dopisů, v nichž podrobně rozpracovali schéma nové divadelní hry i s některými dialogy. Dopisy dával několik let dohromady Pasqualle Renia.

Dále od recenzenta

Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…
David Walliams je mužem mnoha profesí, ale pouze jediného obrovského smyslu pro humor. Ten dokládají jeho scenáristické a herecké zářezy (zejména oblíbený seriál Malá velká Británie z počátku tohoto století, na kterém se podílel jako hlavní scenárista i jako jeden z protagonistů), ale především jeho knížky pro děti.
I ta nejkrvavější zápletka jakékoli detektivky a nejúchylnější děj jakéhokoli thrilleru blednou před „zápletkou“ a děním, které byly zcela reálné a poměrně nedávno se odehrály v bývalé Jugoslávii během největšího válečného konfliktu v Evropě od konce 2. světové války. Vladimír Dzuro, bývalý pražský kriminalista a detektiv Interpolu, pracoval coby jediný Čech jako vyšetřovatel Mezinárodního soudního…
Jelikož před nedávnou dobou náš audioknižní magazín prolomil jisté tabu a rozšířil svůj záběr i o podcasty, bude se tato recenze psát o něco lehčeji. Protože půdorysem většiny podcastů je rozhovor dvou protagonistů na dané téma a právě vydané rozhlasové nahrávky z pořadu Škola života redakce zábavy Českého rozhlasu, který se vysílal v druhé polovině 90. let,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Fazóna
Buďte ve střehu a kryjte se. Tahle mozaika ze současného Finska útočí direktem na srdce i na bránici! Samiho tlačí čas. Táhne mu na čtyřicet, rád by se usadil a stal se otcem, jenže najít budoucí matku svých dětí se mu jaksi stále nedaří. Urputnost, s níž se do navazování známostí hrne, mu navíc nečekaně zavaří, když se dostane do křížku s motorkářským gangem. Ani hrdinovi blízcí a známí nemají na růžích ustláno. Matka se vyrovnává se ztrátou partnera a sestra je pichlavá jako sršeň, když přijdou na přetřes děti, protože pořád ne a ne počít. Uhoněný kamarád Pesonen zase věnuje veškerou energii péči o stárnoucí rodiče a ovdovělý Markus se snaží vybalancovat výchovu tří dcer s vlastním smutkem. Náhoda všechny svede k lifestylovému blogu, jenž v růžových barvách líčí život mladé Sini. Jenže zdání klame. Co všechno skrývá fazóna, kterou blogerka předvádí světu? Bestseller Miiky Nousiainena přichází s podvratným náhledem na stereotypy, s nimiž se potýkají finské generace X, Y i Z. Svěží vztahová tragikomedie se dočkala také úspěšné divadelní adaptace. 
Přejít nahoru