Některé události tvoří milníky, u nichž si každý vzpomene, co dělal, když se o nich dozvěděl. Takovými okamžiky byla například vražda prezidenta Kennedyho nebo teroristický útok 11. září 2001. I Slovensko má bohužel své 11. září, a tím je vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, která se stala 21. února 2018. Premiér Robert Fico byl tou dobou již 19 let předsedou strany Smer, kterou založil. V první chvíli jako by se jeho pozice otřásla, přišel jak o svou milenku Máriu Troškovou, tak i přítele Romana Šipoše. Novináře označoval za špinavé protislovenské prostitutky a legitimitu protivládních demonstrací se snažil podkopat obviněním z násilných záměrů demonstrantů předem, a to sdílením fotografií připravených dlažebních kostek. Nakonec se projevil jako veřejný obhájce Mariána Kočnera, obviněného z vraždy dvojice mladých lidí. Tyto události jsou však jen jedněmi z mnoha, kterými nás provádí novinář z redakce Aktuality.sk Peter Bárdy. Přípravě knihy věnoval mnoho měsíců rešerší a sděluje příběh slovenského politického oligarchy od jeho veřejných počátků až s úzkostlivou detailností.
Dozvídáme se, že Slovensko je zemí, kde se vžil výraz únos státu, a které jako by bylo zemí zázraků. Jen tak je možné, že si Robert Fico ušetřil na dovolenou na Maltě údajně ze studentských stipendií ještě za minulého režimu před rokem 1989. Ficův životopis je tak i charakteristikou a historií několika dekád slovenského státu. Jako politik si podle autorových slov své voliče nevybírá, ale bere všechny. Přizpůsobuje se všemu, co publikum chce slyšet, a to i voleným slovníkem. Tak se z Fica ateisty stane hluboce věřící, který posílá své děti na biřmování, a postupně je schopen stále populističtějších výroků. Patří mezi ně podpora znovuzavedení trestu smrti, sankce v podobě odebrání státní sociální podpory Romům, kteří požádali ve Velké Británii o azyl, nebo vyjádření, že každý muslim žijící na Slovensku představuje bezpečnostní riziko. Přisypejte trochu homofobie, zodpovědné za smrt dvou mladých lidí před bratislavským nočním klubem v roce 2022, a spatříte mocenského oligarchu, který si vymodeloval dav stejně tak, jako si dav vymodeloval jeho.
V posledních letech byla Ficovi situace vodou na mlýn jeho zálibě v konspiracích. Co začala uprchlická krize a covidová pandemie, to dorazil konflikt na Ukrajině. Všechno nežádoucí je podle Ficovy rétoriky výsledkem spiknutí cizích mocností, zejména George Sorose, v případě covidu jsou podle něj na vině farmaceutické společnosti. Signifikantní jsou rovněž jeho konflikty s prezidentským úřadem. Zatímco Andrej Kiska byl pouze odposloucháván, jako by byl ohrožením státu, o Zuzaně Čaputové nechal vyřvávat dav, že je „americká kur*a“. Zdá se, že kultura slovenských politických špiček nezná dna, a proto je žádoucí připomenout si, jak to vlastně začalo, a že už před mnoha lety byly projevy Roberta Fica signifikantní. Neváhal v roce 2006 obvinit studentku Hedvigu Malinovou, zbitou útočníky za to, že mluvila maďarsky, že si celý útok vymyslela. Je neuvěřitelné, že tato kauza dodnes rozděluje společnost na Slovensku a pro její část je Hedviga stále stát rozvracející postavou.
Všechno se to zdá být neuvěřitelným, bizarním a nešťastným, a proto je svědectví Bárdyho a řady dalších novinářů nelehkým na poslech. Je ovšem věcí osobní cti dokázat se podívat do očí realitě a vyslechnout celou audioknihu až do hořkého konce. Audiokniha Fico je interpretována seriózním, neemotivním tónem, Otto Culky, jehož řeč je jen minimálně doplněna decentním hudebním podkresem. V případech, kdy přehrává rozhovory z uniklých nahrávek, je zvuk odlišen. K Culkově podání není potřeba víc dodávat.
Peter Bárdy v textu sice predikuje, že v pokračování příběhu Roberta Fica je možné takřka cokoliv, přesto dokázal překvapit. Tato recenze byla psána v momentu, kdy se tento muž „posedlý mocí“ nachází ve Vietnamu po návštěvě ruského prezidenta Putina. Rizika, která ze spojení těchto dvou stejným způsobem posedlých politiků vyplývají, jsou dalším důvodem, proč věnovat čas Bárdyho knize.