Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Fico aneb Moderní historie Slovenska ve stylu „stát jsem já“

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Fico-Peter-Bardy
Audiokniha Fico

Fico: Posadnutý mocou je název publicistické knihy novináře Petera Bárdyho, který ji v roce 2023 sestavil ve spolupráci s množstvím kolegů, kterým není osud demokracie na Slovensku lhostejný. Audioknižní verzi nahrálo vydavatelství Publixing spolu s Ringier Slovakia Media, volba interpreta padla na Otto Culku. Dvanáct a půl hodiny historie zrodu mocenského politika, držícího si primariát po několik desetiletí, je současně portrétem moderní historie našich sousedů.

Některé události tvoří milníky, u nichž si každý vzpomene, co dělal, když se o nich dozvěděl. Takovými okamžiky byla například vražda prezidenta Kennedyho nebo teroristický útok 11. září 2001. I Slovensko má bohužel své 11. září, a tím je vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, která se stala 21. února 2018. Premiér Robert Fico byl tou dobou již 19 let předsedou strany Smer, kterou založil. V první chvíli jako by se jeho pozice otřásla, přišel jak o svou milenku Máriu Troškovou, tak i přítele Romana Šipoše. Novináře označoval za špinavé protislovenské prostitutky a legitimitu protivládních demonstrací se snažil podkopat obviněním z násilných záměrů demonstrantů předem, a to sdílením fotografií připravených dlažebních kostek. Nakonec se projevil jako veřejný obhájce Mariána Kočnera, obviněného z vraždy dvojice mladých lidí. Tyto události jsou však jen jedněmi z mnoha, kterými nás provádí novinář z redakce Aktuality.sk Peter Bárdy. Přípravě knihy věnoval mnoho měsíců rešerší a sděluje příběh slovenského politického oligarchy od jeho veřejných počátků až s úzkostlivou detailností.

Dozvídáme se, že Slovensko je zemí, kde se vžil výraz únos státu, a které jako by bylo zemí zázraků. Jen tak je možné, že si Robert Fico ušetřil na dovolenou na Maltě údajně ze studentských stipendií ještě za minulého režimu před rokem 1989. Ficův životopis je tak i charakteristikou a historií několika dekád slovenského státu. Jako politik si podle autorových slov své voliče nevybírá, ale bere všechny. Přizpůsobuje se všemu, co publikum chce slyšet, a to i voleným slovníkem. Tak se z Fica ateisty stane hluboce věřící, který posílá své děti na biřmování, a postupně je schopen stále populističtějších výroků. Patří mezi ně podpora znovuzavedení trestu smrti, sankce v podobě odebrání státní sociální podpory Romům, kteří požádali ve Velké Británii o azyl, nebo vyjádření, že každý muslim žijící na Slovensku představuje bezpečnostní riziko. Přisypejte trochu homofobie, zodpovědné za smrt dvou mladých lidí před bratislavským nočním klubem v roce 2022, a spatříte mocenského oligarchu, který si vymodeloval dav stejně tak, jako si dav vymodeloval jeho.

V posledních letech byla Ficovi situace vodou na mlýn jeho zálibě v konspiracích. Co začala uprchlická krize a covidová pandemie, to dorazil konflikt na Ukrajině. Všechno nežádoucí je podle Ficovy rétoriky výsledkem spiknutí cizích mocností, zejména George Sorose, v případě covidu jsou podle něj na vině farmaceutické společnosti. Signifikantní jsou rovněž jeho konflikty s prezidentským úřadem. Zatímco Andrej Kiska byl pouze odposloucháván, jako by byl ohrožením státu, o Zuzaně Čaputové nechal vyřvávat dav, že je „americká kur*a“. Zdá se, že kultura slovenských politických špiček nezná dna, a proto je žádoucí připomenout si, jak to vlastně začalo, a že už před mnoha lety byly projevy Roberta Fica signifikantní. Neváhal v roce 2006 obvinit studentku Hedvigu Malinovou, zbitou útočníky za to, že mluvila maďarsky, že si celý útok vymyslela. Je neuvěřitelné, že tato kauza dodnes rozděluje společnost na Slovensku a pro její část je Hedviga stále stát rozvracející postavou.

Všechno se to zdá být neuvěřitelným, bizarním a nešťastným, a proto je svědectví Bárdyho a řady dalších novinářů nelehkým na poslech. Je ovšem věcí osobní cti dokázat se podívat do očí realitě a vyslechnout celou audioknihu až do hořkého konce. Audiokniha Fico je interpretována seriózním, neemotivním tónem, Otto Culky, jehož řeč je jen minimálně doplněna decentním hudebním podkresem. V případech, kdy přehrává rozhovory z uniklých nahrávek, je zvuk odlišen. K Culkově podání není potřeba víc dodávat.

banner 1200x150

Peter Bárdy v textu sice predikuje, že v pokračování příběhu Roberta Fica je možné takřka cokoliv, přesto dokázal překvapit. Tato recenze byla psána v momentu, kdy se tento muž „posedlý mocí“ nachází ve Vietnamu po návštěvě ruského prezidenta Putina. Rizika, která ze spojení těchto dvou stejným způsobem posedlých politiků vyplývají, jsou dalším důvodem, proč věnovat čas Bárdyho knize.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

František Kriegel je dnes většinou znám pouze jako člověk, který jediný v srpnu 1968 odmítl podepsat moskevský protokol. Jeho životní osudy jsou ovšem spletitější. Narodil se v ukrajinském městě Stanislaviv, v Praze vystudoval medicínu, bojoval ve španělské, čínské a barmské válce.
Vynikající český herec Luděk Munzar se v roce 1998 poprvé představil také jako spisovatel. Autobiografická kniha „…když jsem to slíbil!“ sleduje příběh chlapce, který se okouzleně dívá k obloze a šeptá tatínkovi: „Budu pilotem.“ Slib daný otci pak v mužném věku zopakuje u lůžka nemocného přítele a tomu slibu podřizuje běh svého života.
Jak prožil 20. století národ nám ze všech nejbližší?  S rokem 2022 se pojí jedno trochu smutné výročí – 30 let uplynuvších od zániku společného státu Čechů a Slováků. O důvod víc, abychom se pokusili našim sousedům lépe porozumět a připomněli si, jakými cestami se ubíraly moderní dějiny obou našich národů.
České dějiny viděné pod úhlem zločinu Novinář Josef Klíma pátrá, jak zločin formoval české dějiny od devadesátých let po současnost. V audioknize defilují jména Mrázek, Krejčíř, Roubal, Kajínek a další.

Recenze ze stejného žánru

Těžká, výtvarně vymazlená kniha Raději zešílet v divočině na mě doma shlíží z poličky už několik měsíců. Nerozbalená. Čeká na svou chvíli. Rozhovory Aleše Palána s obyvateli šumavských samot nejsou četbou všední, a ne každý den se k nim hodí. To dá rozum. A pak jsem objevila audioverzi a cestou z Prahy na Moravu a…
S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
Jeho jméno je známé i těm, kteří sportu zrovna neholdují. Patří k sedmi tenistům, kterým se podařilo zvítězit ve všech čtyřech turnajích Grand Slamu. Patří i k těm, kteří si dokázali prožít intenzivně nejen vzlet, ale i pád.

Dále od recenzenta

Jednou z povídek Stephena Kinga ze společně vydané čtveřice Čtyři roční doby je próza Nadaný žák napsaná v roce 1982. Motiv vztahu staršího muže – mentora – a mladého dospívajícího člověka King využil vícekrát, vrátil se k němu například teprve nedávno v Telefonu pana Harrigana. Obě prózy si vyžádaly svou filmovou verzi.
Umělkyně mnoha jmen, opředená tajemstvími a mýty, se stala předmětem zkoumání Andrey Sedláčkové v obsáhle zpracované monografii nazvané Toyen: První dáma surrealismu, a to s cílem objevit skutečnou Toyen. Toto dílo, za nímž stojí stovky hodin procházení archivů, korespondence, deníkových záznamů a dalších dokumentů, se stalo knihou roku 2023. Vydavatelství Supraphon připravilo v loňském roce…
Alexej Anatoljevič Navalnyj se jako jeden z mála, pokud ne jediný, dokázal postavit Vladimiru Putinovi. Stal se mužem, který byl nadějí ruské opozice a zejména bojovníkem proti korupci. Životopisnou knihu o něm napsal David M. Herszenhorn, redaktor s dvacetiletou praxí ve Washington Post a dřívější reportér pro New York Times, který působil také jako zahraniční…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru