Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Slyšet Forbes

Datum: 

Autor recenze: 

Forbes
Forbes

V zahraničí jeden ze způsobů, jak číst časopis, u nás novinka. Březnové vydání magazínu Forbes se dočkalo zvukového zpracování a nabízí jej tuzemský lídr na audionahrávky, Audioteka.cz. Mé dojmy ze zvukového Forbesu se ponesou ve dvou rovinách. Jedna se nevyhnutelně musí dotknout obsahu, druhá zase zpracování. A tímto vyjmenováním jsem vlastně i odkryl pořadí svého textu.

Jsme výborní a pozitivní

Forbes se může opřít o tradici a světoznámou značku. V USA představuje pojem a určité měřítko toho, jak moc významní jste. V našich kotlinách se neohřívá zatím příliš dlouho. Pamatuji si na jeho příchod a na své nadšení z něj. Ruku v ruce s profily úspěšných podnikatelů šel i optimismus a víra, že podnikat se dá i u nás, že se nemusí nutně krást a také, že vlastně není tak zle, jak nám média tvrdí.

Evangelizace možných úspěchů v ČR se Forbes dodnes drží a často ve svých úvodnících Petr Šimůnek neopomene zdůraznit, že žijeme ve skvělé době. Nic proti takovému tvrzení, sám jsem bytostný optimista a také mi čpí negativismus šíření (nejen) televizí. Na druhé straně na mě postupem času začaly některé komentáře a budování značky působit jako příliš halasné poplácávání po ramenou, dokonce až (a teď mě kamenujte) sektářsky.

Oceňuji, že se snaží Forbes ukazovat podnikání na pozitivních příkladech a že nechce věnovat pozornost těm, kteří jsou nějak podezřelí z nečistot. Takový koncept ale může vést v průběhu času k ustrnutí a sebeopakování. A i to byl jeden z důvodů, proč jsem se po roce s Forbesem rozloučil.

Žebříčkuj

Ale i ten pozlacený optimismus a lebedění v luxusu bych ustál, kdyby tolik stran z Forbesu nepohlcovaly žebříčky. Když jsem právě svou nechuť neustále koukat na to padesát/sto vlivných tam či onde, bohatých a bohatějších…, uvedl na Twitteru jako důvod, proč mě Forbes nebaví, potkal mě ze strany časopisu jen úsměšek. To nevadí. Prostě je to o vkusu. Na magazínu mě bavily rozhovory, protože dokázaly odkrýt to nejzajímavější. Zbytek vesměs opravdu nudil. A je otázkou, zda platit za deset stran magazínu a zbylé nechat být…

banner 1200x150

Přechod k lepšímu

Přesto jsem měl radost, že se u nás hnuly ledy a magazín Forbes vstoupil i do vod audiočasopisů. Se zájmem jsem si první vydání pořídil. Výhodu má, že zvuková nahrávka neobsahuje úplně vše, co časopis. Obsahuje prostě jen to důležitější. I když má i březnové vydání zase nějaký ten pořadovník (tentokrát – znovu – českých miliardářů), vhled do jejich podnikání byl trochu podrobnější a docela mě zajímal. Komentáře nepředstavují silnou stránku Forbesu, ale rozhovor – i díky osobnosti pana Hlavatého – všechen ten průměr vykompenzoval.

A nejlepší v závěru – zvuk

Co mě vlastně ale na Forbesu bavilo nejvíce, to bylo zpracování. Michal Gulyáš má výbornou barvu hlasu a artikulaci, i ve větším tempu čtení jsem dokázal vnímat fakta a poslech mě zkrátka a dobře opravdu bavil. Pokud tedy patříte mezi vzrůstající rodinku spokojených čtenářů Forbesu, můžete si odmyslet můj vlažný zájem o obsah a ponechat si jen pochvalu z nadprůměrné práce s přenosem do zvuku.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Příručka, která může pro některé představovat spásný svatý grál, díky němuž nesmělí odloží svou nesmělost, pro jiné inspirativní přehled všeho, nač si při mezilidské komunikaci dát pozor. To vše (a mnohem více) je Baránkovo Jak sbalit ženu 2.0.
S prvním dílem Larssonovy trilogie jsem se setkal celkem třikrát. Vždy s trochu odlišným pocitem v závěru, vždy s otazníkem, zda se mi jeho žánrový mix líbil moc, líbil jen trochu nebo zda mě vlastně zklamal. Okusil jsem knihu Muži, kteří nenávidí ženy ve třech různých zpracováních – pro mě překvapivě tím nejlepším nebyla ani…
Bývalý zpravodaj České televize ve Washingtonu, Martin Řezníček, v roce 2020 sepsal knihu o jednadvaceti kapitolách, které českému čtenáři mohly skrze mnoho různých témat představit současnou Ameriku. Rozpojené státy následně pro Český rozhlas i načetl.
Vpravdě pozitivního přijetí se dočkal román Muriel Barbery S elegancí ježka. Snad pro svou křehkou exkurzi do nitra padesátileté domovnice a také dvanáctileté dívenky, do duší, které spolu s námi hledají smysl života. A právě nyní vychází i zvuková verze knihy, kterou načetla Taťjana Medvecká a Lucie Pernetová.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Audiokniha není v databázi, nebo není v článku uvedena.

Přejít nahoru