Vyhledat
Hastrman
Hastrman

Hastrmana naservírovalo vydavatelství Tympanum milovníkům mluveného slova s lákavým obalem. Fotografie odkazuje na roli ztvárněnou uhrančivým Karlem Dobrým ve stejnojmenném filmu. Nyní to možná vypadá, že filmová adaptace vynesla těžký román Miloše Urbana z literárních hlubin. Čas anebo ještě dříve tato audiokniha ukáží, že text je pečlivě spleteným řetězem rachotících slov, do sebe zaklesnutých s umanutostí Svaroga. Co božský kovář ukul, přetrvá. Nahodilosti filmových obrazů, jakkoli efektních, umně nasnímaných a sestříhaných, hrozí život jepičí.

Jednu spojitost s filmovou adaptací přesto nelze pominout. Režisérka Alexandra Bauerová nesáhla po filmovém představiteli hlavní role barona Johanese Salmona de Caus, Karlu Dobrém. Pro vypravěče si vybrala Jana Kolaříka, který ve filmu hrál faráře Fidelia, baronova důstojného protivníka. Kolaříkův hlas je podmanivý, temné podtóny zachovávají přesnou výslovnost vybroušenou bohatými zkušenostmi z dabingu. Oko snadno v textu přelétne či dokonce přehlédne slova, která po vyslovení uvíznou v uších. Zváhnout, poštívat, kvadrátek, ekvipáž, zmatnělý, bramelák…

Jazyk drnčí jako kola landaueru přes výmoly, jak se na své panství pod horou Vlhošť vrací tajemný baron s věčně mokrými vlasy. Přes křivý úsměv se mu zubů nedopočítáte a stejná potíž je s jeho věkem. Ve Staré Vsi čekali, že pán sem přijel dožít, a on má sil a plánů na mnoho let dopředu. Baronovo zelené srdce bije pro rybníky a on si předsevzal dát promyšlenou rybniční soustavu, dílo jeho otce, opět do pořádku.
 

Nápaditý hudební doprovod, pod kterým je podepsán Mario Buzzi, se nenechá zmást prvotním baronovým okouzlením lidovými zvyky a písněmi Staroveských. Je to hastrman, kdo lidi pozoruje a soudí, jeho podivně pokroucený komentář posloucháme. Nahrávka je rozdělena do kratších, sotva čtvrthodinových úseků, o to monumentálněji se ohlašují začátky a konce knižních kapitol. Nechybí ani občasné žblunknutí. Hastrman koneckonců vypráví píseň vody, pro kterou není lidský život o moc významnější než život pulce.

banner 1200x150

Posluchače neznalého knižní předlohy možná překvapí druhá kniha, která je situována do současnosti a popisuje dny hněvu. Tehdy se teprve obnaží autorův záměr napsat Zelený román, vtělit do postavy hastrmana moc i bezmoc přírody tváří v tvář člověku. Máchův kraj už neobdivují poutníci, nevzývají panny a mládenci, německé obyvatelstvo bylo odsunuto a české vyhnali stavitelé obludné přehrady. Se stejnou systematičností, s jakou se baron de Caus zbavoval nepohodlných před dvě stě lety, postupuje i dnes, kdy přibylo přisluhovačů, zbohatlíků a neužitečných politiků.

Audiokniha bravurně svázala obě knihy dohromady, připravovala posluchače na to, co přijde. Naznačovala, že logika hastrmanova pojetí světa, jeho verze spravedlnosti se nezměnila. Kolařík se stejným zaujetím popíše mokřad, smírčí kříž i těžební rypadlo. Poslech je ideální pro toulky po krajině, kterou nám Urbanův jazyk umožňuje uchopit s novými významy. Stará magie slov navrací vodě zapomenuté jméno.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Životním krédem kněžích je askeze. Hlavními hodnotami jsou čistota, zbožnost a také absence citu. Proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, kteří bojují za návrat…
Dvanáct tisíc let trvající galaktické Říši by jen málokdo předpovídal brzký zánik. Když se takový člověk přesto objeví, dostane se mu okamžitě nálepky sýčka a pozornosti bezpečnostních složek. Jenže geniální matematik Hari Seldon vyzbrojený psychohistorickým modelem budoucnosti se bohužel nemýlí – a jedinou šanci, jak maximálně zkrátit nevyhnutelné období temna, které bude po rozpadu impéria…
Praha roku 2050. Desetimilionová středoevropská metropole má svých problémů dost. Třeba s odpady, přemnoženými zmutovanými potkany nebo permanentní pouliční válkou na pomezí sunnitské a šíitské čtvrti. Co je ale horší, každý padouch v tomhle městě touží po tom, aby se stal superpadouchem. Stačí trocha genetické manipulace tady, pár kybernetických vylepšení támhle, a hlavně ego větší…
Co se stalo na vědecké stanici Solaris? Stříbřitý kolos se vznáší nad planetou zcela pokrytou tajemným oceánem. Stanice je v dezolátním stavu, všichni se chovají jako šílení - všichni, až na Gebariana. Ten je mrtvý. Oceán vykazuje známky abnormální inteligence, a zatímco se Dr. Kelvin snaží rozkrýt příčinu podivného chování zbylé posádky, tajemná síla planety…

Recenze ze stejného žánru

Po úspěšné seriálové adaptaci knihy Příběh služebnice (1985, česky 2008) se kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová odhodlala v roce 2019 (česky 2020) podat o fiktivním státě Gileád podrobnější Svědectví. Nevracela se k hrdince June, ale svět, v němž jsou ženy zbaveny veškerých práv, zabydlela dalšími ženskými postavami. Audioknižně zpracovalo i tento román vydavatelství OneHotBook a režie…
Michal Březina, autor jen několika málo knih, sice nepatří k hvězdám české žánrové literatury, přesto se jeho nápadité texty staly nepřehlédnutelnými tím, jak sympaticky se snaží mixovat různé žánry a podžánry, a také tím, jak důležitou roli hraje v jeho psaní humor a nadsázka. V povídkové knize Do smrti daleko, která knižně vyšla v roce 2021, mísí především…
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.
Prosadit se v žánru, na kterém (dodnes) ulpívá cejch „béčkovosti“, který ale zároveň dokáže světu představit mimořádně trefnou reflexi současnosti, aniž by přestal nutně bavit, není jednoduché. Každý autor sci-fi musí být tak trochu frajer, aby se do takového zápasu pustil. František Kotleta jím očividně je.

Dále od recenzenta

Jak jste staří? Co si vlastně pamatujete z doby před rokem 1989 nebo z rozdělení Československa? Jak rozumíte slovenštině a co ve vás vyvolává? Tato trojice otázek, které si musí posluchač audioknihy Čierna hra: Vláda mafie sám pro sebe zodpovědět, patří k těm rozehřívacím. Bude to horší. Sestup do minulosti si nezadá se sfáráním do…
Knihy Ruty Sepetysové, americké autorky s litevskými kořeny, u nás vydává v překladu Petra Eliáše nakladatelství CooBoo. Pod touto vydavatelskou značkou vyšla ještě audioverze knihy V šedých tónech. Novinkový audiotitul Sůl moře je již vypraven do světa jako produkt audiovydavatelství Voxi, které nedávno ohlásilo svůj vznik. Voxi sdružuje veškerou audioknižní produkci stále se rozrůstající skupiny…
Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového…
Letošní suché léto přálo octomilkám, mouchám a vosám. Otravné bzučení přehlušilo varování odborníků, že hmyzu ubývá, a naopak nahrálo temným představám a atavistickým obavám. Možná tedy bude snesitelnější trávit poslechem Koruny démonů podzimní dny. Titul z pera Jamese Rollinse je už třináctou knihou ze série Sigma Force, v audioknižní podobě vychází u vydavatelství Bookmedia jako…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Hastrman
Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů vypráví Hastrman příběh zvířete s lidskými vášněmi, divoké krajiny a člověka, křehkého ve své špatnosti.
Přejít nahoru