Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vyprávění jednoho mnicha

Datum: 

Autor recenze: 

Himálajské pohádky
Himálajské pohádky

V jednom klášteře žil mladý mnich. Z dětství si pamatoval všechny pohádky, které mu vyprávěla babička a tak není divu, že se k němu po večerce scházeli malí novicové, aby si jeho povídání poslechli. Návštěvy to ale musely být tajné, neboť cesta k mnichovu domečku vedla kolem příbytku jistého Geke, který v klášteře dohlížel na kázeň a pořádek a žádné „babské žvásty“ neschvaloval.

Často však musel klášter opouštět a malí raubíři tak mohli přeběhnout k mladému mnichovi a poslouchat jeho vyprávění.

A jakéže to byly příběhy? Na to není snadné odpovědět. Často se odehrávaly na himálajských nebetyčných štítech, tibetských planinách, v sikkimských bambusových hájích, v Zemi draka neboli v Bhútanu, nebo u řeky protékající Ladakem. Byla to vyprávění krutá, napínavá, tragická ale i veselá, to když v nich například vystupoval šibal Akhu Tempa, který uměl napálit kdejakého šejdíře, lakomce či hlupáka.

Starodávné pohádky z anglických a tibetských pramenů přeložil a převyprávěl Miroslav Pošta. Na knižním trhu se poprvé objevily v roce 2012 a o rok později získaly cenu Zlatá stuha za nakladatelský počin. Jejich vydavatel Verzone ve spolupráci s obecně prospěšnou společností MOST vybral třináct pohádek a natočil je v roce 2014 na zvukový disk. Nahrávce šéfoval zkušený režisér mluveného slova Jan Jiráň, který do studia přizval Nelu Boudovou, Vladimíra Javorského, Jiřího Lábuse a Báru Hrzánovou.

Himálajské pohádky otevírá povídání o klášteře a jeho obyvatelích, zakončené sdělením, že se mladý mnich dal do vyprávění. Očekávaný mladý hlas se však neozve – místo něj k nám začne promlouvat Jiří Lábus. Až do konce nahrávky se už zpět do kláštera nedostaneme a je tedy na místě ptát se, bylo-li opravdu nutné takový úvod na zvukový nosič vůbec zařadit.

banner 1200x150

Všichni vypravěči mají obrovské zkušenosti s mikrofonem a jejich schopnosti se na nahrávce bohatě projevily. Bylo by nespravedlivé porovnávat výkony jednotlivých herců – přednes všech je skutečně příjemný a barvitý. Skvěle odlišují jednotlivé postavy a přidělené texty jim bezvadně sedly. Jiráň navíc pro pestrost všechny hlasy mezi sebou pečlivě prostřídal.

Interpretům sekunduje syntetická hudba s orientálními motivy. Tu a tam se objevuje na začátku příběhu, podbarvuje právě se odehrávající děj, jindy se ale ozve zcela nečekaně a nelogicky. Podobně je to i se zvukovými efekty, které hudbu občas nahrazují. Jejich využití je tu spíše sporadické – četba by se bez nich dokázala obejít, ale díky nim se občas dostaneme kupříkladu na trh, k tekoucímu potoku anebo se probudíme brzy ráno na poli.

Audiokniha Himálajské pohádky, o jejíž grafickou podobu obalu se postarala ilustrátorka stejnojmenné knihy Lenka Jasanská, by přes určité nedostatky rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Dostává se k vám jedinečná sbírka cizokrajných příběhů a bájí, které jen tak někde neuslyšíte. A přitom pomůžete dobré věci – výtěžek z prodeje totiž poputuje na podporu dětí ze školy Gjaltän v Tibetu.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Učit děti správné výslovnosti má u nás velkou tradici a nejinak tomu je i v případě audionahrávek. V roce 1984 vydal Panton za pomoci mnoha logopedů a Československého rozhlasu Olomouc dvě dlouhohrající desky s názvem Kdo mi, děti, poví? Opravdu velmi odměřená soudružka učitelka na nich nepříjemným způsobem nutí děti k procvičování hlásek. Zadává jim…
Veselá dobrodružství kulatého medvídka, jeho maminky Barbory a strýčka Vasila jsou dodnes známá především díky televiznímu loutkovému a animovanému seriálu s Helenou Štáchovou v hlavní roli. Jeho tvůrci vycházeli z knižních předloh Josefa Menzela Míša Kulička v rodném lese, V cirkuse a V ZOO. V této recenzi se budeme věnovat především dvěma různým audioknižním zpracováním.
Vydavatelství OneHotBook se do povědomí posluchačů zapsalo především severskými detektivkami, často se však v jeho produkci objeví i žánry zcela odlišné. Vedle dětské literatury několikrát zabrousilo k humoristickým románům, nebrání se sci-fi, biografiím, ani historii. Do poslední jmenované kategorie přispělo například Žítkovskými bohyněmi – vyprávěním o výjimečném rodu léčitelek z Bílých Karpat, či titulem Dva proti Říši, podrobně rozebírajícím…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru