Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Hovory s R. H.

Všichni žijem v blázinci
Všichni žijem v blázinci

Čtyři roky před úspěšným knižním rozhovorem s profesorem Kolářem (Labyrint pohybu) vyzpovídala Renata Červenková psychiatra a psychoterapeuta Radkina Honzáka. Jedna z hlášek „Všichni žijem’ v blázinci“ trefně zastřešila jeho postřehy, směřované nejen k profesionální praxi, ale i k dění ve společnosti a okolo nás.

Charakteristickým rysem knižních rozhovorů Renaty Červenkové je, že i přes pečlivé definování prostoru, ve kterém se bude se zpovídaným pohybovat, klade autorka dotazy tak, jako by se ptal každý z nás, kdo se o probíraná témata alespoň trošku zajímá. Stále však z pozice laika, byť sebevíc zvídavého. Dosvědčuje to i nyní načtený dialog s Radkinem Honzákem.

Červenková otevírá většinu oblastí tak, aby navodila spíše ne-vědomost a ne-orientaci, čímž nechává Honzákovi prostor pro lepší vymezení a definici problému. Někdy onu „laickou“ roli ještě znovu zopakuje, někdy (občas trochu zbytečně) potvrzuje a kvituje to, o čem její „protihráč“ mluvil, jindy zúročí své rešerše a dobře formulovaným a mířeným dotazem jde hlouběji do tématu nebo k tomu, co si o něm Honzák myslí.

Obecně lze říci, že čím je probírané téma odbornější, tím více míří Renata Červenková otázkami pod povrch běžně známých informací a zkušeností. Jakmile se rozhovor týká názorových oblastí, komentování života a společnosti, tazatelka spíše naslouchá. Rozhodně nijak nepolemizuje, ani nikterak neprovokuje a neoponuje. Tento přístup nepřekvapuje, současně by ale rozhovor mohl být méně bezpečným monologem (jako například ve Sběrné knize, kde opačný přístup i přes vzájemný respekt mezi Pavlem Kosatíkem a Helenou Třeštíkovou nebránil několika poměrně otevřeným výměnám názorů a nepohodlné konfrontaci ze strany tázajícího se Kosatíka).
 

banner 1200x150

Stejně tak jako Labyrint pohybu, i starší  Všichni žijem v blázinci vydalo nakladatelství Vyšehrad. Zatímco se však rozhovor s Pavlem Kolářem objevil ve zvukové podobě pod hlavičkou téhož vydavatelství, dialog s Radkinem Honzákem vychází už pod značkou Voxi, kterou si pro audioknižní tvorbu založila společnost Albatros Media. Co do zpracování byla „starší novinka“ ve výhodě. Přeci jen hlas profesora Koláře není natolik známý jako projev Radkina Honzáka a tak bylo možno snadněji akceptovat jiného interpreta. U Honzáka bude posluchači dost možná několik kapitol trvat, než přistoupí na projev Jiřího Pragera. Ten sice co do barvy hlasu, způsobu dikce i využitých hlasových gest dělá kus dobré práce, Honzákův hlas a způsob jeho mluvy je ale natolik svébytný, že nutně dochází k jisté „deformaci“ řečených myšlenek. I dikce totiž může posunout význam a řada informací a výpovědí, které Honzák dokáže obdařit jemnou ironií a nadhledem, působí ve zvukové nahrávce méně přirozeně. Podobně jako kladení dotazů (Renatu Červenkovou čte Milena Steinmasslová), kde soužití otázek a odpovědí ve zvukové verzi doprovází „odér“ studia, zatímco při běžném rozhovoru jedno s druhým přímo koexistuje a spolupracuje.

Lze ale předpokládat, že valná většina posluchačů bude s povděkem kvitovat, že se v mnoha ohledech inspirativní kniha Renaty Červenkové dá nejen číst, ale také slyšet.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.
Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha.
Zkušený psychiatr Radkin Honzák vás zve do světa psychosomatiky – vztahu lidské duše a těla V jakém vztahu je lidské tělo a lidská duše? „Vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule, udržovaná medicínským establishmentem…

Recenze ze stejného žánru

Knihy Václava Cílka zas a znovu dokazují, že lze promlouvat k široké veřejnosti dostatečně srozumitelně, aniž by bylo nutno rezignovat na fundovanost a v řadě případů i složitost úvah a kladení otázek. Cílkův pohled na krajinu kolem nás, stejně jako na tu naši, vnitřní, nyní s hlasem Miroslava Táborského vychází i coby audiokniha.
Český psychiatr Radkin Honzák během své dlouhé praxe dospěl k psychosomatickému přístupu ke zdraví a nemoci a své názory se rozhodl publikovat v ucelené podobě v publikaci nazvané příznačně Psychosomatická prvouka. V roce 2017 vyšla v nakladatelství Vyšehrad a nyní se pod hlavičkou vydavatelství Voxi dostává na trh i jako povedená audiokniha.
Rozsáhlé populárně vědecké dílo Olivera Sackse (1933-2015), anglického neurologa usídleného v New Yorku, sice není primárně určeno nejširším čtenářským masám, přesto představuje vynikající sousto pro každého, kdo rád přemýšlí.
Práci amerického sociálního psychologa Philipa Zimbarda jistě nemusíme posluchačům dlouze přestavovat. Narodil se v roce 1933 v New Yorku a asi největší pozornosti se mu dostalo kvůli Stanfordskému vězeňskému experimentu, jím řízeném a uskutečněném v srpnu roku 1971 na prestižní americké univerzitě. Na praktickém využití dokazoval svou teorii zla skrytou i v obyčejných lidech.

Dále od recenzenta

Irvin D. Yalom se tematicky věnuje psychoterapii a i když se nevyhýbá odborné literatuře, proslavily jej především beletristické počiny. Jedním z nich i „psaný dialog“ Když Nietzsche plakal.
Bývalý zpravodaj České televize ve Washingtonu, Martin Řezníček, v roce 2020 sepsal knihu o jednadvaceti kapitolách, které českému čtenáři mohly skrze mnoho různých témat představit současnou Ameriku. Rozpojené státy následně pro Český rozhlas i načetl.
Mimořádná kniha Timothy Snydera Černá zem: Holokaust – historie a varování se dočkala své audio verze. Nikoho, kdo se jen trochu zabývá historií, by neměla minout.
Není komplikované uvěřit, že na konci 19. století útlá Tolstého novela vyvolala senzaci. Poprask se kolem Kreutzerovy sonáty šířil o to snadněji, neboť rozbuška spočívala v sexuálním napětí a v postupné ztrátě tolerance, lásky a mezilidského přátelství uvnitř sezdaného páru.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Všichni žijem v blázinci
„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme?
Přejít nahoru