Vyhledat
Hranice Impéria
Hranice Impéria
Ještě do nedávna jsme mohli v audioknižním prostředí narazit na příběhy Jana kotouče pouze ve dvou zvukem vydaných antologiích a románech z jedné knižní série. Letos ale Kotoučovy audioknihy začaly přibývat jako houby po dešti. Hranicemi impéria to začalo a nutno říct, že začátek je to velmi slibný, byť bohužel ne brilantní.
Kdo se trochu orientuje v české literární fantastice, musel na jméno Jana Kotouče narazit. Už jen proto, že jde o velmi plodného autora. Čeští milovníci mluveného slova však do nedávna mohli znát pouze jeho romány ze série Nad českými zeměmi slunce nezapadá, které v průběhu posledních čtyř let vydávalo Čti mi! Jde celkem o pět knih – šestá ze série je povídkovým rozšířením světa podobně jako bylo Kosení rozšířením světa Shustermanovy Žatvy smrti. Tato kniha však stále čeká na své audioknižní vydání.
 
Dále už posluchačům zbývaly pouze dvě Kotoučovy povídky, a to Pacient rekrut ze souboru Zákon genu a Xenofil z antologie Krásky a vetřelci. Tento zdánlivý detail by se mohl jevit jako nadbytečný, ovšem právě zmíněné příběhy jsou prvními, které do českého audioknižního prostředí vnáší svět série Centrální impérium se vším, co k němu patří, včetně vylepšených lidí a nebezpečných Ralgarů.
 
První díl ze série nese název Hranice impéria a velmi dynamicky otevírá celou knižní sérii, začínající na jednom z nejpestřejších míst říše, v kasinu na Hub Central. V prostoru obývaném několika mimozemskými rasami po léta zuřily mezihvězdné války, jenže, jako by neměl být ani chvíli klid, něco nového se chystá a geneticky vylepšený příslušník císařské rodiny Daniel Hankerson, tuší co by to mohlo být.
 
V současné chvíli se vydavatelství Audiotéka pustilo jednak do Kotoučova standalone románu Strnadův efekt, jednak do dvou souběžných sérii, z nichž jednou je právě Centrální impérium, tou druhou pak Sektor Hirano, který při nejmenším v současnou chvíli načítá Luboš Ondráček. Naproti tomu Hranice impéria si vzal na starost Ondřej Novák, který má s českou fantastikou již bohaté zkušenosti. Mohli jsme jej slyšet číst drtivou většinu knih Pavla Bareše včetně nejnovějšího Lenochoda Jimmyho & jeho backup bandu.
 
 

Nutno říct, že v rámci dvanáctihodinové četby odvádí Novák řemeslně velmi obstojný výkon, byť nejde zdaleka o takový interpretační koncert jako tomu bylo v případě poslední Barešovy knihy. Nedává si takovou práci s modelováním charakterů jednotlivých postav, mnoho jich pak zkrátka žoviálně haleká a s tím je třeba se smířit. Podobně se nijak zvlášť nesnaží o pochopení, co se ve které scéně vlastně děje, jeho intonace zůstává jaksi univerzální – jako by šlo o to pouze srozumitelně načíst tuto objemnou hmotu.
 

Největší nedostatek audioknihy však spočívá v něčem docela jiném. V tiskem vydané knize od sebe jednotlivé oddíly uvnitř kapitol dělí vynechané řádky. Vlivem peripetií nejspíš technického rázu se však stalo, že byl román načten, jako by v knize dělící řádky nebyly. Mluvené slovo tak na sebe volně navazuje z jedné scény do druhé a z lokace do lokace. Na záměrně přetnutá vyprávění, která končí například replikou „Cože?“, bez varování navazuje děj týkající se příchodu nové postavy – ovšem na jiné místo, v jinou dobu. Podobný zmatek nastane, když se po změně dějiště otevírá nová scéna replikou „Takže jste selhali.“ Nejde o problematiku, které nebylo možné si při nahrávání všimnout. Přitom stačilo udělat první, co člověka ve chvíli znejistění napadne: obratem vyhledat knihu a problém dešifrovat. Bohužel se tak nestalo ani během natáčení, střihu, a dokonce ani v rámci kontrolního přeposlechu.

Nezbývá než doufat, že dojde stran vydavatelství k dodatečné nápravě, a že následující díly série už tímto nedostatkem trpět nebudou, aby posluchači nebyli nuceni neustále řešit rébus, která věta ještě patřila k předchozí a která už k následující scéně.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Povrch všech kontinentů je zastavěný do výše několika set metrů. Většina lidských bytostí zdegenerovala a žije jen proto, aby mohla dennodenně jen pracovat. Nic víc. Společnost je ostře rozdělená na pracující a vyvolené. Nic mezi tím. Neříká nám to něco?
Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další.
Bestseller Atlas mraků ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl po loňské filmové adaptaci převeden rovněž do zvukové podoby. Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z…
Po jaderné válce, která zpustošila zemský povrch, se přeživší uchýlili do rozlehlých sítí moskevského metra, kde vytvořili zvláštní civilizaci. Její existence je však ohrožena. Obyvatelé odlehlé stanice Sevastopolskaja jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším světem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy… a zásoby. Všechny průzkumné skupiny beze stopy…

Recenze ze stejného žánru

Audioknižní vydavatelé do svých edičních plánů zařazují nejen velmi žádané žhavé bestsellerové novinky současných autorů, ale také klasická díla světové literatury. Posluchač má tak možnost slyšet například Orwelovo 1984, Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho, Hrabalovy Ostře sledované vlaky, ale i Saroyanova Tracyho tygra, Vianovu Pěnu dní a mnoho dalších. Do stejné kategorie lze dozajista zařadit i sci-fi…
Prosadit se v žánru, na kterém (dodnes) ulpívá cejch „béčkovosti“, který ale zároveň dokáže světu představit mimořádně trefnou reflexi současnosti, aniž by přestal nutně bavit, není jednoduché. Každý autor sci-fi musí být tak trochu frajer, aby se do takového zápasu pustil. František Kotleta jím očividně je.
První české vydání románu Solaris polského spisovatele Stanisława Lema mohlo knižně vyjít už v roce 1972, tedy v době, kdy československý fanoušek po kvalitní sci-fi jen lačnil. Snad proto má u nás poněkud významnější postavení než jinde ve světě, kde nebývá tak často zařazován mezi stěžejní díla svého žánru. V těchto dnech vychází ve spolupráci…
Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…

Dále od recenzenta

Po šesti letech se pozornost Českého rozhlasu opět obrátila k britské spisovatelce P. D. Jamesové, kterou právem řadíme mezi následovnice Agathy Christie nebo Dorothy Sayersové, a současnice Caroline Grahamové. Zatímco podle prvního románu s Adamem Dalglieshem vznikla v roce 2014 čtyřdílná rozhlasová hra Zahalte jí tvář, sedmou knihu s postavou policejního komandera Pachuť smrti natočil…
Teoretická fyzika a astrofyzika, to nejsou témata určená hrstce zasvěcených. Jsou to oblasti lidského zkoumání, které nabízejí fascinující pohled nejen na vesmír nebo subatomární částice, ale i běžný každodenní svět kolem nás. Zvláště pokud o nich hovoří odborníci jako Michio Kaku, který už desítky let dokáže své čtenáře i posluchače okouzlit, a pokud se četby…
Česká audioknižní scéna by potřebovala více povídkových souborů, ať už z pera jednoho nebo několika autorů. Pro mnoho posluchačů by mohly být cestou k delším audioknižním útvarům, nebo přinejmenším způsobem, jak si zpříjemnit čekání jakéhokoli druhu. Audioknižní vydavatelé by se však nejdříve museli naučit přistupovat k vydání těchto souborů zodpovědně. Tím spíš, pokud jde o žánrovou literaturu.
Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Hranice Impéria
DRSNÁ GALAKTICKÁ HRA. VÍTĚZNOU KARTU MÁ TEN, KDO PODVÁDÍ! Vítejte v Centrálním impériu. V impozantní říši obývané několika mimozemskými rasami, v níž po předchozích brutálních mezihvězdných válkách doputovalo pomyslné žezlo do rukou lidí. Daniel Hankerson je geneticky vylepšený příslušník císařské rodiny, ale raději než na rodinný vliv a peníze se vždy spoléhal na svou schopnost odhadovat lidi, která mu pomáhá jak při práci pro rozvědku loďstva, tak při hraní karet. Díky ní pozná, že něco visí ve vzduchu, když se ho pokusí při loupežném přepadení zabít, a ani z nadcházející mise na okraj Impéria nemá dobrý pocit. Čím víc se mluví o tom, že jde o rutinní test nové komunikační lodě, tím je to podezřelejší. Centrální impérium je příliš velké, příliš křehké a pohromadě drží díky příliš mnoha kompromisům. Vnější nepřátelé si z něj chtějí ukrojit svůj díl, ale ti vnitřní jsou ještě nebezpečnější. Jak praví čínské přísloví, Impérium čekají zajímavé časy.
Přejít nahoru