Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Osm a tři čtvrtě hodiny. Můžu to nechat?

Hustej nářez
Hustej nářez

Za průkopníka české audiofantastiky je všeobecně považováno vydavatelství Walker & Volf a rozhodně nelze tvrdit, že neprávem.  Před rokem se odvážně pustilo do dosud nezčeřených vod a nabídlo fanouškům jejich oblíbená, ba často kultovní díla ve zvukovém provedení. A i když v několika případech odbočilo od vytyčené linie žánru, nelze mu upřít zásluhy o rozšíření povědomí o české fantastice mezi audioknižními posluchači. Wolker s Volfem ovšem nejsou sami, kdo zásobuje trh žánrovými audioknihami.

Nakladatelství Epocha ve své ediční řadě Fantastická Epocha připravilo zvukovou podobu prvotiny Františka Kotlety Hustej nářez – první díl trilogie Bratrstvo krve. Stalo se tak v době, kdy je autorovo jméno skloňováno (Kotleta, bez Kotlety…) i mimo komunitu fanoušků a snad právě jeho popularita přispěla k tomu, že Epocha uvědoměle vytvořila nahrávku na velmi slušné úrovni. Jestliže se tedy opatrný posluchač obává poloamatérské nahrávky, s níž se mohl několikrát setkat u audioknih některých malých vydavatelů, nemusí mít v případě Hustého nářezu strach – dostane se mu kvalitně provedeného audioknižního díla.

Druhou věcí je samozřejmě žánr románu. Ten zdaleka nemusí vyhovovat každému posluchači zmlsanému českou mainstreamovou audioknižní produkcí. V případě, že je ale ochoten přistoupit na hru, jejíž pravidla autor určuje, na styl jeho jazyka, pokud mu odpustí jeho urputnou snahu o vtip za každou cenu, prvoplánovité hlášky, hrubosti a rádobyvtipná přirovnání, a zejména pokud se ozbrojí trpělivostí a nevzdá poslech po několika málo minutách, bude se u Hustého nářezu bavit. Po čase totiž Kotleta slevuje ze své podbízivosti a rozvíjí originální příběh s postavami, které si lze lehce zamilovat.
 

Jak už jsem zmínil, audioknižní provedení Hustého nářezu je velmi povedené. Svou zásluhu na tom má zvukový režisér Vojtěch Filčev, který při své práci projevil cit pro celkovou koncepci a rytmus, což je u takto rozsáhlé nahrávky podmínkou. Na vysoké úrovni je i výkon jediného interpreta Hustého nářezu, ostříleného divadelního a rozhlasového herce, Richarda Fialy. Díky němu vyniká plastičnost Kotletou vytvořených postav, jejich výraz je přirozený a dialogy přehledné. Několik pasáží se ve Fialově podání může zařadit k nejvtipnějším scénám českého audioknižního žánru.

banner 1200x150

Obecně lze napsat, že první audioknižní Kotleta rozhodně nezklamal a lze se tedy těšit, že i zbývající díly trilogie, které Epocha plánuje na září, budou na podobné úrovni. Tvůrčímu týmu totiž tento styl jednoznačně sedí.

Fanoušky lze ještě závěrem navnadit na audioknižní podobu titulní povídky z Kotletovy sbírky Příliš dlouhá swingers party, kterou plánuje vydat už zmíněný Walker & Volf a které by se měl interpretačně chopit rovněž Richard Fiala. Snad ani tentokrát nezklame.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další.
Pekařský pomocník Charlie Gordon je mentálně retardovaný, což nutně neznamená, že by si jako kdokoli jiný nechtěl v životě polepšit. A protože vyniká úžasnou motivací k učení, vybere si ho věda jako první lidskou bytost, jejíž inteligence se zvýší operativně. V laboratorním prostředí dostane mladík za úkol psát si deník a také společnici: myš Algernon,…
Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemocí, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit…
Sekta vyznavačů aurigiánské hereze je zničená, ale volání vyslané do vesmíru nezůstalo bez následků. Hvězdovládci – wëtrëigaës – se blíží. Proti této hrozbě by se měli spojit i největší nepřátelé: telepat Aš~šád, velekněz z Rekeghu, Lodě, sgen z Fomalhiwy i nová pozemská Velekněžka Regentka. Jenže bude těžké přehlížet vlastní mocenské zájmy, navíc ne každý překročí…

Recenze ze stejného žánru

Běh času nezastavíš, říká se. V určité alternativní realitě ho ale lze mnoho zaspat. A při troše důvěry v nedoceněného vědce, je v něm možno se i pohybovat. Má to ovšem háček: směr jízdy nelze zaručit. Ale kdo z nás vlastně ví, jestli se vydal tou správnou cestou i bez možnosti cestování časem?
Stačí si zalistovat knižní produkcí Petry Neomillnerové a nabydete dojmu, že vždy ráda utíkala do jiných světů. Nepřekvapí, že komentáře k jejím knihám naleznete na fanzinových stránkách věnovaných fantasy, že při hledání českých zástupců, kteří využívají ve světě zatím stále ještě oblíbenou tematiku upírů či nemrtvých, narazíte právě její jméno. Petra Neomillnerová však zacílila beletrii…
Britský parodický sci-fi sitcom Červený trpaslík je fenoménem již od konce osmdesátých let, kdy byla s úspěchem odvysílána první série. Rok po ní scenáristé Rob Grant a Doug Naylor přišli s alternativní románovou verzí příběhu, později následovanou dalšími třemi knihami. První dva romány vyšly v audioknižní produkci OneHotBook.
Military sci-fi, to nejsou divoké vesmírné střílečky, ale především intriky, spletité vztahy mezi těmi, kdo mají moc, a diplomacie, která nezřídka může začít selhávat. O tom nás přesvědčí žánrová série Jana Kotouče s názvem Sektor Hirano a její první díl Pokračování diplomacie.

Dále od recenzenta

Karel Šíp, známý široké veřejnosti především jako moderátor vlastního televizního pořadu, se pustil loni v létě do psaní. Dle vlastních slov, bez ambicí vytvořit literární dílo, a tudíž bez jasné představy o obsahu, o sdělení, o cílové skupině. Krátké fejetony na různá témata, které z jeho prázdninové činnosti vzešly, ale zaujaly vydavatelství XYZ. To z…
Doba adventní, stejně jako doba postní, je i pro neaktivní věřící příležitostí k duchovnímu rozjímání a k uvědomění si vlastních křesťanských kořenů. Sám se mezi takové počítám a tak vím, že v čase vánočním a kolem velikonoc i k nám "bezvěrcům" doléhá poselství těchto svátků velmi intenzivně. Pro mnohé může být toto působení očistnou příležitostí…
Zvukový Maigret je u nás neodmyslitelně spjat s rozhlasovými dramatizacemi režiséra Jiřího Horčičky a herectvím Rudolfa Hrušínského. Přestože byla postava věhlasného komisaře pařížské kriminálky svěřena i jiným hercům, pro řadu posluchačů se dodnes Maigret rovná Hrušínský. Možná proto si vydavatelé netroufali vstoupit s odvážně odhalenými lýtky do stejné řeky a natočit romány Georgese Simenona v…
Dalším případem komisaře Kurta Wallandera pokračuje série detektivek mezinárodně nejprodávanějšího švédského autora. Její rozsah je bohužel již znám – Henning Mankell zemřel loni v říjnu. Zanechal však za sebou dílo, které výrazně ovlivnilo žánr severských kriminálek.  A ty stále patří mezi velmi oblíbené nejen u čtenářů, ale i u posluchačů.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Hustej nářez
Zemi obsadili mimozemští agresoři, tzv. kartani. Invaze proběhla hladce, takže se emzáci domnívají, že mají situaci pod kontrolou. Netuší, jak hluboce se mýlí. Tahle modrá planeta má totiž už pěknou řádku staletí své vlastní pány. Jen se většinou drží v pozadí...
Přejít nahoru