Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ilustrovaný svět budoucnosti

Datum: 

Autor recenze: 

Ilustrovaný muž
Ilustrovaný muž

Sbírku osmnácti povídek pod přiléhavým názvem Ilustrovaný muž vydal Ray Bradbury v roce 1951, tedy rok po své Marťanské kronice. Je stále fascinující, jak organicky se mohou prvky vědeckofantastického žánru mísit s prvky magickými. Tím spíš, že hodnota povídek tkví především v jejich morálním, filozofickém nebo obecně lidském rozměru.

Sehrávají tak do jisté míry úlohu bajek, pro jejichž podání Bradbury zvolil takové vědecko-magicko-realistické „ilustrace“, které daly vyniknout jejich poslání v plném rozsahu a zároveň povýšily text na literárně imaginativní dílo.

Rámec vyprávění je zde velice jednoduchý, a přitom dává čtenáři či posluchači jasně na srozuměnou, jakého typu budou autorovy příběhy: vypravěč rámcového příběhu se setkává s mužem, jehož celé tělo pokrývají tetování. Detailní umělecká vyobrazení, která se dávají do pohybu, když se ilustrovaný muž pohrouží do spánku. Jednotlivé povídky pak demonstrují příběhy, jež se v těchto ilustracích odehrávají.

Česky vyšel tento soubor poprvé ve vydavatelství Plus v roce 2017 a na jeho překladu je podíleli Jarmila Emmerová, Jiří Hanuš, Petr Kotrle, Zdeněk Volný a Stanislav Švachouček. V témže překladu o dva roky později vyšla zásluhou Knihy Zlín i více než desetihodinová audiokniha opatřená (stejně jako knižní vydání) obálkou Milana Malíka.

V řadě s touž grafickou úpravou jde v nakladatelství Plus / Kniha Zlín již o čtvrtý audioknižně bradburyovský počin (pokud nepočítáme Strom duchů v podání Igora Orozoviče). Ilustrovanému muži tedy předcházely v tomto pořadí Marťanská kronika (četl Martin Siničák), 451 stupňů Fahrenheita (četli mj. Jaromír Meduna, Tereza Bebarová, Jan Hartl nebo Jiří Lábus) a Temný karneval (četli Martin Hruška a Miloslav Mejzlík). V téže edici se tedy vystřídalo nemálo interpretů, avšak při práci na audioknižní podobě Ilustrovaného muže sáhla režie opětovně po hlasu Jaromíra Meduny. A udělala dobře.
 

banner 1200x150

Medunův laskavý a smířlivý tón výborně ladí s atmosférou či apelem jednotlivých příběhů. Dokáže být sentimentální, naplněný steskem, umí vyvolat pocit vzdálenosti a odloučení (v místě i čase), nebo zahrát na humoristickou strunu. Pouze škoda, že při střihu zůstalo několik drobných nešvarů v podobě replik pronesených s takovou emocí, která nekoresponduje s následným přípodotkem; snad jako by nebyl čas se zastavit a zkusit to znovu.

O nosná hudební témata, která atmosféru knihy až překvapivě silně podporují, aniž by pod četbou jakkoli rušila, se opět postaral Dominik Renč. Ačkoli toto není úplně přesné: jde totiž v mnohých případech o tytéž hudební stopy, které byly použity (opakovaně) v dramatizaci 451 stupňů Fahrenheita, což může posluchače trochu zamrzet – anebo také zmást, jelikož je bude mít dokonale srostlé s poetikou úplně jiného příběhu. Připomeňme si jisté zklamání, když Jiří Horčička pro dramatizaci Hrabě Monte Christo v roce 1983 použil tytéž skladby Vladimíra Truce jako pro Vojnu a mír z roku 1978.

Co však musím ocenit, je práce se zvukovými efekty, které opět ani v nejmenším neruší (ani když jde o dlouhé plochy šumícího deště), naopak umocňují tísnivý, nepříjemný pocit, který pak čtenář o to více sdílí s hrdinou příběhu.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Píše se rok 1936. Ulicemi New Yorku se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií.
Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině. Všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu. Třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě. Účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a…
I patnáct let poté, co hrdinka Příběhu služebnice Fredova uprchla z Republiky Gileád, trvá na území Nové Anglie krutovláda založená na zotročení zdravých žen schopných rodit děti. Stav prohnilého režimu nám nyní střídavě přibližuje trojice mluvčích, jejichž postoje si nemohou být vzdálenější.
Lidstvo čelí hrozbě třetího útoku vojsk mimozemské civilizace, jejichž předchozím invazím se jen tak tak ubránilo díky zásahům geniálního velitele Mazera Rackhama. Armáda vnímá nutnost vychovat jeho nástupce, který by snad mohl odvrátit zkázu. Vhodným adeptem se zdá být chlapec Ender oplývající nadprůměrnou inteligencí a schopnostmi analytického myšlení.

Recenze ze stejného žánru

Debut argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy s názvem Znamenitá mrtvola se po celém světě setkává s rozporuplnými reakcemi. K tomuto dystopickému románu se vážou takové přívlastky jako „šokující“, „nechutný“, „kontroverzní“, „úchylný“ nebo „zvrácený“. Navzdory tomu – nebo možná právě proto – si prvotina v roce 2017 odnesla vítězství v prestižní literární soutěži Clarín. 
Hodně fanoušků sci-fi zná seriál Expanze vysílaný v letech 2015-2022 americkou kabelovou a televizní stanicí Syfy. Ne však každý televizní divák ví, že předlohou k tomuto úspěšnému, šest sezón čítajícímu seriálu byla svým rozsahem neméně rozsáhlá space opera Daniela Abrahama a Ty Francka píšících pod společným pseudonymem. Devítidílnou sérii ze světa, v kterém lidstvo kolonizovalo Sluneční soustavu…
Původní plán bylo vydat zvukovou verzi knihy Marťan souběžně s premiérou stejnojmenného filmu, i kvůli čekání na titulního představitele, Jana Zadražila, však OneHotBook vypouští do světa svůj další počin až nyní. Jestliže jste na audioknihu čekali (s úmyslným odsunutím zhlédnutí filmu) stejně jako autor této recenze, pak vězte, že se vám to vyplatí.
Za průkopníka české audiofantastiky je všeobecně považováno vydavatelství Walker & Volf a rozhodně nelze tvrdit, že neprávem.  Před rokem se odvážně pustilo do dosud nezčeřených vod a nabídlo fanouškům jejich oblíbená, ba často kultovní díla ve zvukovém provedení. A i když v několika případech odbočilo od vytyčené linie žánru, nelze mu upřít zásluhy o rozšíření…

Dále od recenzenta

Beletristické texty Jaroslava Rudiše jsme mohli za léta jeho publikování slyšet s úst řady interpretů. Od prvního audioknižního vydání Nebe pod Berlínem však bylo jasné, že dřív nebo později bude Rudiš natolik komfortní se čtením vlastní prózy, že se jeho interpretace stane prakticky neodmyslitelnou. Dokladem toho jsou i jeho nejnovější Vánoce v Praze.
Po dramatizaci N či M? a Tajemném protivníkovi přichází vydavatelství Radioservis s dalším případem detektivní dvojice Tommyho a Pentličky. Tvůrci audioknižního vydání jsou titíž jako loni – proč je však tato audiokniha o tolik lepší než ta předchozí? Za vším bude nejspíš zkušenost.
Když Kristýna Sněgoňová vstoupila se svým příběhem Krev pro rusalku do světa románové fantastiky a později i do říše audioknih, byl vypravěčem knihy Dominik Stolbenko a interpretem nahrávky Michal Jagelka. Pro návrat do světa brutálně dravých víl si ale vybrala kriminalistku, a tak když se ptáme, jak se lidská žena vypořádala se světem divoženek, můžeme…
Když na konci padesátých let Michael Bond poprvé publikoval svého Medvídka Paddingtona, možná ještě netušil, jaký se z něj stane hit. A nutno říct, že hitem se stal právem, totiž milejší a pro děti rozličných národů srozumitelnější vyprávění aby jeden pohledal. Nové české audioknižní vydání vychází atmosféře příběhu vstříc svou hravostí, živostí i laskavostí a…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Ilustrovaný muž
Jsou příběhy, které žijí vlastním životem. Právě takové na sobě nosí záhadný Ilustrovaný muž. Celé jeho tělo pokrývají tetování, která vytvořila dávno zmizelá čarodějka snad z jiné planety. Bezejmenný vypravěč se setká s Ilustrovaným mužem a nahlédne do výjevů, které se mu odehrávají před očima. Ty po svém vylíčí – osmnáct příběhů, osmnáct ilustrací.
Přejít nahoru