Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Báje z Ameriky jsou konečně kompletní

Datum: 

Autor recenze: 

Indiánské báje Střední a Jižní Ameriky
Indiánské báje Střední a Jižní Ameriky

Když v roce 2006 vznikla spolupráce mezi AudioStory a Popron Music, byla to na audioknižním trhu jistě významná událost. Pro vydavatelství Jindřišky Novákové znamenala nové možnosti: začaly vznikat nové projekty a řada starších nahrávek mohla vyjít poprvé na zvukových nosičích.

S mnoha reedicemi dětských titulů se ale zacházelo velmi necitelně. Nahrávky nejprve vycházely na CD jako příloha časopisu Sluníčko, později se objevily v různých kompilacích. Jednotlivá díla byla zkracována, přejmenovávána, někdy byl za název považován jen výčet pohádek, jindy vznikaly nové audioknihy pouhým seskládáním příběhů z jiných. Existuje i kompilace, ve které se z produkce AudioStory objevil na CD jen jeden track. Naopak za důstojné reedice lze považovat například Čapkovo Devatero pohádek v podání Vlastimila Brodského, Africké báje a Malajské pohádky spojené do jednoho kompletu s názvem Báje a pohádky z Afriky a Asie či Opuštěný palác. Jisté uspořádání a vysvětlení, co k čemu patří, přinesl až on-line prodej.

A jak to bylo s Indiánskými bájemi? V roce 1991 se na trh dostala magnetofonová kazeta nazvaná Indiánské báje Střední a Jižní Ameriky, která obsahovala devět pohádek. Pět příběhů z první strany kazety se pak objevilo ve Sluníčku v roce 2008, druhá polovina se vydání nedočkala. Vedle toho se dalších osm bájí stalo součástí kazety Japonské pohádky a indiánské báje. Zatímco vyprávění z Japonska se do Sluníčka dostalo, Indiáni opět pohořeli. V nové digitální reedici z roku 2015 najdete všechny jejich báje pěkně pohromadě.

Knižní předlohou pro tuto nahrávku se stala kniha Návrat opeřeného hada od Vladimíra Hulpacha, která vyšla už v 70. letech minulého století. Její autor vycházel z různých záznamů vědců a cestovatelů, musel však často domýšlet děj anebo konce indiánských pohádek pro jejich krutost změnit tak, aby vyhrálo dobro nad zlem. Díky jeho vyprávění se můžeme přenést do hlubokých pralesů, travnatých pamp nebo do sídel tamějších bohů. Na audioknižní pouti potkáváme udatné lovce, nádherné dívky, nebeská tělesa ozařující nám svět i různá zvířata. V překrásných starodávných příbězích nechybí kouzelníci, indiánští náčelníci, magické předměty, talismany ani lidová moudrost. Život indiánských kmenů a jeho členů nám přiblíží první část nahrávky, která je zároveň uceleným vydáním stejnojmenné kazety a kterou společně s bookletem doporučuji spíše starším dětem. Pro ty menší jsou tu v druhé části přichystány poetické bajky z druhého pásku.
 

AudioStory ve svých nahrávkách pokaždé velmi pečlivě volí interprety. Pro Indiánské báje Střední a Jižní Ameriky vybralo herečku Gabrielu Vránovou, pro kterou práce s mikrofonem není žádným problémem. O jejích hereckých kvalitách nemůže nikdo pochybovat a profesionální přednes se samozřejmě dostal i do tohoto titulu. Režisérka Helena Vaňurová velmi dbá na mluvené slovo, které podněcuje posluchačovu představivost, proto nás naštěstí neruší žádné zvukové efekty a jednotlivá vyprávění oddělují jen kratičké hudební předěly Mlhoše Kafky.

banner 1200x150

Kompletní digitální vydání indiánských bájí beze sporu potěší všechny věkové kategorie.  Kéž by tímto způsobem mohly vyjít i další dosud nevydané či neslušně osekané nahrávky pro děti.

Audioknihy ze stejného žánru

Ne každému klukovi se stane, aby nasedl do tramvaje a potkal tam klauna. A což teprve, aby ho tramvaj dovezla po staré tajné koleji ke klaunské maringotce!
Když je vám tak jedenáct, může to být fakt opruz. A nikdo to neví líp než Greg Heffley, protože se najednou ocitl na škole, kde malí poseroutkové, jako je on, naráží každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně.
Puntíkáři Michal Souček a Filip Fialka už zas chtějí pomáhat a zachraňovat. Tentokrát se jim zželelo nejmenšího kluka ze třídy, Trpajse Lojdy, kterého ve škole vyjukala přítomnost zeleného ducha.

Recenze ze stejného žánru

Jefferson si žije normálním spokojeným životem: Jako samotář si o všem rozhoduje, nikdo mu nepřikazuje, jak se doma chovat (kdy jíst a kdy třeba nechodit po bytě nahý), je svým vlastním pánem. Má rád knížky, pokukuje po sympatické slečně a důvěřuje svému nejbližšímu příteli. Dokud se čirou náhodou nepřiplete ke zločinu. Znělo by to jako…
Denis je obyčejným dvanáctiletým klukem, který žije podobný život jako jeho spolužáci. Alespoň se tak snaží působit navenek, ačkoliv doma už nějakou dobu není všechno v pořádku. Od chvíle, kdy od nich odešla máma, se k němu starší brácha chová hrubě, zatímco táta se uzavřel do sebe a nesnese projevy jakýchkoliv citů.
Nález umírajícího muže by leckterou dívku pořádně vyděsil. Ne tak malou, ale odvážnou Flavii de Luce, dceru ovdovělého majitele zchudlého panství na anglickém venkově. Její největší vášní je, kromě chystání léček na její poněkud kruté starší sestry, bádání v domácí chemické laboratoři, především v oblasti jedů. Když začne policie podezřívat z vraždy jejího otce, rozhodne…
Jedenáctiletý Tonda není tak úplně obyčejný kluk. On totiž svítí. Jeho příliš starostliví rodiče ho považují za vážně nemocného a nedovolí mu ani vycházet z bytu. A když, tak jedině na provázku, který v případě krize Tondu stáhne zpět do bezpečí bytu. Jenže když se do domu nastěhuje stejně stará Slávka a Tonda v ní…

Dále od recenzenta

Rok 2012 můžeme směle považovat za opětovné nadechnutí rozhlasového skřítka Hajaji a to díky jeho tehdy nové dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové, která přímo pro večerní pohádky získává stále nové autory. K těm nejúspěšnějším a zároveň od té doby i nejaktivnějším spisovatelům patří Dagmar Langová.
Stává se, že se na audioknižní trh občas vrátí tituly, které byly vydány už dříve v jiné interpretaci. To nyní potkalo i příběhy o paní Láryfáry, která dokáže dětské nezbedy vyléčit z vážných nemocí, jako je čurbesajda, lakomice, hádavka a mlátilka či ještěchvilkýna. První díl pohádkové série Betty MacDonaldové vychází nyní nově u vydavatelství Tympanum.
V jakési ovocné zahradě se o stromy pečlivě staral zahradník Cyril. Jednou se dal do řeči s malou holkou Deniskou, kterou si pro botky, které měla na nohou, přejmenoval na Tenisku. Toho památného dne jejich prvního setkání se mezi nimi vytvořilo upřímné přátelství.
V letošním roce vznikly hned dvě zvukové verze Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce. Oblíbených zvířecích hrdinů se pochopitelně audioknižní vydavatelé chopili v minulosti již několikrát, a tak než se pustím do hodnocení obou aktuálních nastudování, podívejme se, proč bychom jim měli věnovat pozornost.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Indiánské báje Střední a Jižní Ameriky
Příběhy o zvířatech, rostlinách, slunci, měsíci, hvězdách, ale i podivuhodných činech a dobrodružstvích udatných lovců, krásných dívek nebo moudrých starců se odehrávají v hlubokých pralesích, na širých travnatých pampách či v sídlech dávných bohů na vrcholcích hor.
Přejít nahoru