Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Inspektor Battle podruhé a počtvrté

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Vzdyt-je-to-hracka-Agatha-Christie
Audiokniha Vždyť je to hračka

Vydavatelství Tympanum se s nasazením pustilo do příběhů s policejním inspektorem Battlem. Po Tajemství Chimneys a Záhadě sedmi ciferníků, které stačily vyjít v loňském roce, přichází s románem Vždyť je to hračka. Co se s touto sérií pro posluchače mění? Jaké jsou její společné rysy a co si od Petra Kubese, který ji načítá, mohou slibovat? Především možnost seznámit se s přehledně interpretovanými méně známými prózami Agathy Christie. A taky spoustu hlasitého dýchání.

Když Tympanum loňského roku přišlo s nahrávkou Tajemství Chimneys v interpretaci Petra Kubese, ještě nebylo zřejmé, že se tím začíná dlouhodobá spolupráce. Pravdou však je, že právě tato próza z dvacátých let minulého století poprvé čtenářům a posluchačům představuje postavu inspektora Battlea, který sice patří do poirotovského universa, ale který svým způsobem napravuje reputaci jinak spíše méně důvtipné policie, jak se jeví v jiných románech Agathy Christie.

Následně totéž vydavatelství přichází s nahrávkami dalších děl, která spojuje právě Battle – a nejen to, v audioknižní podobě je pojí také režie a zvuk Jiřího Pochvalovského a nový design audioknižních obálek od Natalie Oweyssi. Právě ony obálky, černobílé s bílým titulem v červeném poli, nás upozorní na to, že audioknihy jsou spolu nějak propojené. Což by i dávalo smysl, kdyby tímtéž designem nebyla nově opatřena i stará nahrávka Deseti malých černoušků v podání Vladimíra Čecha, nyní pod názvem A pak nezbyl žádný (zvuková nahrávka pochopitelně obsahuje původní titul), která s inspektorem Battlem nemá nic společného. 

Po Tajemství Chimneys tedy přichází ještě téhož roku Záhada sedmi ciferníků, kterou sama autorka označila za volné pokračování jmenovaného románu. Ostatně se zde krom Battlea znovu setkáváme i s několika dalšími postavami včetně plukovníka Melrose. Oba příběhy v začátku nahrávky uvozuje tatáž magická, jakoby pohádkově lesní melodie hraná převážně na dechové a perkusivní nástroje, pouze pro účely příběhu o sedmi cifernících se některé instrumenty obmění a hrají o dost výše. A také obě nahrávky Kubes uvede tak, že jméno autorky kdovíproč přečte „Agáta Chrystý“.

Letos pak do třetice vychází Vždyť je to hračka. Dobré je, že Tympanum pro účel audioknižního vydání vychází z překladu Gity Zbavitelové, nikoli Jana Zábrany, který svého času překládal kratší americkou verzi, kde se stěžejní stará dáma ve vlaku nejmenuje Pinkertonová, ale Fullertonová. Přísně vzato však nejde o v pořadí třetí knihu z battleovsé řady, nýbrž čtvrtou, jelikož jí předchází Karty na stole z roku 1936, případ, který ovšem vyšetřuje Hercule Poirot a kde se potkáváme mimo jiné i s plukovníkem Racem, jejž známe zase z jiných románů.

banner 1200x150

Ve vyprávění Vždyť je to hračka se policista Luke Fitzwilliam vrací z Dálného východu do rodné Anglie a ve vlaku jej spolucestující seznámí s pěknou řádkou vražd v městečku, kde žije. Poté, co si Luke přečte oznámení o úmrtí své někdejší spolucestující a zároveň touto dámou správně odhadnuté poslední oběti, pouští se do pátrání. Tento příběh uvozuje trochu jiný magický hudební motiv než předchozí dva audioknižní tituly a Petr Kubes poprvé přečte autorčino jméno s „K“ a nikoli „Ch“.

Bohužel se interpretace ani tentokrát nezbavila jisté dýchavičnosti. Ve všech třech nahrávkách slyšíme velmi frekventované, prudké nádechy ústy a leckdy i dodatečné výdechy nosem na konci některých slov nebo vět. Pravdou také je, že Kubes často zůstává v nižších polohách, kde jeho hlas získává ne úplně příjemnou barvu, která navíc ve zvukově slabších reprodukčních zařízeních zní poněkud plechově. O dost příjemnější je jeho hlasový projev ve středních polohách, které ale používá častěji pro repliky postav.

Jinak je samozřejmě znát, že má Kubes s audioknižní interpretací (i z hlediska žánrů) bohatou zkušenost. Navíc zde se v případě děl Agathy Christie pod vedením režiséra a zároveň mistra zvuku Jiřího Pochvalovského zdatně vypořádává s velkým množstvím rozličných postav a jejich charakterů – způsobem, který činí romány včetně košatých dialogů posluchačsky velmi přehlednými.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Rebecka Martinssonová se po letech vrací do svého rodného městečka Kiruny kdesi za polárním kruhem. Kdysi musela toto místo za dramatických okolností opustit a odejít do Stockholmu, kde pracuje jako daňová poradkyně. Nyní se vrací zpět, aby pomohla své dávné přítelkyni Sanně, jejíž bratr byl hrůzným způsobem zavražděn a rituálně zmrzačen v kostele náboženského společenství,…
Tělo brutálně zavražděné dvanáctileté dívky, objevené v blízkosti archeologického naleziště, přivede do irského městečka Knocknaree dvojici vyšetřovatelů z Dublinu. O podezřelé není v tomto případě nouze. Že by se kdosi snažil zabránit plánované stavbě dálnice? Nebo někomu ležela v žaludku slibná budoucnost talentované baletky? A co když tu vrah nezabíjel poprvé?

Recenze ze stejného žánru

Je rok 1990 a v Bruntále zdejší početná německá komunita organizuje demonstraci za svá národnostní práva. V necelé třetině zastavený poválečný odsun totiž způsobil, že sudetoněmecká menšina v této oblasti zůstala, avšak podobně jako z té romské se z ní stala vrstva lidí druhé kategorie. Nyní, jen pár okamžiků po sametové revoluci, by se situace mohla zlepšit, vždyť prezident Havel…
Přednedávnem oslavil osmdesáté narozeniny Vlastimil Hort, jeden z nejúspěšnějších tuzemských šachistů všech dob. Kromě samotné hry se po léta věnuje i psaní o ní. Mezi publikacemi o své kariéře, významných turnajích minulého století, či několika svých kolezích, má ale autor na svědomí i sbírku tří detektivních povídek. A právě první z nich, Král v nesnázích, se nyní…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Rozhlasovou podobu románu Joa Nesbøho Nemesis uvedl Český rozhlas letos v květnu a červnu na stanici Vltava. Po šest nedělních večerů jsme měli možnost sledovat Igora Bareše coby Harryho Holea, a s ním více než čtyřicítku dalších herců, při vyšetřování okolností nezvyklého bankovního přepadení. S kladným posluchačským přijetím, kterého se náročné dramatizaci dostalo, souzní i…

Dále od recenzenta

Karel Zeithaml se dopustil velmi roztomilé a přitom chytré, chytlavé a literárně umné hříčky s názvem Falešný knír. Vzhledem k tomu, s jakou lehkostí se mu dařilo napodobit atmosféru Kunderových příběhů i autorův svébytný styl, připravil tvůrcům audioknižního vydání nejspíš nejednu pernou chvilku. A při poslechu výsledné nahrávky je to bohužel znát.
Neal Shusterman publikoval první díl série Žatva smrti už v roce 2016. Od té doby na něj navázal dalšími dvěma pokračováními a stvořil tak obdivuhodně pestrý a funkční dystopický svět. Audioknižní vydání těchto románů se u nás dočkala velmi kvalitního kabátu a nejinak je tomu v případě čtvrté knihy, kterou tentokrát tvoří povídky ze světa…
Mezi knihami se najdou takové, které natolik vejdou ve známost, že pak s nimi máme jméno jejich autora prakticky napořád spjaté. Pak jsou takové, které tvoří celé série, upozorňující na sebe svou mohutností. A jsou i ty, ke kterým se opakovaně vracíme, protože patří mezi učiněné drobné poklady, byť třeba ani nebyly velkolepě zfilmované. A…
Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru