Vyhledat
Svolení
Svolení

Svolení je více než klasickým románem terapií. Vanessa Springora se vrací do svého dětství. Ve třinácti letech se seznámí se slavným, starším spisovatelem G. M. Vzniká láska. Alespoň tak tehdy dívka vzájemný vztah vnímala.

Posun v intepretaci, prožitku vztahu se začal projevovat s dalšími lety. A především v dospělosti, kdy na V. S. dopadaly důsledky tíživěji a tíživěji. To, co se kdysi mohlo jevit jako romantický háv, se s odstupem (i času) ukázalo být nepříjemným, tíživým kabátem, který patřil možná charismatickému, přesto deviantnímu predátorovi.
 
Z anotace knihy Vanessy Springory lze snadno nabýt dojmu, že ruku v ruce s #MeeToo se i ona rozhodla odvyprávět svůj vlastní příběh, svou vlastní křivdu a bolest. Ano, dost možná vzedmutá vlna sehrála iniciační moment, přesto její Svolení rozhodně nemá v záměru, ale ani ve způsobu podání zabarvení jakékoliv politizace osobního traumatu. Naopak. Vlastně až překvapí, s jakým odstupem dokáže Springora na sebe samu a to, co kdysi prožívala a čeho se stala součástí, nahlížet. Tato distance možná leckteré čtenáře a posluchače zamrzí, vždyť „román“ tak působí mnohem chladněji, než by se dle tématu mohlo očekávat. Vnímat takové rozhodnutí můžeme ale i pozitivně: díky tomuto přístupu totiž spisovatelka akcentuje popisnost problému – tedy problém samotný. Co se dělo, proč? Mohla udělat něco jinak? Mohla její matka dělat něco jinak? Žádná emocionální hra na kočku a myš, na padoucha a oběť. Ačkoliv zde máme jasně pojmenované predátorství a to, co skutečně ve výsledku vedlo k traumatům, Vanessa Springora z něj nehodlá dělat semínko k fikčnímu dramatu. Svolení, byť výsostně osobní výpověď a terapie, funguje univerzálněji – jako obecný obraz desítek a stovek obdobných případů.
 

 

Vydavatelství Témbr v nezkrácené podobě (bavíme se přesto o pouhých čtyřech hodinách) uvedlo audioknižní Svolení s hlasem zkušené Heleny Dvořákové vedené neméně zkušenou režisérkou Alexandrou Bauerovou. Při poslechu by se mnohdy mohlo zdát, že Dvořáková příliš barví hlas až by se snad chtělo jej přisoudit poslechu románu jako jsou Malé ženy nebo třeba Cizinka. To, co by se však mohlo jevit jako dramaturgický odklon, z perspektivy celého díla nakonec dobře funguje, neboť Svolení je v nemalé míře o naivitě a „brýlích“, které měla mladá dívka nasazené na očích. Helena Dvořáková možná více, než by bylo nutné, ale přesto ne špatně, akcentuje právě tuto polohu. Ocenit ji lze i v kontextu autorčiny stylistiky – onoho již zmíněného odstupu, kdy právě tento kontrast mezi interpretací herečky a strohostí v zachycování situací vytváří větší pnutí. A v souladu s ním zní i jednoduché, ale účinné hudební mezihry Davida Pravdy.
 
Svolení není klasickým románem, rozhodně ale není ani hlasitým výkřikem, apelem. Křehký, intimní text funguje nejlépe jako rekonstrukce jednoho konkrétního případu, osudu, jeho naivity, stejně jako bolesti a vypořádání se s ním.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ojedinělá rozsáhlá autobiografie Heleny Štáchové – ředitelky a hlavní protagonistky Divadla Spejbla a Hurvínka – vychází také jako audiokniha. Četby svého životního příběhu se autorka coby ostřílená hlasová herečka i dabérka zhostila sama.
Strhující příběh Josefa Rakoncaje, dlouhá léta jediného muže na světě, který zdolal K2 dvakrát, čte Miroslav Táborský.
Stále tu vidím dobrácké manžele Chabusovy, hluchého lampáře se psem Karlem, kopáče Foubíka pořád si brblajícího Ani mráčku na obláčku, staromódní manžele Engelmüllerovy, Bohumil Hrabal na to všechno říká, že má v hlavě jako po náletu, kterej nebyl… Zvedám hlavu k blankytu odkud zní – Pojďte k nám, tady je krásně!
Jaký byl pro krále Karla IV. rok 1363? Sňatkem s Alžbětou vzal vítr z plachet pouze jednomu ze svých protivníků, ještě jich zůstává dost. Královští manželé se pokoušejí nalézt společnou řeč. Alžběta se snaží zapojit do politického dění a přispět svému muži, což neznamená, že schvaluje vždy jeho jednání. Její naděje se upnou ke korunovaci,…

Recenze ze stejného žánru

Autobiografie Arnolda Schwarzeneggera nese název po jednom z jeho nejpozoruhodnějších filmů. Můžeme se jen domýšlet, proč se rozhodl pojmenovat ji Total Recall. Vodítka nám nenabízí, což svým způsobem tak trochu charakterizuje i (audio)knihu jako takovou. Ač mohutná rozsahem, její autor dokáže být zdařile selektivní.
Mohl to být zázračný příběh. Mladičká Elizabeth Holmesová v útrobách Silicon Valley uváděla v život vynález, díky kterému by lidstvo mohlo snadněji získávat kompletní obraz svého zdravotního stavu a predikce, díky nimž by se dalo předejít komplikacím a třeba i smrti. Ze všeho však zůstala jen fascinující detektivka, která odkryla jednu z největších lží, jaké…
Vzpomínky jako pátrání, vzpomínky jako cesta za poznáním dlouho skrytého. Hana Frejková se ohlíží zpět za svým životem, ne kvůli sobě, ale aby odkryla prachem pokrytý háv, který zahaluje jejího otce. Ve svém rodném listě má napsáno: matka: Elisabeth Henke-Warnholtz, otec: Ludwig Freund, dítě: Hannah Elisabeth, girl. Tolik jmen, tolik identit. Tolik tajemství, která se…
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…

Dále od recenzenta

V době, kdy do kin podruhé, tentokrát však už opravdu v mezích běžné distribuce, vstupuje film Masaryk, vychází ve zvukové podobě jeho literární předloha od Pavla Kosatíka. A dost možná si zaslouží větší pozornost než „pohyblivé obrázky“.
„Převratná intelektuální událost… Kahnemanova práce je zlomovým milníkem ve způsobu, jakým jako lidé nahlížíme sami sebe.“ Už tento výňatek z recenze The New York Times v nás zákonitě vzbudí chuť si do rukou Kahnemanovu knihu Myšlení, rychlé a pomalé vzít. Vlastně... už ji nemusíme nikam brát. Lze si ji poslechnout.
Kniha, o které se v posledních týdnech čím dál více mluví? Jednoznačně Konec stárnutí Davida Sinclaira. Ostatně, není se čemu divit. Podtitul Proč stárneme a proč už nemusíme slibuje odpovědi, díky nimž bychom se i my mohli dočkat delšího života.
Na tuzemském trhu s historickou beletrií sice kralují ságy Vlastimila Vondrušky, který se úspěšně postupně „překlápí“ i do audioknižní podoby, přesto by neměl uniknout pozornosti ani jiný vhled do dějin naší vlasti. Josef Bernard Prokop se v žánru deníkových zápisků zaměřil na osobnost Karla IV. a v rámci titulu Karel IV. – Tajný deník konkrétně…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Svolení
Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy. V. vyplňuje prázdnotu svého života četbou. Jednoho dne potká na večírku charismatického staršího spisovatele G. M., jenž ji uhrane zamilovanými pohledy, vřelou pozorností a brzy také vyznáním lásky. V. se mu oddá tělem i duší a nenechá se odradit ani hrozbou policejního vyšetřování. Vše se zhroutí ve chvíli, kdy se V. dozvídá, že G. M. je vztahy s nezletilými proslulý. Za přívětivou maskou se skrývá pedofilní predátor, chráněný příslušníky pařížských literárních kruhů.
Přejít nahoru